Snář podle Freuda

Jak vykládat své sny podle psychoanalýzy?
Alice Filatova
——
18. září 2022

Foto: Getty Images

Když se zmíní jméno tohoto příborského rodáka, mnozí si ihned vybaví nevědomí, tedy tajemné hlubiny našeho já, které skrývají opravdovou podstatu toho, kdo jsme a co si myslíme. Proto si také dobře pamatujeme termín „freudovské přeřeknutí“, které se vysvětluje tím, že člověk nevědomky vyřkl to, na co ve skutečnosti myslel. Byť pro mnohé byl už za svého života tento rakouský psychiatr a psycholog trnem v oku, hlavně svou koncentrací na lidskou sexualitu coby alfu a omegu všeho, jeho přínos do vědy byl kolosální. Krom myšlenky potlačené sexuality (skryté doslova za vším), Oidipovského komplexu (kdy chlapec v dětství soupeří se svým otcem o přízeň a pozornost matky) se také jako nikdo jiný zasloužil o výklad našich snů. Ty jsou podle jeho knihy z roku 1900 „formou plnění přání“.

Vše, co je v nevědomí, vyplouvá na povrch během snů

Sny nás tak zbavují jakékoliv samocenzury. Najdeme zde všechny naše touhy, strachy, obavy i přání, na které během dne nemůžeme nebo nechceme myslet. V noci tak vyplouvají na povrch v podobě snů, které nejsou vždy explicitní a přímočaré, ale často ukryté v symbolech. Sny jsou podle něj zkrátka poselstvím nevědomí. 

Během snů si plníme své tajné touhy 

Snění dává průchod i těm nejskrytějším touhám, které v sobě dusíme. Čím bizarnější je sen, o to významnější zážitek se jedná. Podle Freuda v každém z nás existují tři složky – ID, EGO a SUPEREGO. Superego je naše správné já, které se snaží být naším morálním kompasem a regulovat nás a naše myšlenky jako sociální cenzor. Id je naopak soustředěno pouze na uspokojení svých slastí a krátkodobých požitků, a to zcela egoisticky. A ego jsme my, naše vědomí. Velmi dobře se tento princip vysvětluje na animovaných pohádkách, kdy se hlavnímu hrdinovi na ramenou objeví anděl a démon, tedy jeho dobré já a zlé já – každé z nich pak do ucha našeptává něco jiného. Když bdíme, superego je schopné udržovat rovnováhu, avšak v říši snů vládne id – to se snaží projevit všechny touhy a vášně, přičemž superego se snaží je alespoň vizuálně cenzurovat.

Sny skrývají klíč ke všem našim vnitřním problémům 

Freud se snažil najít odpovědi na všechny psychické problémy právě ve snech. Jeho pacienti si tak museli sny vybavit a dešifrovat je. Velký důraz kladl i na detaily, které, byť působí nepodstatně, mohou být klíčem k rozluštění problému.  Konkrétně podle Freuda mají všechny sny jakýsi skrytý sexuální obsah, ale ve skutečnosti se mohou rozluštit i jinak. Důležité je, že Freud rozlišoval latentní (skrytý) obsah a manifestní (zjevný) obsah snu. Tím zjevným mohlo být, že se na nás valí lavina a my snažíme utéct, co nohy stačí, ale nedaří se. Skrytým smyslem tak může být, že se jedná o nějaký problém v našem životě, který zřejmě nemáme pod kontrolou a máme pocit, že se na nás valí jako lavina, před níž se nám nedaří utéci. O něco sofistikovaněji Freudovu teorii výkladu snů následně rozvedl jeho žák a kolega Carl Jung, ale to si zaslouží samostatný článek. Zkuste tedy zapátrat ve své mysli, co mohlo být latentním obsahem vašeho včerejšího snu…

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu