Nikola Nováková: Život jeden

#vertigo
Nikola Nováková
——
29. září 2022

FOTO: HANA KNÍŽOVÁ

Ranní opar nad zlatou kapličkou mi dnes ráno připomněl, že moje nejmilejší letní období skončilo. Sbírám vzpomínky jak malé střepy a snažím si je v sobě uchovat jako drahocenný poklad. 

Záplava štěstí a pak strmý pády přímo po hlavě mám asi v povaze. Záznam Jane Birkin, jak naklání dlaní ze strany na stranu a říká, že jinak by to vlastně byla nuda. Četli jste Enneagram? Prý jsem klasická sedmička. 

Oficiálně léto začalo někde na koncertě Nicka Cavea, v lesním amfiteátru ve Waldbühne, kde jsem z jeho úst slyšela konečně naživo Jubilee street a měla úplně plné srdce. Protože jsem známá chytáním zážitků. Dny se pak probouzely nějak rychleji. 

Na Karlovarském festivalu jsem konečně dospěla. A rozhodla se. Pro tebe.  V Toskánsku si pak představovala domov. A pak se zas vrátila do Berlína, abych v setmělém bunkru, procházející Fuerle Collection, při meditativní chvíli hledala svůj klid.  Na řeckém ostrově Rhodos se pak schovala mezi knihami, vyhřívala se „na ještěrku“ a nechtěla se vracet zpátky.

Chodim po svém bytě a cítím tvou vůni. Když jsem poprvé slyšela skladbu od Rolling Stones – You Can't Always Get What You Want, myslela jsem si, že se tam zpívá YOU CAN. Celá já. Jagger mi pak ve svých devětasedmdesáti potvrdil, že jsem měla pravdu. Před týdnem mi zemřela babi, která byla stará jako Jagger. Tu skladbu si znovu pouštím.

Pořád něco, viď?

Když jsem projížděla lodí kolem řeckýho Scorpiosu, četla jsem ti nahlas příběh o Onassisovi, Jackie a Marie Callas. Četla jsem nahlas a ty jsi četl mně. Nic není náhoda, říkáš vždycky. Ani my, tím pádem. 

V Miláně jsem pak v La Scale oslavila předzvěst třicátého roku a konečně viděla Poslední večeři. 

A celé to uzavřela s velkou radostí a láskou v obklopení nejbližších. Oslava života, ve skleněné vile mezi starými duby.

„We have all the time in the world“, zpívá Louis Armstrong ve své skladbě, která mi bude hrát na svatbě. Když to nevyjde tam, tak na pohřbu. Z

astav se na chvíli. Klid musíš najít především sama v sobě.

Moji dva blízci přátelé mají tetování, kde je napsáno – život jeden –.

Ale já k tomu vždy dodávám,

Život jeden ušatej.

#vertigo

Nikola Nováková z pražské DSC Gallery se zaměřuje na prodej umění. Její vášeň se přirozeně promítá i do jejího přirozeného domácího prostoru, kde si postupně vytváří milovanou sbírku, o které mluví jako o zrcadlení jí samotné. Nejlepší investice je podle ní investice do zážitků. Obdivuje krásnou architekturu a ráda se obklopuje lidmi blízkými jejímu srdci. Pokud zábava - tak šampaňské, pokud dlouhá noc - tak jiskřivě, pokud láska - tak vášnivě. Razí heslo méně je více. Miluje vůni zralých jahod a ještě víc jejich chuť.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu