5  (ne)vztahových rad, které potřebujeme slyšet (včas)

5 (ne)vztahových rad, které potřebujeme slyšet (včas)

Cenné, avšak ne tak příjemné rady, které by (nejen) každá žena měla slyšet do svých 35 let.
Oli Egler
——
9. září 2023

Foto: Profimedia

Je zbytečné snažit se změnit sebe a svůj zevnějšek pro někoho

Je skvělé, pokud se chcete dostat do formy sama pro sebe – cítit se lépe, mít větší výdrž nebo si zlepšit zdraví. Pokud ale hubnete pro někoho, tedy pro cizí standardy krásy, tato „láska“ dlouho nevydrží. V první řadě, pokud vás daná osoba nepřijme v této podobě, a podmiňuje váš vztah vaší fyzickou formou, tak nemá zájem o vás. Pravděpodobné je také to, že pouze hubnutím to neskončí – nároky budou růst a vaše sebevědomí tak mizet. Neznamená to ale tzv. zakrnět na místě s myšlenkou, že jste nejlepší, dokonalá a kdo vás neakceptuje v této podobě, je hlupák. Buďte tou nejlepší možnou verzí sama sebe pro sebe. Učte se novým dovednostem, získávejte nové zkušenosti, starejte se o svůj zevnějšek i své nitro a učte se mít se ráda. To je sexy.

Neztrácejte čas

Do 35 let poznáváte svět, učíte se o lidech, o lásce i sama o sobě. Nacházíte nové přátele a také je ztrácíte. Je to čas lásek i zlomených srdcí. Zjišťujete, co je pohádka a co je realita. Děláte chyby a učíte se je napravovat. Získáváte cenné zkušenosti a stáváte se moudřejší. Učíte se oddělovat to, na čem záleží a co je lepší nechat být. Nacházíte sama sebe a stáváte se silnější. Stejně tak jednoduché je ale se v sobě ztratit a promarnit všechny zkušenosti a čas, který vám byl dán. Velice rychle si můžete vyčerpat zásobu „ještě budu mít příležitost“ nebo „teď na to není vhodná chvíle“. Čas je nejcennější měna, kterou máme. Naučte se znát její hodnotu.

„Ne“ je samostatná věta

Každá dívka a žena by měla vědět, že slovo „ne“ je dostačujícím argumentem, který není třeba nikomu příliš vysvětlovat. „Ne“ není začátek diskuze, ale její konec. Je to jasné stanovení vaší hranice, přes kterou v tuto chvíli nejede vlak. Pokud je někdo dotčen nebo uražen tím, že mu nastavujete (nebo že vůbec máte) hranice, tak je daný jedinec manipulátor a sobec a rozhodně netouží po rovnocenném, přátelském a mírumilovném soužití. Díky, ale ne.

Předtím, než si řeknete své pohádkové ano, si promluvte o ošklivé realitě

Vysněné bydlení, to, čeho chcete v kariéře dosáhnout, i seznam věcí, které chcete stihnout předtím, než „zaklepete bačkorama“. Finance, dluhy, bydlení i investice do budoucnosti. Zeptejte se jeden druhého na to, co v manželství od toho druhého chcete a co do něj vnesete, co od sebe očekáváte navzájem. Stanovte si hranice toho, co je akceptovatelné, i tajný kód na chvíle, když je bude ten druhý porušovat. Odtajněte si rodinnou historii nemocí, a tedy i možnou realitu posledních dnů. Podělte se o svá dětská traumata, která nechcete přenášet na další generaci, vyřkněte své bolesti a strachy… Řekněte si vše, co by mohlo toho druhého odradit od svatby s vámi. Je to křest ohněm, ale „jen“ láska občas opravdu nestačí.

Naučte se sama sobě odpouštět předtím, než budete mít děti

Akceptujte svou minulost, jelikož se za vámi potáhne celý život. Ať již bylo ublíženo vám, nebo jste ublížila vy – je třeba se naučit bolest a chyby analyzovat, vzít si ponaučení a nechat to jít. Staňte se pro své děti (a potažmo i pro svého partnera a sebe) čistým štítem a morálním kompasem. Naučte se inspirovat, povzbuzovat a dodávat odvahu tam, kde jste ji nedostávala vy. Naslouchejte tam, kde vám nebylo nasloucháno. Mějte trpělivost tam, kde ji neměli s vámi.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu