Daniela Pilná: Doplněk, nebo promyšlená dominanta?

Doplňky jsou kořením outfitu, bez kterých váš vzhled může vypadat dobře, ale vždy mu bude „něco“ chybět. Zvolila jste správné náušnice, pásek, boty? A neokořenila jste svůj vzhled nadmíru? #LetsGetPersonal
daniela pilná
——
20. května 2023

ANASTASSIYA VOROBYEVA

Coco Chanel říkala: „Před odchodem z domu sundejte jeden doplněk.“ a mohu potvrdit, že mě osobně tato teorie několikrát zachránila od toho vydat se do světa jako straka. Doplňky mohou být často nepatrné, avšak jejich presence v daném outfitu může celý dojem pozvednout do výšin nebo nevratně pohřbít. Rozdělujeme doplňky na denní nošení a večerní příležitosti. Návod, jak na ně, dokážete jistě vyčíst z mých předešlých článků věnovaných dress code, kde se snažím jednotlivé kategorie rozvést co nejobsáhleji. Opakování je matka moudrosti a s doplňky to překvapivě platí dvojnásob. Pomatujete si slavnou scénu z filmu Ďábel nosí Pradu, kdy se asistentka Andrea pobaveně pousměje nad nelehkou volbou kreativního týmu z dvou témeř identických modrých pásků, za což získá od Mirandy proslov století? A ne, nebyly modré, byly blankytné! So let’s learn about this… stuff.

Šperky

Radost známá jako lidstvo samo. Zatímco některé kultury vrství šperky na šperky, jiné vyznávají střídmý přístup a tyto světy se neradno snažit sjednotit. Stačí je pochopit v širším kontextu. Osobně mám ráda na slavnostnější/večerní příležitosti výrazné náušnice v kombinaci s prsteny. Podtrhnuté precizní manikúrou. Doba uniformních trinity setů naušnice + řetízek + prstýnek je již za námi a pro své dotvoření stylingu můžete volně mixovat zlato bílé, žluté či růžové. Tuto radu nám dala samotná Pilar Coin, manželka věhlasného italského šperkaře Roberto Coina. Vyhledávaným prvkem jsou taktéž perly, které oslní a nemusí nutně stát desetitisíce. Má pozornost stále patří nádherným perlovým fantaziím od lokální designérky Kláry Marie Bliss, známou jako VONA. Její pestré portfolio čítá jak čisté náhrdelníky, tak výrazná (až avantgardní) umělecká díla. Pokud se při pohledu na Kláry tvorbu nacházíte na pomezí estetik, neváhejte ji oslovit s poptávkou šperku na míru. Třetím nejvýraznějším směrem, který pozorujeme od dob návrháře Yves Saint Laurenta či Halstona, jsou masivní, vrstvené náramky (ideálně) na obou zápěstích, které mohou být stříbrné, zlaté či prokládané polodrahokamy. Mezi nejvýraznější kousek z této kategorie považuji stříbrný Bone Cuff navržený v 70. letech Elsou Peretti pro Tiffany&Co. I po 50 letech od uvedení podléháme její nadčasové vizi, která v roce 2023 jako oslava její precizní práce získala několik nových podob a netradičních zpracování. Tento „náramek“ je nově k dostání s matným finishem, v černém provedení, ozdobený tyrkysem či černým jadeitem. Vévodkyní vrstvení masivních šperků s drahokamy je bezpochyby Michèle Lamy.

Brýle

Správně zvolený tvar slunečních brýlí nás dokáže v momentě zatraktivnit o několik úrovní. Nesou s sebou jisté mystérium osobnosti, nebo jen chytře maskují probdělou noc? V posledních sezónách se opouští od tvaru cat-eye a sluneční brýle se vrací k tvarům oblejším, častokrát silně evokujícím ty, které nosil zpěvák Kurt Cobain. Myslím, že nejvíc se v této kategorii osvědčily brýle Celine, které má většina mých klientů v několika barevných provedeních. Letos se nevyhneme ani renesanci pilotek, které můžete povýšit barevnými skly a ztělesnit postavu Johnnyho Deppa z filmu Strach a hnus v Las Vegas. Pokud je pro vás podobný psychedelic chic moc, Tom Ford a jeho kolekce slunečních brýlí nikdy nezklamou právě ty nejnáročnější. Tip: Brýle noste ideálně uprostřed nosu, nikdy zcela „naražené“ na obličeji.

Kabelka

Mocný pomocník, ale špatný pán v případě, že nevíte, jaký tvar a velikost zvolit pro danou příležitost. Této tematice se v širším spektru věnuji v článcích o dress code, ale pokud bych měla zmínit hlavní pravidlo: pracovní den začínáme kabelkou větší a postupně zmenšujeme. Na koktejl či gala volíme drobné psaníčko. Velká „pracovní“ kabelka však nepatří ani na dopolední recepce či brunch. Zde volte menší provedení nebo rozvolněný košíček podobný těm od značky LOEWE.

Pásek

Silueta je letošním středobodem módy a úzký pas podobný modelkám z 50. let, jako byla slavná Dorian Leight, je opět vítán až opěvován. Široký pásek se nestyďte opásat na sako, kabát či šaty. Volné maxi šaty na denní nošení či gala naopak skvěle podtrhne jemný pásek definující postavu, který patří do nejužšího bodu těla. Ne na boky, jako tomu bylo za éry Britney Spears v nultých letech. Máte-li v kalendáři již zaznamenané termíny na podzimní benefice a gala, dokonalým doplňkem večerní róby bude perlový pásek podobný těm od značky Chanel. Blyštivý pas si můžete užít i na dovolené! Zlaté, stříbrné či perlové body chains, které jsme v minulosti vídali na RnB divách, jsou opět k sehnání a dotváří vkusnou tečku jinak prostým plavkám.

Pokrývka hlavy

V naší kultuře značně opomíjený doplněk, který vzácně nosíme na dostihy, svatbu nebo červený koberec. Ženy po něm touží, ale ptají se: budu ho mít kam nosit? Minulé léto nás Simon Porte Jacquemus, zakladatel stejnojmenné značky Jacquemus věnované jeho zesnulé mamince, naučil nosit slamák. Která z nás by si nepamatovala legendární scénu Samanthy Jones ve filmu Sex ve městě, kdy na terase pod svým obrovským černým slamákem šmírovala s porcí guacamole neodolatelného souseda? A kdo by opomněl závěrečnou scénu Slunce, seno, erotika, kdy Miluna ve svém červeno-černém looku s výrazným kloboukem předává z psaníčka v krokodýlí kůži svatební oznámení Blaženě? Ať už letos budete team Samantha, nebo team Miluna, pokrývka hlavy by měla proniknout do vašich skříní.

Boty

V momentě, kdy se na vás z botníku usmívají tenisky, mokasíny, kristusky a lodičky na střídmém podpatku v tělovém a tmavém provedení (coby naprostý základ šatníku), přichází ta pravá zábava. Léto ani nezačalo a balerínkami sezóny jsou neodmyslitelně ty síťované od značky Maison Alaïa. Taktéž se nám již oficiálně vrátily platformy, které nemusí být nudné, ale pojaté jako umělecké dílo nevšedního tvaru. Za ty nejkrásnější považuji variace platforem značky Bottega Veneta. Platformy s dotykem sex-appealu jsou nezaměnitelně z dílny Giuseppe Zanotti. Jejich ikonickou siluetu Tutankamon skvostně vynesla kupříkladu Kim Kardashian. Pestrá lodička nebo kozačka dokáže ovládnout váš vzhled a dodat snad nechybějící sebevědomí. Vysoký, avšak pohodlný podpatek očekávejte z rukou obuvníka Manolo Blahnika, Gianvito Rossi nebo italské značky Aquazzura, kterou nyní najdete v pražském butiku Heavenly Shoes – do konce května se slevou na vybrané páry až 70 %. Pokud jste čekali na znamení, toto je ONO. 

Secret servants

Nepodceňujte sílu podprahových zbraní, kterými jsou bezpochyby zářivá pokožka a správně zvolený parfém. I sebelepší módní kombinaci dokáže pohřbít laciná vůně a šupinaté nohy. Parfém na den by měl být lehčí a povznášející. Večerní vůně naopak těžší a mysteriózní. Své tělo hýčkejte po večerní očistě a bohatě mažte oleji či mastmi, které v noci splynou s pokožkou – ta bude nepřehlédnutelně hydratovaná a zářivá. Mezi mé oblíbené produkty patří Vyhlazující tělový olej od Organické Apotéky v kombinaci s mastí Šťastný Andílek. Jak název napoví, jedná se o produkt z jejich dětské řady, která však zaručuje jeho maximální čistotu a výsledek (ačkoliv mám jednu 50ml tubičku na týden).

#LetsGetPersonal

V oblasti módní produkce a stylingu se Daniela Pilná pohybuje více jak jednu dekádu. Během deseti let měla možnost vypilovat styling pro přední módní magazíny, stěžejní komerční klienty a mezinárodní reklamy. V posledních letech se primárně věnuje individuálním klientům, kde oceňuje přenesení módních fantazií do nositelné praxe. Vstup do individuálních světů a šatníků klientů následně zvyšuje úroveň oblékání u nás, což považuje za dlouhodobé osobní poslání.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu