Syndrom spasitele: dobré úmysly, nebo emocionální nedostatky?

Za (na první pohled) altruistickou snahou zachránit své okolí může být nedostatek sebevědomí, narcismus nebo strach z osamělosti.
Oli Egler
——
17. července 2022

Foto: Profimedia

Jistě se ve vašem okolí najde někdo, kdo je vždy připraven přispěchat na pomoc svým kolegům, rodinným příslušníkům i přátelům, aby je zachránil před malými nehodami a životními neduhy. Coby kompetentní znalec zahrnuje své okolí radami o správné výživě, rozvoji kariéry i vztazích. Za tímto altruismem se však ve skutečnosti může skrývat sobectví, ale i traumata a nedostatek sebevědomí. Tendenci pomáhat druhým má každý z nás, ale co se stane, když se to přežene?

Trojúhelník osudu

Termín „spasitel“ byl poprvé použit v roce 1968, kdy Dr. Stephen Karpman, odborník na transakční analýzu, odhalil model sociální a psychologické interakce dnes známý jako „Karpmanův dramatický trojúhelník“ nebo také jako „trojúhelník osudu“. Ten vychází z existence tří lidských typů. Ti ve skupině, týmu nebo firmě hrají každý svou roli: perzekutor, oběť a spasitel, který zasahuje zdánlivě z touhy pomoci někomu, kdo je ublížen nebo nedoceněn. Jak vysvětlil Dr. Karpman, hraní rolí, podobně jako melodramatická zápletka hrdiny, padoucha a dámy v nesnázích, odhaluje nezjevný motiv: zachránce má potřebu podpořit oběť v její závislosti. Co to ve skutečnosti znamená?

Když se péče promění ve spoluzávislost

Podle francouzské psycholožky Anne-Victoire Rousselet pramení potřeba  pomáhat ze schopnosti se realizovat pouze v péči o druhé. Tito lidé tak zachraňují i ty, kteří to absolutně nepotřebují, jen proto, aby se cítili ušlechtilí a potřební. Vědomě vytváří spoluzávislost s druhým – tedy místo toho, aby svůj protějšek (nebo kolegu) motivovali k aktivní činnosti, jej naopak podporují v nesamostatnosti a pasivitě. Podle ní tak může být původem tohoto „spasitelského“ chování narcismus. Snahou pomoci druhým tak jedinec maskuje svou nejistotu a potřebu si zvýšit vlastní sebevědomí. Tím, že člověku v nesnázích zdánlivě pomůže, tak stoupne ve svých vlastních očích.

Něco za něco 

Pomoc těchto hrdinů však není tak nezištná, jak by se zdálo. Na oplátku většinou očekávají jistou kompenzaci, která často spočívá v nekonečném vděku nebo ocenění. Nemusí se ale jednat o vědomé chování. Ve své knize The White Knight Syndrome: Rescuing Yourself from Your Need to Rescue Others duo amerických psycholožek Mary Lamia a Marilyn Krieger píší o syndromu bílého rytíře. Tato osoba může mít opravdovou snahu svému partnerovi pomoci, avšak postupem času se může začít cítit bezmocně a nešťastně. Doslova tak ve vztahu ztrácí energii a sebevědomí, jelikož nedostává zpět to, co očekává. Vztah tak opouští s tím, že veškeré její snahy jsou marné.

A opět to (dětské) trauma

Syndrom spasitele může mít svůj původ ve snaze být „hodnou holkou“ nebo „dobrým hochem“ pro získání uznání, kterého se dané osobě zřejmě nedostávalo v dětství. Podvědomě se tak snaží získat pochvalu od okolí a blízkých pro vybudování sebeúcty. Tato nerovnováha se může projevit v dospělosti snahou hledat si takové partnery a přátele, o které je potřeba neustále pečovat. Tyto svazky jsou však již od počátku odsouzeny k neúspěchu, jelikož každý vztah by měl být založen na harmonii a vyváženosti.

Spasení sebe sama

Za snahou pomáhat se může skrývat strach z osamělosti nebo z toho, že se spolu s péčí o druhé vytratí i smysl života. Pakliže v sobě objevíte „bílého rytíře“, Mary Lamia a Marilyn Krieger radí, abyste místo pomoci ostatním investovali energii do posílení sebeúcty a rozvoje lásky k sobě samým. Podle nich si lidé musí uvědomit, že nejsou milováni za svou pomoc (láska jako protislužba), ale proto, kým skutečně jsou.  Východiskem, jak omezit neustálé „zachraňování“, může být i nastavení osobních hranic a otevřený dialog. I otázka, zda druhý pomoc vůbec potřebuje, může být přínosná pro obě strany – zjistíte, zda jedinec stojí o vaše služby, a vy si budete moci stanovit, zda je potřeba do oné nezištné pomoci investovat energii a čas.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu