Přerušovaný ghosting a udržování naděje? Welcome to benching
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ať už se snažíte dlouhodobě najít partnera, nebo jste naopak čerstvě po rozchodu a vracíte se teprve do hry, seznamování může být někdy velmi matoucí a vyčerpávající. K orientaci ve světě randění by se tak měla povinně přidávat příručka, která by zahrnovala všechny nové trendy, které na vás mohou vaši potencionální partneři vyzkoušet. Ruku na srdce, nikdo totiž nechce být terčem „snow stormingu“, „winter coatingu“ nebo být zkrátka „ghostnutý“.
Pakliže by pomyslný průvodce randění opravdu existoval, zajisté by se jedna strana věnovala novému fenoménu, tzv. „benchingu“. Tento pojem označuje fázi, kdy jste doslova odsunutí na další kolej (či lavičku záložníků) a stává se z vás „plán B“ v případě, že to s někým jiným nevyjde.
Být „tím druhým“ je velmi nepříjemné zejména pro naše vlastní sebevědomí, jelikož následně v mysli vyvstávají otázky, čím jsme horší než jiná osoba. V případě rozchodu, kdy vás partner opustí kvůli někomu jinému, se každé zlomené srdce má tendenci časem zahojit a možná si vzít z této situace ponaučení. U benchingu to bohužel tak jednoduché není, jelikož daná osoba dává neustále plané naděje a udržuje aktivní kontakt. Jedná se tak vlastně o krutou a manipulativní hru.
A jak to vypadá v praxi? I přesto, že se nechce vázat, sem tam vám pošle zprávu, zaflirtujte si s vámi, pozve vás na drink či na večeři nebo s vámi rovnou stráví jednu společnou noc a pak zase zmizí. Objeví se posléze až ve chvíli, kdy bude cítit nutkání dalšího kontaktu a bude se s vámi chtít zase vidět.
„Benching je jako držení někoho na vodítku, a vzniká, když jedna osoba chce žonglovat s více potenciálními partnery. V podstatě je to stejné jako s fotbalistou – není to vaše první (nebo možná dokonce ani druhá) volba, ale přesto si ji/ho chcete nechat jako záložní variantu, takže mu dáte jen tolik, abyste ho zaujali,“ vysvětluje průběh benchingu Steph Koyfman, hlavní content ředitelka lingvistické platformy Babbel.
K benchingu se tak uchylují často osoby, které jsou velmi nerozhodné a nechtějí se vázat z důvodu, že mohou najít ještě někoho lepšího. I přesto, že se tedy seznámili s někým, kdo se jim velmi líbí, nechtějí z toho dělat oficiální záležitost a raději ho berou jako zálohu. Odložení „na lavičku“ ovšem není správné řešení, jelikož to dané osobě pouze ubližuje a také zcela bourá vzájemnou důvěru. Jak tedy včas zjistit, jestli na pomyslné lavičce či čekací listině nejste i vy?
Prvním varovným signálem je náhlý pokles kontaktu. Protějšek už vám tolik neodepisuje, nevolá a zkrátka vás na chvíli „ghostne“ bez udání důvodu. Po několika týdnech se však zčistajasna opět objeví na obzoru, jako by se nic nestalo. Dalším bodem je udržování naděje, lichocení, že se mu/jí velmi líbíte nebo také namlouvání, že jste jediný/á, na koho myslí a s kým se schází.
„Přestože víte, že je to špatně, se k danému jedinci budete z emocionálních důvodů vracet a pokračovat tam, kde jste skončili, dokud znovu nenastane stejná situace,“ říká Tina Wilson, odbornice na vztahy a zakladatelka společnosti Wingman.
Pokud už ale na lavičce sedíte, tak je potřeba se z této nelichotivé pozice nějak vyprostit. I přesto, že je velmi těžké danému člověku odolat, a to ať už pro jeho charisma, či vzhled, je potřeba to udělat dříve, než vás to zcela pohltí. Jestli se vám opět po dlouhé době ozve a bude se s vámi snažit setkat, otevřeně si s ním promluvte a zjistěte, jaké jsou jeho budoucí záměry s vaší osobou. Jestli dojdete k závěru, že jeho úmysly nejsou čisté, raději promyslete, zda v tom chcete pokračovat a bez jakékoliv reálné možnosti partnerského vývoje ztrácet s tímto pseudovztahem čas. Jednostranná manipulace totiž k žádnému zdravému, stabilnímu a vzájemně vyhovujícímu vztahu nepovede. Nikdy.
Pokud naopak tyto sklony vidíte u sebe, tak je potřeba být k sobě i druhé osobě upřímný a přiznat, že hrajete nebezpečnou a velmi neetickou hru. Nejlepší je tak vést na toto téma dialog a zjistit, jak vaše setkávání vnímá i ten druhý. Jestli je druhá strana zamilovaná a žije v naději na vztah, a vy o ni absolutně nemáte zájem coby o dlouhodobého partnera, je třeba onu nepříjemnou pravdu jedinci sdělit, a dělat to s maximálním respektem a slušností. Stejně tak je nutné k novým známostem přistupovat otevřeně a bez nasazených růžových brýlí, které v nás probouzí destruktivní dávku naivity.