Back to basic aneb 4 tipy pro páry, které začínají společný život
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
I když ze začátku budete mít chuť spolu trávit každou chvíli a užívat si jeden druhého naplno, nepodceňujte myšlenku osobního prostoru. Nevyhnutelně totiž nastane doba, kdy se bude jeden z vás potřebovat věnovat vlastním myšlenkám či práci nebo bude mít nutkání se jen tak vypnout od celého světa. Každý z nás nepochybně má své potřeby a (zlo)zvyky – ty neodmyslitelně patří k naší osobnosti, a proto je dobré si ihned na začátku stanovit hranice. Zde je potřeba, aby jeden vyslovil potřebu „být na chvíli sám“ a druhý toto přání akceptoval bez snahy kontrolovat každý partnerův krok.
Ve chvíli, kdy je potřeba umýt nádobí nebo vynést koš, musí romantika stranou. Podle psychologů je to právě vzhled společné domácnosti, který vypovídá nejvíce o stavu společného soužití. Pakliže na truc necháváte špinavý talíř ve dřezu a čekáte, kdy jej partner umyje, může se stát, že vám ve dřezu po týdnu vznikne nová, neidentifikovatelná forma života – což pochopitelně vztah ještě více zkomplikuje. Je proto třeba nastavit si režim, který rozdělí vaše povinnosti stejnou (nebo podobnou) měrou. Například jeden vaří, druhý umyje nádobí, kdo vstává dříve, ten uvaří kávu a udělá snídani, druhý zas ustele postel, nebo kdo první přijde domů, ten umyje nádobí od snídaně. Neznamená to však, že jakékoliv malé odchýlení je důvod ke svárům. Každý máme své dny, a když někdy partner zapomene vynést odpadky nebo po těžkém dni v práci ulehne do postele, aniž by po sobě uklidil stůl, mějte pochopení a zkrátka to občas udělejte za něj. On zcela určitě rád udělá to samé někdy za vás.
Partner touží po minifotbálku v obývacím pokoji, a vy byste zas raději pořídili nejnovější pohovku IKEA ve spolupráci se Swedish House Mafia. I tyto maličkosti se budete muset postupem času naučit řešit, a to nejraději kompromisem. Pokud si budete stát tvrdohlavě za svým a jeden z vás „vyhraje“ tento boj skrze hádku, druhý se bude cítit jako poražený, což může vést k hlubším problémům. Partner bude mít pocit, že se musí podřídit každému přání bez logického vysvětlení nebo dialogu, což v něm vzbudí nechuť s vámi řešit závažnější otázky. Cestou je proto vždy otevřená konverzace a snaha dopracovat se k řešení, které bude ve finále vyhovovat oběma. Přece jenom, pokud je stolní fotbálek jeden jediný na skladě, a pohovka ještě nebyla uvedena na trh, možná bude lepší s jejím nákupem pár měsíců počkat.
V budoucnu budete mít nepochybně mnoho situací, kdy se vám v rámci vztahu či chodu domácnosti nebude něco líbit. Je důležité nestřádat si tyto problémy „do šuplíku“ s tím, že jednoho dne přeteče pohár trpělivosti, a vy pak vysypete z rukávu vše najednou – i to, co se stalo před půl rokem. Když si všimnete něčeho, co vám vadí, řekněte o tom partnerovi v tu danou chvíli, avšak s respektem a snahou o vysvětlení, nápravu nebo kompromis. Mnozí lidé se podle psychologa Jordana B. Petersona zdráhají vyvolávat sebemenší konflikt či výměnu názorů s tím, že to samo pomine. Avšak s časem či po opakovaném objevování se stejné situace má napětí z oněch nevyřešených konfliktů tendenci se stupňovat, což ve finále může přerůst v masivní hádku. Právě proto je důležité mluvit o problému na rovinu a v tu danou chvíli – třeba to zaručí, že se nepříjemná situace v budoucnu již nebude opakovat vůbec.