Co je „zvuková lázeň“ a proč je tak populární
Foto: Emma Roberts
Foto: Emma Roberts
V poslední době je problém častých pocitů úzkosti aktuálnější než kdy jindy. Ranní jóga, transcendentální meditace nebo běh – každý z nás má jiný způsob, jak se zotavit a uklidnit nervy. Hudba se k léčení používala již v předkřesťanské éře – například v Tibetu se „zpívající misky“ používaly již před 2000 lety. Na Západě se hudební terapie stala populární v 70. letech 20. století: používala se k rehabilitaci nervového systému drogově závislých pacientů. Nyní se pro podobné procedury vžil termín zvuková lázeň: jde o ponoření se do zvukové frekvence, která očišťuje mysl a duši. Ti, kdo ji praktikují, používají termíny „zábal“ či „očista“, které se obvykle vztahují na vodní procedury.
Zvuk je mocný léčebný nástroj a poslech určitých typů atonálních zvuků pomáhá uvědomit si přítomnost „tady a teď“. Tyto typy zvuků vznikají dotykem zvukového terapeuta s gongy, tzv. zpívajícími křišťálovými nebo tibetskými mísami, bubny, zvonky a dalšími hudebními nástroji.
Zvuková lázeň je poslech zvuků nahraných nebo vytvořených v reálném čase v určitém prostředí. Musíte si lehnout na podlahu do pozice, ve které se cítíte pohodlně (nejčastěji se používá šavásana, ásana, která obvykle uzavírá lekci jógy), vypnout telefon a nasadit si masku na spaní, která vám umožní lépe vnímat svou přítomnost v daném okamžiku. Taková lázeň obvykle trvá 20 minut, ale pokud jste doma, můžete si ji prodloužit. Své zážitky si můžete zaznamenávat do deníku s hudbou v pozadí.
Neexistuje žádný konkrétní standard pro zvukovou lázeň, ale nejběžnějším typem praxe je sezení s mentorem, který vás ponoří do meditativního stavu pomocí různých zařízení a manter. Zvuky vám mohou být zpočátku nepříjemné nebo u nich můžete naopak usnout, ale ani jedno nebrání procesu léčení.
Zvuky pronikající do těla uvolňují přetížené svaly na krku a ramenou a zmírňují bolesti hlavy. Vibrace působí proti stresu a úzkosti, mohou zmírnit fyzickou bolest, neutralizovat příznaky posttraumatické stresové poruchy a dokonce zabránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Odborníci tvrdí, že léčivá frekvence 432 Hz má blahodárný vliv na tělo a vyrovnává čakry, takže tibetská zpívající miska nebo gong v akci rozhodně stojí za vyzkoušení pro každého z nás.
Od Roberta Downeyho Jr. a Charlize Theron až po Gwyneth Paltrow a Kendall Jenner – celebrity opakovaně hovoří o své lásce ke zvukovým lázním. A po lockdownech mnohé z nich vynechaly sezení ve studiu a prováděly je na vlastní pěst: Emma Roberts je například praktikovala prostřednictvím online přenosu na Instagramu Sacred Light Healing. Takové živé přenosy nejenže fungují přímo jako hodina terapie, ale také vysvětlují principy této techniky.