Jak zvládnout příchod podzimu a sychravého počasí? Zkuste dánský způsob života – Hygge

Zbarvené listí, mlhavá rána a období, kdy na řadu přichází dýňové polévky a skořicoví šneci. Blížící se podzim někteří vítají s otevřenou náručí a vidinou toho, že z šatníku vytáhnou svetry a kabáty, jiní se připravují na temné upršené večery a melancholickou náladu. Jak tedy zvládnout příchod podzimu a sychravého počasí bez újmy? Pomoci vám může dánský způsob života – hygge.
Linda Svobodová
——
2. října 2022

Foto: Profimedia

Konec září je za dveřmi a podzim s chladnějším větrným počasím už definitivně nahradil teplé letní dny. Lidé, kteří nejsou velkými milovníky horkého počasí, příchod podzimu uvítali, jsou tu ovšem i tací, kteří přechod ročních období neberou tak kladně a je pro ně velmi znepokojující. 

Podzim totiž nepřinese pouze sychravé počasí a temné večery, ale také řadu rozporuplných pocitů od špatné nálady až po únavu či úzkosti. A čím to, že na nás padají chmury zrovna v tomto ročním období? Podle Navita Schechtera, CBT terapeuta (terapeut specializující se na kognitivní behaviorální terapie) a zakladatele platformy Conscious and Calm to může být i tím, že máme tendenci vnímat podzim jako temnější a tlumenější období, zatímco léto u nás evokuje zábavu a čas strávený venku či u vody.

Pokud v nás tedy podle Schechtera podzim probouzí myšlenky, že už nás nečeká žádné dobrodružství a nebudeme mít možnost dělat stejné věci jako v létě, pak je pochopitelné, že v nás tyto věci vyvolají vlnu smutku, či dokonce úzkostné stavy.

Mnohé z nás také ovlivňuje nedostatek slunečního světla, a přesto, že se to nemusí zdát jako vážný problém, absence vitaminu D, získávaného právě ze slunečních paprsků, působí jak na naši náladu, tak i na spánek. „Předpokládá se, že nedostatek slunečního záření může u některých jedinců ovlivnit produkci serotoninu a melatoninu. Absence pak může vyústit v potíže se spánkem nebo náladou,” říká Schechter. To je často označováno jako sezónní afektivní porucha neboli specifická forma depresivní poruchy, která je charakterizována periodickou poruchou nálady a výkonnosti v souvislosti s ročním obdobím, kdy se deprese objevuje na podzim a končí s příchodem jara.

Jak obavy překonat?

Vsaďte na hygge V první řadě je potřeba si uvědomit, z čeho naše obavy či smutná nálada pramení a hledat na věcech i to pozitivní. I přesto, že se dny krátí, zkuste se zaměřit na to, jak využít delší chladné večery. Zkrátka – to, co jste nestihli doma během léta, můžete dohnat teď na podzim, a to od zútulnění pokojů přes vyzkoušení nových receptů až po přečtení knih či hovorů s přáteli a rodinou.

Atmosféra je jedním z důležitých faktorů, jak se naladit na nově příchozí období. A právě na to se zaměřuje hygge – dánské slovo, které popisuje pohodový přístup k životu spjatý právě s bydlením a krásou přítomného okamžiku. Severské národy se totiž musely naučit pracovat s tím, že mají pouze pár hodin světla, a tak se ho rozhodly vytvořit u sebe doma. Každý si tedy může pod slovem hygge představit řadu věcí od útulnosti až po pohodu. A jak tedy může hygge vypadat? Lidé si toto slovo pojí se zapálenými svíčkami a světýlky, teplými ponožkami a hrnkem teplého nápoje u praskajícího krbu.

Pokud tedy i vy považujete příchod podzimu za jedno z těžkých období, zkuste těžit z dánského svatého grálu.

Pořiďte si domů správné osvětlení

Pod hygge osvětlením si můžete představit vytvoření teplejšího tlumeného světla, které působí útulně a uklidňujícím dojmem. Dále si můžete příbytek ozdobit světýlky či zapálenými svíčkami. 

Vytvořte si hygge koutek

Přiznejme si, kdo by nechtěl mít svůj vlastní útulný koutek na čtení knih. Zkuste doma najít vhodné zákoutí a zútulněte si ho polštáři, přikrývkou či již zmíněnými světýlky.

Pozvěte přátele a rodinu

Právě sociální interakce v malém měřítku jsou jedním ze základů hygge. Dánové se totiž během chladných večerů s přáteli stýkají doma a nechodí ven. Neklesejte ale na mysli s tím, že za pohoštění utratíte velkou sumu peněz. Hygge setkání je naopak o tom, že se do vaření zapojí i hosté a uvaří se něco jednoduchého.

Podzim? Pomalé jídlo

S nízkými teplotami přichází na řadu také polévky a vydatná jídla plná živin. Zkuste si tedy vyhradit čas na pomalejší recepty. Šetrné vaření a pečení je totiž, jak jinak, velmi hygge. Vyhledejte recepty v pomalém hrnci nebo si zkuste upéct oblíbené kanelsnegle neboli skořicové šneky, které jsou hotovým ztvárněním podzimu. 

Útulné prostředí a pohodlné oblečení 

Podzimní dekorace jsou nyní v obchodech na každém rohu, a to vybízí i k dekorování našich příbytků. Zemité odstíny na polštářích a povlacích, nové svíčky s podzimními vůněmi či například dekorace v podobě dýní dokáží vytvořit kouzelnou atmosféru. A jak pohodlnost ještě navýšit? Vsaďte na volné kalhoty, oversize svetr a teplé ponožky!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu