„Winter coating“ aneb vztah na jednu sezónu

Chladnější dny a temnější noci mnohé popuzují zvolit strategii „winter coating“ – nejde však o vytažení zimního kabátu, ale o metaforu seznamování, která je očividně známým společenským fenoménem.
Linda Svobodová
——
21. listopadu 2022

Foto: Profimedia

S příchodem seznamovacích aplikací, které doslova pohltily celý svět, přišel i nový žargon –„ghosting“, „beige flags“, „red flags“ – to vše se velmi rychle dostalo do našich (alespoň pasivních) slovníků. V těchto měsících tak můžeme narazit na další výraz, a to „winter coating“ nebo i tzv. „cuffing season“.

A co si pod tím představit?

Některé osamocené duše zkrátka nechtějí o samotě trávit i mrazivé měsíce, a proto hledají útočiště ve vztahu na jednu sezónu. S prvními jarními paprsky slunce tak svého svátečního partnera mohou uklidit do skříně stejně rychle jako zimní bundu, která byla sice nepostradatelná do mínusových teplot, ale s příchodem teplejších dnů se stala zbytečností. 

V čem je ale winter coating specifický oproti jiným seznamovacím trendům, je to, že se nezadaní jedinci často uchylují k oživení vztahů se svými bývalými partnery. „Návrat k minulým vztahům je snadný způsob, jak zajistit, že nebudete chladné noci a svátky trávit sami, čemuž se snaží většina lidí vyhnout,“ říká expertka na vztahy Maria Sullivan.  
Seznamovací aplikace Inner Circle pak dokonce publikovala, že z přibližně 1 150 dotázaných v září více než polovina uvedla, že se je pokoušeli kontaktovat jejich ex-partneři a snažili se obnovit spojení. V 71 procentech z nich to však nevyšlo. 
Do určité míry může za touto snahou o obnovení vztahu být i ekonomická motivace. Osamělost a snaha spojit dvě domácnosti do jedné (čímž se náklady rozpočítají na dva jedince) může pro některé páry opravdu znamenat druhou šanci…

Vztah na jednu sezónu? No, thanks!  

Zpočátku tato strategie nemusí být ani zřejmá – může to začít jako nevinná konverzace či nostalgické rozjímání nad starými časy. Vyplatí se však být na pozoru právě v období chladných rán, rozmočeného listí a premiér vánočních lovestory na Netflixu. Maria Sullivan říká, že se winter coatingu lze vyhnout, pokud sundáte růžové brýle a podíváte se realitě přímo do očí. „Pokud se vám ozve váš bývalý přítel s nabídkou, že byste mohli strávit nějaký čas spolu, a začne vytvářet nové plány, vzpomeňte si na důvod, proč jste se rozešli,“ radí Sullivan. Postupem času totiž lidé přirozeně zapomínají na negativní aspekty, které vedly k ukončení jejich minulých vztahů.

Pakliže máte navíc tendenci dělat rychlá rozhodnutí, Sullivan radí, abyste neodpovídali na jejich hovor či zprávu hned, a nechali si čas na rozmyšlenou. „Čas navíc může zabránit unáhlenému rozhodování, kterého byste mohli později litovat, a dá vám prostor skutečně přemýšlet o tom, zda je setkání s bývalým chytrým rozhodnutím,“ shrnuje Sullivan.  

Pokud se rozhodnete na zprávu odpovědět, rovnou se protějšku zeptejte, proč se vás rozhodl kontaktovat právě v tuto dobu. Otevřená a přímá komunikace je totiž klíčovým prvkem každého zdravého vztahu, a to nejen toho partnerského. „Včas si stanovte hranice a ujistěte se, že jste na stejné vlně,“ říká Sullivan.

Návrat do minulého vztahu se může zdát sice jako snazší cesta, ale z dlouhodobého hlediska může být mnohem efektivnější a smysluplnější zaměřit se na navazování nových spojení, u kterých můžete začít stavět na zdravých základech. Takže pokud máte podezření, že si z vás někdo zkouší udělat sezónní vrstvu, kterou o pár měsíců později bez rozmyslu odhodí, #ThinkAgain!

Jaro = „uncuffing season“

Psychologové jaru a létu říkají „uncuffing season“, která je protiváhou winter coatingu. Jedná se tak doslova o sezónní očistu, v rámci které mnoho lidí pociťuje potřebu začít něco nového. Ne nadarmo nám v hlavě naskakují knihy a scénáře filmů s tzv. letní láskou nebo letní romancí na dovolené. „Léto je přechodné období. Páry s dětmi mají tak tendenci se v létě rozcházet, aby daly svým dětem čas přizpůsobit se novému životnímu stylu, než se na podzim vrátí do školy. Stejná strategie ovšem platí pro všechny páry,“ říká párový a rodinný terapeut Gary Brown pro Elite Daily.  O existenci uncuffing sezóny se přesvědčil také britský datový žurnalista David McCandless, který vyhledal až 10 tisíc aktualizací facebookového statusu, jež v této době zaznamenaly změnu ze „zadaný/á“ na svobodný/á“. Nejen léto je ovšem jedním z častých rozchodových období v roce – paradoxně se tomu děje i na Valentýna, během jarních prázdnin nebo na apríla. #Ouch!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu