Kristýna Mazánková: knižní tipy „na deku“

Lifestyle redaktorka Kristýna Mazánková se dělí o tipy na nejlepší letní čtení.
Kristýna Mazánková
——
10. července 2023

Foto: Getty Images

Je dost možné, že letošní dovolenou strávím jen kousek od domova. Na zahradě, pod lípou, na dece. Výlety se však stejně dobře dají podnikat, i když fyzické tělo neopustí adresu trvalého bydliště. Napomoci tomu mohou knihy, které mě dovedou vzít i na kraj světa nebo do budoucnosti. Tohle je pětice svazků, jež čekají na prázdninové dny volna a na to, aby mě mohly přenést…

K vodě: U jezera; David James Poissant

Jedním dechem se čte román o tom, co se stalo u jezera. Poslední víkend v domku u vody v Severní Karolíně, kde se celá rodina poklidně celé roky scházela, se změní v jedno velké drama.

Do hor: Na Chrbte; Gretka Čandová, Jakub Čaprnka, Samo Marec

O lidech, kteří milují hory, Tatry. O lidech, kteří jsou schopni si na záda naložit půlku spíže vysokohorské občerstvovací stanice a vše donést nahoru. A druhý den zase… O nosičích, kteří jsou svérázní, jedineční a silní. Kolik toho na bedrech dokážeme unést?

Na Pálavu: O dvě deci výš; Otto Dušek

Můj milovaný kraj nabízí tolik k objevování, a nejen na dně vinné sklenky. Je to trochu průvodce, trochu cestopis, trochu osobní doporučení těch, kteří na Pálavsku definitivně ztratili hlavu. Jejich tipy tak nejsou jen pozvánkou, kam jít, ale nabízí i příběhy a důvody, proč tam zamířit.

Do hospody:  Noční chodci, Jaroslav Rudiš, Nicolas Mahler Komiks

Noční chodci o dvou mužích, kteří vedou nekonečné hovory, zatímco kráčejí ulicí nebo sedí v baru nebo v hospodě. Historky střídají moudra, moudra střídají zážitky. Trochu smutné, ale i s nadějí v hlase. Orosené jako vychlazená čerstvě natočená dvanáctka.

Do lesa: Kniha vnímání; Lucie Lučanská

Procházka v lese může být neobyčejná, když zapojíme všechny smysly. Naučit i ty nejmenší to chce Lucie Lučanská, která vytvořila Knihu vnímání. Aby i samotná kniha nabídla zážitek, tak stránky o čichu voní jako les a kapitola o doteku je na haptickém papíře.

Do budoucnosti:  Tiny House; Archizoom

Představuji si, že mám na krásném místě s výhledem malý domek. O minimalistickém bydlení je česká publikace Tiny House, která mapuje přes třicet malých domků a zamýšlí se, kolik prostoru člověk doopravdy potřebuje.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu