Paradox Stiflerovy matky aneb welcome to the cougar town

Co když potkáte mladšího muže, který touží po tom stát se vaším partnerem a milencem? Otázkou by v tomto případě nemělo být „ano, či ne?“, ale kdy, kde a v kolik!
Tatiana Urbanová
——
2. července 2022

Foto: Profimedia

Nedávno měl premiéru film Good Luck Leo Grande, kde si Emma Thompson zahrála ženu středního věku, která po smrti svého manžela podléhá sexuálním tajům pánského společníka – velmi pohledného Daryla McCormacka. Pokud jste snímek ještě neviděli, nečekejte lacinou erotiku Padesáti odstínů šedi. Naopak se tento počin velmi opatrně snaží otevřít téma mladých milenců pro zralé dámy a sofistikovaně navázat na koncept snímku American gigolo z roku 1980 v hlavní roli s nezapomenutelným Richardem Gerem.  

Popkultura ženy sice pobízí bořit ložnicová tabu a destigmatizovat zbylé střípky stereotypů zastaralých morálních hodnot, ale to vše jen v teorii. Jak je tomu doopravdy?

Chemie 101

Zhluboka se nadechněte a napočítejte do pěti, pak do deseti, pak do dvaceti… a klidně i odečítejte. Počet vašich sexuálních partnerů je totiž nyní irelevatní. Chceme pouze povzbudit vaši psyché, abyste se zamyslela nad prožitými „escapades amoureuses”. Kolik jich stálo za to? Kolik doteků jste doopravdy procítila a kolik polibků ve vás probudilo evoluční pudy? Kvalitní sexuální vztahy nejsou samozřejmostí a chemické reakce eskalují pouze, když smícháte ty správné prvky. Co když je jedním z oněch prvků právě mladší milenec? A co když vše funguje na jedničku? Přesvědčíme vás, že není třeba podléhat stereotypům.

Dovolte nám nyní malou metaforickou hodinu chemie, protože stejně jako v životě, i ve světě atomů a molekul dochází ke třem základním typům reakcí. Tou první je přímá, tedy fáze vzniku – okamžik, kdy vzplane plamen vášně jako v romantické komedii Rosamunde Pilcher, jejíž scénář píše život sám. Dobře, možná ne úplně život, ale pokud to při seznámení jiskří, proč tento okamžik zahazovat? Jak často k tomu dochází?

Druhou reakcí je zpětná. Tato fáze nastane, když si uvědomíte, že mezi vámi a mladším mužem je něco, co by stálo za to prozkoumat hlouběji – if you know what we mean. V tomto okamžiku však nastupuje tlak společnosti, a vy začnete pochybovat a couvat. Ačkoliv je vztah staršího muže s mladší ženou celkem běžný (důkazem tomu mohou být například George a Amal Clooney, Harrison Ford a Calista Flockhart či Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones), starší žena s mladším milencem po boku je často vnímána společností jako objekt jeho sexuálních fantazií nebo fetiše – ano, vzpomeňme nyní ku příkladu na Stiflerovu matku. Označení „MILF” či „cougar” mají lehce hanlivý podtext, ovšem zeptal se jich někdo, jak se ony cítí, když se vidí v odrazu očí mladších obdivovatelů?

Existuje studie publikovaná v Journal of Sex Research, která našla odpověď přesně na tuto otázku. Dr. Milaine Alarie vyzpovídala 55 žen ve věku 30–60 let, které měly vztah s alespoň o pět let mladším mužem. A co zjistila? Ony dámy se cítily spokojenější a oceňovaly výdrž mladších milenců. Díky nim se ženy naučily projevit sexuální asertivitu a bez jakýchkoliv okolků prioritizovat své orgasmy před partnerovými. Navíc se cítily lépe ve vlastním těle a méně svazovány tradičními beauty standardy. A tomu my říkáme #empowerment!

Poslední reakcí je ta vratná. Každý vztah má jisté datum spotřeby. Někdy může jít o aférku na jednu noc a jindy o naplněné, dlouhodobé a harmonické partnerství. Do budoucnosti nevidí nikdo, avšak jedno je jasné – pokud budete podléhat stereotypům a ignorovat vlastní instinkt, rozhodně mladého milence reklamujete dříve nežli později. Buďte otevřená novým možnostem, sebevědomá ve svých rozhodnutích a nestavte kolem sebe zdi obav, ale ani vzdušné zámky. Berte celou situaci realisticky, takovou, jaká je. Ano, věkový rozdíl může některé lidi znepokojovat, ale jak se cítíte vy? Jste rovnocennými partnery? Nestavíte na oidipovském komplexu? Nepasovala jste se do role jeho matky? A co děti? Odpovězte si na tyto otázky jak sama pro sebe, tak i v páru. I zde totiž platí, že zdravá komunikace je základem každého dobrého vztahu.

Harold touží po Maude

Stále jsme vás nepřesvědčili o tom, proč jít do vztahu s mladším mužem? Možná pomůže poslední střípky stigmatu eliminovat příběhem jednoho z nejzajímavějších prezidentských párů současnosti, který boří zažitá tabu. Je jím Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte. Ona (v té době čtyřicetiletá) měla manžela a tři děti, on byl nadaným žákem v její třídě. Poprvé se setkali v roce 1993, když mu bylo pouhých patnáct let a přísahal, že si ji jednoho dne vezme. A jelikož nejsme v románu paní Bovaryové, jejich romance samozřejmě začala zpočátku nevinně. Avšak postupem času pouto zesílilo natolik, že se Brigitte v roce 2006 rozvedla a o rok později si vzala budoucího prvního muže Francie. „Prostě mu nešlo odolat,” uvedla pro místní tisk. Jejich pětadvacetiletý věkový rozdíl je sice pro některé trnem v oku, ale prezidentská dvojice je takřka nerozdělitelná. Macron tvrdí, že bez ní by rozhodně nebyl mužem, kterým je dnes, a jak dodal upřímně během svého politického eventu: „Nemáme klasickou rodinu, to je nepopiratelná realita. To však neznamená, že je v ní méně lásky.”

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu