Co je „zvuková lázeň“ a proč je tak populární

V její efekt věří Gwyneth Paltrow, Kendall Jenner nebo Charlize Theron – pomůže zmírnit bolesti hlavy, neutralizovat stres, zklidnit mysl a očistit duši.
Yelyzaveta Topukh
——
26. února 2023

Foto: Emma Roberts

V poslední době je problém častých pocitů úzkosti aktuálnější než kdy jindy. Ranní jóga, transcendentální meditace nebo běh – každý z nás má jiný způsob, jak se zotavit a uklidnit nervy.  Hudba se k léčení používala již v předkřesťanské éře – například v Tibetu se „zpívající misky“ používaly již před 2000 lety. Na Západě se  hudební terapie stala populární v 70. letech 20. století: používala se k rehabilitaci nervového systému drogově závislých pacientů. Nyní se pro podobné procedury vžil termín zvuková lázeň: jde o ponoření se do zvukové frekvence, která očišťuje mysl a duši. Ti, kdo ji praktikují, používají termíny „zábal“ či „očista“, které se obvykle vztahují na vodní procedury.

Zvuk je mocný léčebný nástroj a poslech určitých typů atonálních zvuků pomáhá uvědomit si přítomnost „tady a teď“. Tyto typy zvuků vznikají dotykem zvukového terapeuta s gongy, tzv. zpívajícími křišťálovými nebo tibetskými mísami, bubny, zvonky a dalšími hudebními nástroji.

Co je zvuková lázeň

Zvuková lázeň je poslech zvuků nahraných nebo vytvořených v reálném čase v určitém prostředí. Musíte si lehnout na podlahu do pozice, ve které se cítíte pohodlně (nejčastěji se používá šavásana, ásana, která obvykle uzavírá lekci jógy), vypnout telefon a nasadit si masku na spaní, která vám umožní lépe vnímat svou přítomnost v daném okamžiku. Taková lázeň obvykle trvá 20 minut, ale pokud jste doma, můžete si ji prodloužit. Své zážitky si můžete zaznamenávat do deníku s hudbou v pozadí.

Neexistuje žádný konkrétní standard pro zvukovou lázeň, ale nejběžnějším typem praxe je sezení s mentorem, který vás ponoří do meditativního stavu pomocí různých zařízení a manter. Zvuky vám mohou být zpočátku nepříjemné nebo u nich můžete naopak usnout, ale ani jedno nebrání procesu léčení.

Výhody zvukové lázně

Zvuky pronikající do těla uvolňují přetížené svaly na krku a ramenou a zmírňují bolesti hlavy. Vibrace působí proti stresu a úzkosti, mohou zmírnit fyzickou bolest, neutralizovat příznaky posttraumatické stresové poruchy a dokonce zabránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Odborníci tvrdí, že léčivá frekvence 432 Hz má blahodárný vliv na tělo a vyrovnává čakry, takže tibetská zpívající miska nebo gong v akci rozhodně stojí za vyzkoušení pro každého z nás.

Které celebrity praktikují zvukové koupele 

Od Roberta Downeyho Jr. a Charlize Theron až po Gwyneth Paltrow a Kendall Jenner – celebrity opakovaně hovoří o své lásce ke zvukovým lázním. A po lockdownech mnohé z nich vynechaly sezení ve studiu a prováděly je na vlastní pěst: Emma Roberts je například praktikovala prostřednictvím online přenosu na Instagramu Sacred Light Healing. Takové živé přenosy nejenže fungují přímo jako hodina terapie, ale také vysvětlují principy této techniky.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu