Fenomén „snow stormingu“ aneb nový rok, nový vztah?

Někteří radikálně nemění pouze své staré návyky, ale s vidinou „něčeho lepšího“ i své dosavadní vztahy.
Linda Svobodová
——
9. ledna 2023

Foto: Profimedia

Zima patří mezi období, která lidé preferují trávit ve společnosti jiných lidí – podle terapeutky Julie Bartz zejména svobodní lidé mohou být zranitelní a trpět úzkostmi. Potvrzují to mimo jiné i trendy tzv. winter coatingu nebo cuffing season, kdy někteří jedinci hledají útočiště ve vztahu na jednu sezónu. S odchodem zimy ovšem svůj „zimní kabát“ uklidí do skříně.
Jedním z důležitých milníků v zimních obdobích je ale především příchod nového roku. Mnozí si totiž stanovují nové návyky, dávají si předsevzetí a cíle, které chtějí splnit. Zkrátka se snaží o to, aby byl nový rok lepší než ten loňský. Někdo to ale bere jako příležitost k radikálním změnám a rovnou se „zbavuje“ i celého současného vztahu.

S tím je spojen i fenomén tzv. snow stormingu. A proč zrovna tento název? Rozchod se totiž přiřítí stejně rychle jako sněhová bouře, která mnohdy přijde bez očekávání a vy jen sledujete následky, které napáchá.  Tento trend pojmenovala seznamovací aplikace Wingman a jedná se o odnož trendu „cobwebbingu“, kdy se člověk zbavuje všeho starého a zahaleného do pavučin, jako jsou vztahy. „Nejenže jedinci psychicky pouští vzpomínky na své staré lásky a toxické partnery z minulosti, ale aktivně ‚opouští' i svůj současný vztah,“ říká zakladatelka společnosti Wingman, Tina Wilson.

Proč se lidé uchylují k snow stormingu ? 

Většinou se jedná o případy, kdy se jeden z partnerů snaží oprostit od vztahu, který je buďto toxický, či podle něj nešťastný. Pokud se navíc ani jen z partnerů nepokouší bariéry prolomit a problémy vyřešit, může vztah dlouhodobě stagnovat. „Uprostřed zimy se jedinci probudili a uvědomili si, že se svým současným partnerem nejsou šťastní ani zamilovaní. Navíc netouží po tom, aby se k bývalému vrátili, a raději budou riskovat, že přes zimu nebudou mít vážný vztah, dokud nenajdou toho pravého partnera, se kterým se usadí,“ říká Wilson. 
Dále dodává, že se snow storming neobjevuje v začátcích nového roku jen tak náhodou. Lidé se totiž vědomě začínají dívat dopředu a polemizovat o možnostech, zda na ně v tomto roce třeba nečeká někdo jiný. „Rychle reagují v případech, pokud se z jakéhokoli důvodu cítí ve svém současném vztahu nešťastní.“

Teď a tady

Pro jednoho z partnerů se tak jedná o snahu získat čistý štít hned na začátku roku a co nejdříve se otevřít novým romantickým možnostem. Pro druhého partnera je to ale většinou šok, kdy zůstává doslova napospas zimním úzkostem, a to zcela nečekaně. V tomto případě se nejspíš jedná o situaci, kdy partner uchylující se k ukončení vztahu byl o tomto kroku rozhodnut již nějakou dobu. Symbolický začátek roku pro něj tak pouze představil příležitost k tomu se odhodlat. Udržování dlouhodobě nefunkčního vztahu je bezesporu kontraproduktivní – když je jeden v páru nešťastný (což samozřejmě mohou být i oba naráz) a ani po dlouhých snahách své problémy vyřešit se to zkrátka nedaří, je setrvávání ve vztahu zcela zbytečné.
V tomto případě snow storming představuje drastický způsob, jak vztah jednou provždy ukončit bez prodlužování vzájemné agónie. Na druhou stranu se ale také může stát těm, kteří si nebyli vědomi žádných problémů ve vztahu a domnívali se, že je vše v pořádku – v těchto případech jde o partnera, pro něhož byla vidina nového vztahu přitažlivější než snaha vyřešit nedokonalosti vztahu aktuálního. Od všech problémů se tak s novoročním optimismem rozhodl odpoutat. Tato varianta má ale také svou výhodu – radikální ukončení (byť traumatické a bolestivé) vás tak jednou provždy zbavilo jedince, který zřejmě k funkčnímu a dlouhodobému vztahu připraven nebyl. A nekompromisní ukončení ve stylu snow stormingu proto můžete považovat za spásu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu