Romantik hledá, realista nachází

…aneb 5 zásadních chyb, které romantikům komplikují život
Oli Egler
——
22. května 2022

Neslyšíte v hlavě Pucciniho při prvním polibku? Thank you, next!

Romantizované vnímání reality dokáže často zatemnit mysl a upozadit racionální rozhodování při výběru partnera. Mnozí lpí na představě dokonalé romantiky v hollywoodském stylu a nechtějí se vzdát myšlenky lásky na první pohled. Proto také čekají, že jim motýli v břiše napoví, zda je to „ten pravý”. Nenechte však o svém životě rozhodovat imaginární hmyz. Je skvělé, když to mezi vámi již od začátku jiskří, ale není radno přitom (ne)vědomě ignorovat vše ostatní. Věnujte čas poznání jeden druhého o něco blíže. Nebojte se klást důležité otázky či upřímně odpovídat na ty jeho.

Všechny sázky na jednoho koně

Klasický příběh ze života: na seznamovací aplikaci narazíte na první sympatickou tvář, přečtete si krátký popisek shrnující život ve dvou větách a bez rozmyslu swajpnete prstem doprava. Proběhne pár milých zpráv, a už si plánujete první rande. Po několika úspěšných schůzkách začínáte v hlavě rýsovat společnou budoucnost a akceptovat myšlenku, že se jedná o životní lásku. Zkrátka se upoutáte na prvního člověka, který vám přijde pod ruku. Pokud ale vztah skončí, můžete mít tendence házet flintu do žita a říkat si, že když to nevyšlo s tímhle, už to nevyjde s nikým. #PlentyMoreFishInTheSea

Alkohol je sice sociální lubrikant, ale…

Asi není nejlepší nápad začít rande třemi panáky tequily na prázdný žaludek. Jak řekla spisovatelka Zara Barrie: „Když mám v sobě dvě sklenice šampaňského, cítím chemii s kýmkoli.“ I bez rad specialistů víme, že alkohol uvolňuje nervové napětí, tlumí schopnost racionálně uvažovat, a proto snižuje naše „střízlivé” standardy – nemluvě o tom, že se druhý den ráno můžete probudit s výpadkem paměti a otázkou, co se to včera vlastně stalo. Neznamená to ale, že je nutné prudérně srkat teplou sodovku v průběhu celého večera. Malý drink může pomoct snížit napětí a uvolnit atmosféru, aneb jedna sklenka červeného ještě nikoho nezabila.

Potřebuje jen „trochu” předělat

Byl by dokonalý... kdyby uměl o něco lépe naslouchat nebo nebyl tolik posedlý svými koníčky. Pokud se vám v hlavě zrodila myšlenka, že partnera potřebujete „převychovat” k obrazu svému, zastavte. Tuto myšlenku polapte a ihned hoďte do tříděného odpadu. Nespoléhejte na to, že se pro vás partner změní a předělá ve jménu lásky celý svůj život. Nebylo by přece fér, kdyby to on chtěl po vás. Byť se lidé během života vyvíjí a mění své morální hodnoty, nenalhávejte si, že se tomu tak stane na váš povel. Pakliže existují aspekty partnerova charakteru, přes které podle vás nejede vlak, neprodlužujte vzájemnou agónii.

I slušnost má své meze

Někteří lidé mají tendence být až moc zdvořilí a kývnout na druhé rande i přesto, že nemají zájem. Pakliže je vám již po krátké době jasné, že to není váš šálek čaje, buďte upřímní. Je to lepší, než dávat protějšku falešnou naději a ztrácet jeho čas. Nenechte se svou přílišnou empatií zatáhnout do něčeho, co vám bude proti srsti.

Přímočarost bolí méně než (v dnešní době tak populární) ghosting. Poděkujte za schůzku a společně strávený čas a rozlučte se v dobrém. Není na tom nic špatného.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu