New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Michael Kováčik: Velmi důležité je být v tvorbě aktuální

Slovenský návrhář Michael Kováčik je v plném nasazení a ruchu příprav na Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který startuje již tento víkend. Přesto si na Harper's Bazaar našel chvilku a my jsme se nemohli nezeptat, co můžeme od nové kolekce očekávat, jak zvládá roli úspěšného návrháře i ředitele Miss Slovensko nebo jak vypadaly jeho začátky.
Lucie Švábenská
——
2. září 2021

Foto: archiv Michael Kováčik

V Praze jste 11 let. Přistěhoval jste se již jako návrhář, nebo kdy a jak jste tuto kariéru začínal? 

Do Prahy jsem původně přišel s ambicí dělat stylistu. To sice není o škole, hlavně o citu a sledování aktuálního dění, ale potřeboval jsem další věc, díky které zůstat v Praze, takže jsem začal studovat, a to žurnalistiku. Ale nečekal jsem na zázrak a přes Facebook jsem si našel fotografy a modelky (například moji nynější velmi dobrou kamarádku Anetu Vignerovou), které jsem sem tam potkával i na různých akcích. Slovo dalo slovu a začal jsem postupně oblékat, dělat různá focení (samozřejmě v tu dobu zadarmo), a portfolio tak pomalu, ale jistě vznikalo. Zlom nastal v roce 2013, kdy jsem na finále české Miss oblékal Anetu Vignerovou, Jitku Nováčkovou a Lindu Bartošovou. Hledal jsem pro ně vhodné šaty, ale protože jsem byl v tomto odvětví stále neznámý, tak to, co se mi líbilo v obchodech na Pařížské ulici, mi půjčit nechtěli. Rozhodl jsem se tedy na poslední chvíli najít švadlenu a navrhl jsem pro každou z nich šaty. Tyto tři looky měly najednou obrovský úspěch, byly úplně všude. Od módních policií, kritiků, všude skvělé odezvy. V tu dobu jsem již nějaký čas koketoval s myšlenkou stát se návrhářem, ale měl jsem stigma, že jsem to nestudoval, tak se jím přece nemohu stát. Ale vždy je nějaká cesta. Vytvořil jsem tedy první kolekci a nafotil ji trochu kontroverzněji. Jak se říká, sex sells, a je to tak. Součástí fotek bylo sexuální napětí, drogy, alkohol, věci, které se v rámci módních kampaní příliš neobjevují. I díky tomu se ale o kolekci začalo velmi mluvit a následně mi zavolal Lukáš Loskot, zda nechci být součástí MBPFW – a tak to celé začalo. 

Co byste poradil začínajícím návrhářům, aby prorazili a také časem prezentovali kolekce na MBPFW? 

Velmi důležité je být aktuální. Stylů je opravdu mnoho, ale každý si musí vybrat ten, ve kterém září právě on. Zaměřit se na něj a ve své tvorbě odrážet aktuálnost. 

Pro vstup mezi návrháře MBPFW musí mít vytvořené již nějaké kolekce, portfolio, v dnešní době je velmi důležité mít i webové stránky a sociální sítě. A poté jejich vstup záleží pouze na tom, zda zaujmou odbornou porotu, či nikoli. 

Co můžeme od vaší nové kolekce představené již tuto sobotu na MBPFW očekávat? V čem bude jiná?

Poslední kolekce se jmenovala PARTY IS NOT OVER a bylo to především o tom, že svět sice změnil podobu, ale v užívání si života rozhodně pokračujeme.

Název této kolekce je BACK TO BASICS, takže takový návrat k základům. To má v této kolekci ale takzvaný dvojí význam. Nebudou chybět business věci, které naznačují návrat do kanceláří, a looky na různé eventy, které se konečně pořádají. Ale zároveň zde najdete základy šatníku jako takového. Nebudou tedy chybět košile, šaty, overaly, kabáty, zkrátka celá škála věcí, aby dohromady tvořily správný základ vašeho šatníku. A překvapením možná bude zahrnutí denimu, se kterým nyní pracuji úplně poprvé. Také nebudou chybět materiály jako hedvábí a vlna, siluety si ale v každém případě zachovají patřičnou eleganci, nadčasovost a dodají vám jak seběvědomí, tak pocit pohodlí. 

Na kolekci opět, po úspěšné zkušenosti z minulé sezony, spolupracuji s Che Hub Collective. Můžete se těšit primárně na doplňky, které looky kolekce SS22 podtrhnou k dokonalosti a uzemní jejich zdánlivou křehkost. O autorskou hudbu se postará DJ Lumír (Buddha Bar).

V jaké fázi se nacházíte nyní, pár dní před přehlídkou? 

Vše je stále rozpracované, nic není ještě úplně hotové, ale jako vždy si jsem jistý, že se vše do data přehlídky stihne. V létě je tvorba kolekce trochu náročnější. Jsou dovolené, zároveň jsem před pár týdny organizoval finále Miss Slovensko 2021, takže to je časově komplikovanější, ale ne nemožné. 

Ano, kromě role módního návrháře jste také ředitel Slovenské Miss, která měla slavnostní finále a galavečer před pár týdny. Jak tyto dvě role časově zvládáte skloubit? Převažuje u vás jedna, nebo druhá?

Moje gro je jednoznačně má značka, na které pracuji již 7 let. Byla mi ale nabídnuta nabídka stát se ředitelem Miss Slovensko, kterou jsem velmi rád přijal. Tato pozice není práce vyžadující moji pozornost 24/7 po celý rok, ale aktivně se jí věnuji spíše přibližně půl roku, takže se to dá velmi hezky skloubit dohromady. Často tyto světy propojuji. S mnoha lidmi, klienty, obchody, partnery, které jsem poznal v rámci role návrháře, jsem začal spolupracovat i v rámci mého působení v Miss a naopak. Je to samozřejmě náročné, nyní mezi Bratislavou a Prahou cestuji dokonce každý týden, ale dá se to úspěšně zvládnout. 

Jak byste charakterizoval krásu?

Pro mě osobně je krása hlavně a především o příjemném vystupování. 

A v rámci Miss? Už nejsme pouze soutěž krásy, ačkoliv to vyzní jako klišé, ale musí tam být nějaká symbioza mezi vnější a vnitřní krásou. Vnější krása je velmi relativní, každému se líbí něco jiného, takže ano, soutěžící musí být samozřejmě krásná, ale zároveň musí chtít fungovat ve světě showbyznysu, módy a charity, protože tyto tři aspekty jsou naprosto základní pro tento titul. Bonus jsou jazykové znalosti a nesmí chybět ani taková ta jiskra, určité charisma. 

Jak se odreagujete, pokud jste ve stresu?

Vždy mi pomůže jít si se svými přáteli zatancovat. 

Bez čeho si nedokážete představit svůj život?

To je jednoduché a jasné – bez rodiny. 

Co by na nadcházející podzim nemělo chybět v šatníku stylové ženy a muže?

Skvěle padnoucí, nebo naopak oversized trench coat, kvalitní kožené boots a dokonale padnoucí džíny. 

Co jsou podle vás základní kameny dobrého a fungujícího šatníku?

Kožený křivák, bílá košile a opět dokonale padnoucí džíny. Věci, kterými nikdy nic nepokazíte, zkrátka záruka úspěchu. 

Na dvě desítky siluet kolekce Michaela Kováčika se můžete těšit v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku již tuto sobotu 4. září v 16:00 v Pražské tržnici (HALA 13) za podpory PRIVEÉ LOUNGE. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu