Erika Palkovičová: BOOK CLUB

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
12. září 2023

Sedím v letadle a před sebou mám ještě zhruba 9 hodin do přistání v Los Angeles. Miluji pocit, když jsem naprosto offline a nepípne mi žádný e-mail či notifikace. Jelikož v letadle nedokážu usnout, je to prostor pro fantazii. Často se ponořuji do vymyšlených světů, a právě jsem o jednom takovém dočetla. Napadlo mě, že se podělím o svých oblíbených 12 knih.

Malý život – Hanya Yanagihara

Začnu hned svou nejoblíbenější knihou a autorkou. Tato více než 700stránková kniha byla prvním dílem, které jsem od Hanyi Yanagihary četla. Spoiler: nejde zrovna o knihu se šťastným koncem. Příběh se odehrává v New Yorku, autorka v něm popisuje Judův smutný život, jehož prostřednictvím dopodrobna přibližuje mnoho náročných témat a problematik.

Čtyři sezóny v Japonsku – Nick Bradley

Popisuje život mladého chlapce jménem Kyo – ten se kvůli vzdělání stěhuje do malého městečka Onomichi k babičce, kterou jen málo zná. Na druhé straně vypráví příběh mladé americké překladatelky Flo, co žije v Japonsku. Děj prolíná životy více generací a popisuje rodinné trauma a tragédii, kvůli které však dokáže spojit životy hlavních představitelů.

Připoutání – Amir Levine a Rachel S. F. Heller

Snažíte se pochopit, proč máte ve svém životě stejné typy lidí, proč vždy konáte stejně nebo proč se často ocitáte v podobných situacích? Kniha Připoutání vysvětluje tři základní modely, podle kterých se lidé chovají. Ať už na základě toho, čím si v životě prošli, nebo co se jim v dětství stalo. Kniha obsahuje také testy a je velmi čtivá. Osobně mi mnoho věcí objasnila.

Krásný kluk – David Sheff

Skutečný příběh, který vypráví milující otec drogově závislého chlapce. Detailně popisuje situace, které zažívá během celého života – od hněvu, zoufalství přes lítost, snahu pochopit až po nezištnou lásku. Jak sám říká, příběh vyprávěl v naději, že tím může pomoci alespoň jedné rodině, která si prochází něčím podobným.

Dej mi své jméno – André Aciman

Nádherný příběh o letní lásce mezi mladým Eliem a Oliverem odehrávající se v malé vesničce v Itálii. Oliver se na léto přijíždí ubytovat k Eliově rodině a hned od začátku je zřejmé, že Elio je do něj beznadějně zamilovaný. Příběh je také zfilmován v hlavní roli s Timothée Chalametem a Armiem Hammerem. I přesto, že je léto už u konce, doporučuji prožít ještě jednu takovou letní knižní lásku.

Tělo sčítá rány – Bessel Van Der Kolk

Kniha popisuje, jak trauma působí na činnost mozku a celého těla. Zkoumá příběhy lidí, kteří si prošli různými traumatickými událostmi, a využívá nejnovějších vědeckých poznatků k jejich řešení. Spojuje rozvíjející se neurovědu výzkumu traumatu s novou vlnou terapie orientovanou na tělo.

Odvrácená tvář lásky – Colleen Hoover

Od Colleen Hoover se mi jen těžko vybírá jedna kniha, a proto volím tu, kterou jsem četla jako první. A díky této konkrétní knize jsem si následně od autorky pořídila celou její sbírku. Popisuje lásku mezi vysokoškolačkou Tate a Milesem, kteří se setkávají za zvláštních okolností a kteří si k sobě najdou cestu i díky Milesově tajemné minulosti.

Na Zemi jsme na okamžik nádherní – Ocean Vuong

„Little dog“ je mladý chlapec, který píše dopis své mámě – Rose, ta však neumí číst. Vrací se do minulosti, do života své babičky Lan, která unikla naplánovanému manželství. Stala se prostitutkou a následně dala život jeho matce – Rose. Sám „Little dog“ je gay, který nachází lásku u Trevora – ten se stává závislým na opiátech a brzy umírá na předávkování.

Tři ženy – Lisa Tadeo

Lisa sesbírala příběhy žen, a ve výsledku popsala tři zcela rozdílné ženy vyprávějí o své sexualitě a emocích a tužbách. Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff Doporučuji všechny empatickým a citlivým lidem, kteří občas „bojují“ s rychlým a hlučným světem kolem sebe či s energiemi v přeplněných místnostech. Autorka se sama řadí mezi vysoce empatické bytosti a její malé návody a hacky i mně nejednou pomohly při vypjatých situacích. Například v letadle, na letišti nebo jen tak na hlučných rodinných oslavách.

1Q84 – Haruki Murakami

Nejtěžší kniha, kterou jsem kdy četla. Přestože kolovaly na knihu rozporuplné reakce, chtěla jsem si udělat vlastní názor. Popisuje život dvou lidí, kteří se znají z minulosti a které život propletl znovu za zvláštních okolností. 1Q84 představuje fiktivní rok a paralelní realitu, která není příliš přátelská, a hlavní hrdinové Tengo a Aomame svádějí boj o přežití.

Bozk lásky – anonym

Knížka drobná velikostí, ale ne obsahem byla napsána člověkem, který je dosud světu anonymní, ale mně velmi blízký. Jedná se o poezii, myšlenky a pocity zachycené během celého života. A já jsem velmi ráda, že se konečně dočkala publikace. Kromě toho má i vlastní instagram pod stejným názvem, kde jsou úryvky dostupné k nahlédnutí.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu