#TooMuchRed aneb Jaký je limit varovných signálů ve vztahu ?

Jiný názor na děti či svatbu, rozdílné ambice či nesnesitelné (zlo)zvyky bychom zařadili mezi jasné red flags. Co ale v různých fázích vztahu podle expertky znamenají a kde končí jejich hranice?
Linda Svobodová
——
14. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Charakterové vlastnosti, rodinné zázemí i sociální prostředí nás již od dětství formuje do partnera, kterým jsme. To, co nám přijde „normální“ však může naší druhé polovičce připadat jako opak. V rámci společného soužití nám tak mohou naskakovat varovné signály, upozorňující na střet zájmů nebo dokonce na velmi problematické chování nebo názory, které vyžadují speciální pozornost. Tzv. red flags (aka červené vlajky) se netýkají banálních, každodenních maličkostí společné domácnosti (neumyté nádobí nebo zapomenuté prádlo). Tyto varovné signály přicházejí v rámci dlouhých dialogů o společné budoucnosti, dětech, partnerské důvěře nebo intimitě – debaty mají tendenci narážet neustále do slepé uličky, a to bez jakékoliv možnosti ústupku nebo kompromisu.

Red flags   

Podle výzkumu seznamovací aplikace Badoo osm z deseti uživatelů věří, že pokud narazí u partnera na dva varovné signály neboli red flags, budou je ochotni tolerovat. Pokud by jich ovšem mělo být více, uvažovali by nad ukončením vztahu. „Obecně platí, že pokud narazíte u partnera na více než dvě red flags, poradila bych, abyste se mu vyhnuli. Musíte se ovšem ujistit, že červené vlajky mají skutečně šarlatovou barvu,“ tvrdí Rachael Lloyde, expertka na vztahy z eHarmony. „V raných fázích randění a pak i ve vztahu můžete vidět červené vlajky téměř všude, jelikož můžete být nervózní nebo nemáte důvěru v proces seznamování,” dodává.
Pokud tedy na nějaký varovný signál narazíte, Lloyde zdůrazňuje, že je důležité naslouchat své intuici a důvěřovat svým instinktům. Není tedy dobré dělat příliš ukvapená nebo emocionální rozhodnutí.

Banální vs. vážné varovné signály  

Je ale důležité rozlišovat to, co je pro nás nekompromisní, a naopak to, co dokážeme odpustit. „Mezi ty velké varovné signály patří například, pokud partner neví, co to je být v závazku, je chladný a nekomunikativní a předcházejí ho i například podvody z minulosti,“ popisuje Lloyde. Nicméně existují právě i ti, kteří mohou být ze začátku upjatí a moc nekomunikují, nechtějí nic sdělit o své rodině nebo se chtějí ve vztahu s tím druhým předhánět. To ale podle Lloyde jde ještě změnit, pokud si předem nastavíte hranice.

Mezi tzv. osobní červené vlajky můžeme zařadit to, co je více specifické pro váš vkus, ale jde to obvykle překonat přímou diskusí nebo jemnými návrhy partnerovi. Například etiketa chování, výběr míst schůzek atd.

Fyzické červené vlajky naopak symbolizují zevnějšek a to, jak na nás partner působí. Ty se mohou tedy pohybovat od výšky a váhy až po výběr šatníku. V dospělosti už nikdo jen tak nevyroste, ale vylepšit šatník lze vždycky.

Červené vlajky zvyků už jsou o něco komplikovanější a především zakořeněnější. Spadá do nich zkrátka naše rutina, a to od té každodenní až po tu spánkovou. Dále například i preferované aktivity či investice do našeho zdraví. To jsou ovšem věci, o kterých lze snadno diskutovat, abyste zjistili, zda můžete najít způsob, jak vaše návyky sladit.

Vážné červené vlajky jsou ty nejvíce komplikované, které obsahují vážnější úvahy. Poskytují nám tak přehled toho, zda se s vaším protějškem shodujete na stejných hodnotách, jako je manželství, děti nebo náboženství.

How much is too much?

Jak tedy poznat, kolik varovných signálů je pro nás ještě snesitelných, a kolik jich je naopak za hranou? Podle Lloyde záleží na tom, co vlastně ve vztahu chcete: „Červené vlajky jsou velmi subjektivní. To, co se vám může zdát jako červená vlajka, pro někoho nemusí naopak znamenat nic.“  Je tedy důležité uvažovat a posuzovat každý scénář, abyste zjistili, zda tato osoba splňuje to, co u partnera hledáte. Pomyslným kompasem může být, jak se k vám daná osoba chová a jak se cítíte, když jste v její blízkosti. To vám pomůže zvážit, zda má cenu pokračovat ve vztahu.   Jak však Lloyde připomíná, musíme brát lidi takové, jací jsou, a ne takové, jaké si je přejeme mít. Abyste se ovšem vyhnuli situacím spojeným s možnými varovnými signály, tak je ani zbytečně nevyhledávejte. „Choďte na rande s někým, kdo je kompatibilní a kdo sdílí vaše hodnoty a sny,“ dodává Lloyde.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu