JAKUB F. HIERMANN: Co je to niche parfém?

#foryournoseonly
Jakub F. Hiermann
——
18. února 2023

Foto: Filip Kartous

V posledních letech raketovou rychlostí nabírají na popularitě takzvané niche parfémy. Není proto překvapením, že jako parfumér často slýchávám otázku: Co to vlastně je niche parfém?
Niche parfémy jsou exkluzivní vonné kompozice z těch nejvzácnějších ingrediencí, které jsou řemeslně vyráběny v malém množství nezávislými parfumérskými značkami a dají se najít pouze v několika vybraných prodejnách. Kupříkladu v Praze můžete navštívit obchody Ingredients, Myskino nebo Egoist Royal Parfums, v Brně potom prodejnu Vavavoom. Niche parfuméři mají při jejich výrobě tvůrčí svobodu a jejich vůně se tak na rozdíl od těch komerčních nepodřizují trendům či časovým termínům. Milovníci vůní je proto oceňují pro jejich výjimečnou kvalitu a originalitu a jsou často vyhledávané pro svou schopnost vytvořit skutečně exkluzivní vonný zážitek. Ve zkratce řečeno je to láska a respekt k parfumérskému řemeslu, co hraje hlavní roli. 

Jak si vybrat svůj první niche parfém?

Výběr prvního niche parfému může být mnohdy vysilující úkol, a to zvláště díky velkému množství alternativ na trhu. V několika jednoduchých krocích však můžete snadno najít ten, který dokonale podtrhne vaši výjimečnou osobnost i charisma. Zde je tedy několik tipů, které vám pomohou vybrat váš první niche parfém:

Voní „jako“... 

Než začnete prozkoumávat police s parfémy, věnujte malou chvíli přemýšlení o tom, jaké vůně ve vás vyvolávají příjemné emoce. Napište si seznam svých oblíbených vůní, který vám pomůže při hledání. Dáváte přednost svěžím a lehkým vůním, jako je šalvěj nebo verbena? Vyzkoušejte například L’eau od Serge Lutens nebo Genesis od Pigmentarium. Pokud máte naopak rádi teplé a kořeněné vůně jako vanilku či šafrán, za vyzkoušení jistě stojí Crystal Saffron od Matiere Premiere či Baccarat Rouge 540 od Maison Francis Kurkdjian.

Intenzita vs. svěžest

Hledáte parfém pro každodenní nošení, nebo pro nějakou zvláštní příležitost? Různé parfémy mají různé úrovně intenzity, takže je důležité vybrat ten, který se hodí pro danou příležitost. Například lehkou a svěží vůni jistě ocení vaši kolegové v kanceláři, zatímco intenzivnější a smyslnější vůně bude vhodná na romantickou večeři při svíčkách.

Najděte „své tóny“

Parfémy jsou obvykle rozděleny do čtyř základních kategorií – květinové, citrusové, dřevité a orientální. Seznamte se tedy nejdříve s těmito kategoriemi a jejich typickými představiteli, abyste si mohli vybrat vůni, která vyhovuje vašim představám. V hledání toho správného parfému můžou také pomoci recenze parfémů na fragrantica.com. Ale jak se říká: „Sto hlav, sto názorů,“ tak ani zde tomu není jinak.

Láska na první přičichnutí v tomto případě neplatí 

Před nákupem je důležité vůni vyzkoušet, jak se rozkládá na vašem těle v průběhu celého dne. Nastříkejte parfém na pokožku a počkejte několik minut, aby se vůně rozvinula. Parfém byste také měli aplikovat na různé části těla. Nejlepší místo je krk a dekolt (tam, kde jsou největší tepny), kde lidské tělo hřeje nejvíc. Řada značek také nabízí takzvané discovery sety, které vám umožní vychutnat si celé portfolio – a třeba tak objevíte parfém, o kterém jste zprvu ani nepřemýšleli.

Výběr prvního niche parfému může být velmi zábavná a vzrušující aktivita. Pevně věřím, že některé z těchto tipů vám pomůžou najít vůni, která krásně podtrhne vaši jedinečnou osobnost a styl. Klidně si dejte načas a proces hledání si naplno vychutnejte. Nalezení té pravé vůně je jedno velkolepé dobrodružství a pro mnohé se svět niche parfémů stane vášní na celý život.

#foryournoseonly

Jakub F. Hiermann započal dráhu parfuméra v roce 2009 v Londýně, kde žil 6 let. Poté, co se vrátil do Prahy, stal se spoluzakladatelem značky Pigmentarium, která je první svého druhu v Česku. Je autorem šesti niche parfémů, které jsou momentálně k dostání ve 12 zemích světa. Používají je osobnosti jako například Róisín Murphy, Timothée Chalamet, Eva Herzigová, Gillian Anderson, Soňa Červená či Anna Netrebko. V současné době se specializuje na vytváření vůní na míru, a to jak osobních, tak interiérových. Jedním z míst, které jeho vůně zdobí, je i pražský hotel Andaz.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu