Walking on Sunshine aneb chůze jako meditace

Představujeme nejjednodušší způsob, jak se zbavit stresu, neustálého „spěchání“ a „nestíhání“, a to i pro ty, kteří na meditaci nevěří – nemusíte si sedat do tureckého sedu ani navštěvovat speciální studio. Postačí vám jen chůze a váš dech.
Yelyzaveta Topukh
——
23. ledna 2023

Foto: Getty Images

Zpomalit a najít rovnováhu je někdy takřka nemožné, zejména v době, kdy jednou z nejrozšířenějších kratochvílí je doomscrolling na sociálních sítích. Lék nabízí vietnamský zen-buddhistický mnich Thich Nhat Hanh v knize Art of Living, kde navrhuje dosáhnout nové úrovně harmonie a svobody prostřednictvím sedmi praktik všímavosti. Jednou z nich je meditace při procházce. Dobrou zprávou je, že k dosažení absolutní harmonie nepotřebujete vůbec nic.

Bez vazby na místo

Vědomou procházku můžete praktikovat kdekoli: ve městě i v parku, cestou do kanceláře, do obchodního centra nebo po vltavském nábřeží. A ostatní ani nemusí vědět, že se zrovna věnujete meditaci. Vyberte si krátkou vzdálenost, kterou denně ujdete, například z parkoviště do kanceláře nebo z domova na autobusovou zastávku. Kráčejte klidně a přirozeně. Naučit se meditovat při chůzi není obtížné a přínosy můžete pocítit okamžitě. Stačí jeden krok, abyste se dotkli vnitřní svobody.

Pozornost věnujte dýchání

Meditace při procházce je spojena s praxí vědomého dýchání. Při chůzi koordinujte svůj dech a kroky. Uvolněte se a opusťte myšlenky o minulosti a budoucnosti. Vraťte svou mysl do přítomného okamžiku a vnímejte kontakt se zemí. Dýchání by mělo být přirozené: všímejte si, kolik kroků uděláte při nádechu a výdechu. Brzy ucítíte, jak vaše kroky a dech nabývají rytmu podobného hudbě.

Jednota mysli a těla 

Při vědomé procházce se tělo a mysl spojují v jedno. Musíte být tady a teď, plně přítomni v každém kroku. Vědomě si v hlavě (či nahlas) opakujte: „Jsem tady. Opravdu jsem tady.“ Jděte tak pomalu, jak uznáte za vhodné: při nádechu udělejte jeden krok, při výdechu druhý.
Každý krok pomáhá zastavit závod těla a mysli. Během meditace při chůzi si uvědomíte svůj zvyk někam spěchat a postupně se ho zbavíte.

Abyste se dostali do přítomného okamžiku, musíte své tělo a mysl plně zaměřit na chůzi. Zastavte se a dýchejte, dokud si neuvědomíte, že jste skutečně teď a tady. Toto cvičení má za úkol vás vědomě vymanit z koloběhu chaotického „nestíhání“, které ve vás neustále podněcuje stres. Jedná se o malé kroky k zapnutí vašeho aktuálního vědomí, kdy se lépe naučíte vnímat každý okamžik a také se budete moci lépe soustředit na své tělo a veškeré vykonané aktivity.

„Jsem tady. Opravdu jsem tady,“ znamená „Už nechci před ničím utíkat. Běhám celý život, ale nikam jsem nedošel. Teď chci přestat. Mým cílem je být tady a teď, v jediném čase a na jediném místě, kde je má realita.“

Zastavení a zklidnění 

Jakmile si osvojíte umění pomalé chůze, můžete meditaci při chůzi praktikovat libovolnou rychlostí. Tato chůze nemusí být pomalá: jde o získání harmonie a svobody. Každý pozorný krok vyživuje a léčí, sjednocuje dech a tělo. S každým nádechem a krokem se uvolňujete, uvědomujete si sami sebe, zklidňujete se a harmonicky ladíte se sebou i s okolním světem. Získáte nezávislost, svobodu a své pravé já. 

Studie z roku 2017 zjistila, že procházky při snižování příznaků úzkosti jsou účinnější v kombinaci s meditací. Účastníci, u nichž došlo k nejvýznamnějším změnám úrovně úzkosti, buď meditovali před chůzí, nebo před meditací chodili. Proč tedy praktické činnosti nespojit v jednu?

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu