Scent of a Woman: nejlepší niche parfémy na letošní zimu

Které vůně nás umí zahřát lépe než kašmírový šál? Dokáží to noty kadidla, oudu, kardamomu nebo vanilky. Aroma kůže zase navodí pikantně chladný nádech a vůně muškátového oříšku oblaží vaše smysly lépe než gingerbread latte.
Yelyzaveta Topukh
——
22. prosince 2022

Foto: Getty Images

Parfém je mocný doplněk naší osobnosti. Neslouží jen našemu okolí, kterému na nás mnohé prozradí. Parfém je neodmyslitelnou součástí našeho dne – ovlivňuje naši náladu, navozuje nám radost nebo nás umí naboostovat energií. Umí nás však také zahalit do pocitu maximálního komfortu – obalit nás jako kašmírový šál během mrazivých, šedivých dnů.

Vůně tepla je pro každého jiná, ale nejčastěji se zaměřujeme na vůně s hřejivými tóny, které nás vracejí do vzpomínek spojených s útulností a pohodlím. Například tradiční zimní nápoje, jako jsou horké kořeněné kakao nebo svařené víno, se staly olfaktorickými ambasadory chladného období. Ekvivalent horkých nápojů najdete v lahvích Perris Monte Carlo Cacao Azteque a Etat Libre d'Orange Noel Au Balcon.

Vůně dřevitých tónů okamžitě vyvolá představu posezení u krbu nebo u rozdělaného ohně v lese. Stojí za zmínku, že dřevité akordy se dobře snoubí s ostatními tóny parfému. Těmi nejpopulárnějšími jsou: 

  • palo santo,
  • kadidlo,
  • santalové dřevo,
  • oud (agarové dřevo), 
  • vetiver,
  • cedr.

Můžete si vybrat kombinaci vetiveru s citrusy, jako je tomu u Diptyque Vetyverio, nebo cedru s tureckou růží, jako u Guerlain Les Absolus d'Orient Patchouli Ardent. Olej z agarového dřeva (agarwood) se často používá jako vonná látka. A tradice pálit doma palo santo (druh stromu pocházející z Jižní Ameriky, znamenající v překladu „svatý strom“) nevznikla jen tak náhodou. Obsahuje totiž guajakový olej, který se hojně používá v parfumerii a kosmetice.

Pokud je vaším oblíbeným zimním nápojem perníkové nebo chai latte (ano, jako ve Starbucks), určitě si zamilujete kořeněné vůně, které vás doslova obejmou svou teplou náručí. V parfumerii jsou to tóny:

  • hřebíčku, 
  • muškátového oříšku,
  • vanilky,
  • skořice,
  • kardamomu, 
  • pepře,
  • kurkumy.

Tuto sezónu jsou v módě nejen kožené košile a boty, ale také vůně s tímto pikantně chladným nádechem – ty se mimochodem v parfumerii považují za nejsložitěji vytvořitelné. Pochází z přírodních (bříza, kadidlo, jalovec, styrax) nebo syntetických (chinolin isobutyl a umělý semišový tón) složek. Trpčí vůně se řadí do kategorie koženo-dřevitých a sladší zas do koženo-květinových. V každém případě vám dodají onu žhavou svěžest.

Hlavní aspekty zimních vůní 

Léto je tradičně považováno za období světla a jemných vůní čerstvě posekané trávy nebo sladších květin. Zima je oproti tomu perfektním obdobím pro těžší či tzv. večerní vůně. Záleží samozřejmě na vás, jak (a vůbec jestli) se těmito pravidly budete řídit. Můžete milovat těžší sladké vůně v létě a zas preferovat květiny v zimě. Toto obecné pravidlo má ale svou logiku: v chladném období se každá vůně z pokožky rychleji vypařuje, takže čím bohatší vůně, tím větší šance, že s vámi zůstane po zbytek dne. 

Existuje proto několik triků: nastříkejte si vůni například na oblečení. Materiály, jako jsou vlna a bavlna, jsou známé tím, že na sobě udržují vonný závoj po celé dny. Je také vhodné upravit koncentraci, takže v zimě volte raději EDP než toaletní vodu. Pozornost můžete věnovat také základním tónům, které jsou nejdéle působící částí vůně. Pačuli, vanilka, santalové dřevo, kůže, fazole tonka a koření jsou nejsilnějšími a nejintenzivnějšími vůněmi a tradičně se vyskytují v dřevitých a kořeněných kompozicích.

Je na vás, abyste zjistili, co je pro vás v daném ročním období nejlepší. Vůně mohou být rozmarné a nepředvídatelné. Přestože existují určité zákonitosti, je možné, že pro sebe náhle objevíte něco nového. To zjistíte pouze empiricky, takže se nebojte experimentovat.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu