Thank you, next aneb 8 typů mužů, kterým se raději vyhnout

Obsese minulostí, přehnaný machoismus nebo neochota „exkluzivity“ – to vše mohou být první příznaky nevhodného kandidáta pro potenciální vztah.
Petra Štepánková
——
18. února 2023

Foto: Profimedia

Ať už máte před sebou první rande, nebo několikátou schůzků, při které jeden druhého stále poznáváte, je dobré mít na paměti několik varovných signálů, které mohou být projevem pravého charakteru vašeho protějšku.

Ten, který má sex „až“ na prvním místě

Samozřejmě, pokud se protějšku líbíte a přitahujete jej, je logické, že po sexu s vámi bude toužit. Zároveň by vás měl ale chtít také poznat. A to ideálně ještě předtím, než dojde k intimnímu objevování jeden druhého. Jak tvrdí vztahová terapeutka Britney Hunt, mnoho žen má obavu z toho, že když s mužem na první schůzce nebudou mít sex, dotyčný ztratí zájem. Podle ní je důležité myslet na to, že pokud potenciální partneři opravdu stojí o vážný vztah, sex na první schůzce pro ně nebude prioritou. „Pakliže se už na první schůzce soustředíte hlavně na potěšení a zavděčení se protějšku, narazila jste na prvotní kámen úrazu,“ dodává psycholožka Kristina Hallett.

Ten, který není galantní

Gentlemanství rozhodně stále nevyšlo z módy – někdo tomu říká slušné vychování, někdo etiketa. Seznamovací rituály k tomu rozhodně patří a neměly by se podceňovat. Maličkosti jako přidržení dveří, pomoc do kabátu nebo doprovod domů není třeba brát jako signál fyzické nadřazenosti, nýbrž jako projev úcty. Pokud se muž prezentuje jako „macho“ a hájí svou hrubost či záměrnou „negalantnost“ výmluvami o feminismu, nejspíš se jeho přístup nezmění ani do budoucna.

Ten, který randí pro hobby

Slova „hledám se“ nebo „hledám tu pravou“ mohou být signálem toho, že nejste jediná adeptka na jeho seznamu. Podle psycholožky Jo Hemmings se jedná o zcela přirozenou věc, jelikož během schůzek s různými typy lidí poznáváte sami sebe a své vlastní potřeby. To je však v pořádku na samém začátku, dokud jste pro sebe dva cizí lidé. V momentě, kdy ale začne váš vztah nabírat charakter něčeho stabilnějšího, je na čase si stanovit „exkluzivitu“ a plně zaměřit investování veškeré energie do jednoho partnera. Pokud s tím váš protějšek nesouzní a tvrdí, že si „není jistý“, vysílá tím signál, že čeká na lepší příležitost. Jednoduše si tento vztah nechává do chvíle, než se nabídne něco lepšího.

Ten, který nechává tíhu odpovědnosti na vás

Pokud vás potenciální partner pozve na večeři a na jejím konci vás nechá (s absolutní samozřejmostí) zaplatit, nevysílá tím zrovna dobrý signál. Byť nepsaná pravidla uvádí, že ten, kdo „zve“ (tedy iniciuje schůzku), je tím, kdo následně platí, podle dating koučky Radky Minaříkové by se na první schůzce měl o společný účet postarat muž, ačkoliv se společně můžete dohodnout rozdělení. Na co byste si však měli dát pozor, je to, když si váš protějšek iniciující rande několikrát za sebou „zapomene“ peněženku nebo ji ztratí chvíli před schůzkou. Toto podezřelé chování může být silným „red flag“.

Ten, který nemá vyřešenou minulost

Ještě nejste ani u předkrmu a vy už víte téměř vše o jeho minulém vztahu, a to včetně pikantních detailů? Při dezertu už pak znáte i rodinnou historii vaší předchůdkyně a jména všech jejich domácích mazlíčků, které on stejně nikdy neměl v oblibě. Tento scénář značí jediné – člověk, který sedí naproti vám, se stále nevyrovnal se svým minulým vztahem a není tedy připraven investovat do něčeho nového.  „Je přirozené, že se téma minulých partnerů přimotá do konverzace během schůzky, ale snažte se takové zmínky vědomě snížit na minimum,“ doporučuje Barbara Bloomfield, členka vztahové poradny Relate.

Ten, jehož největší vášní je alkohol

Konverzace se zdaleka ještě ani nerozběhla a on už objednává dvojité drinky sobě i vám? Samozřejmě, první schůzka může být dost stresující záležitostí a alkohol má schopnost situaci a napětí odlehčit, nicméně ve větším množství (které je velmi individuální), dokáže schůzku zcela zruinovat. Navíc, stále nám trvá challenge „suchého února“.

Ten, který je neomalený vůči obsluze či naprosto nepřítomný

Podle průzkumu britského deníku The Independent z roku 2014 je nezdvořilost vůči personálu odstrašujícím příkladem pro váš budoucí vztah. Pokud se váš potenciální partner neumí chovat s úctou vůči naprosto cizím lidem, je dost pravděpodobné, že tuhle vlastnost bude uplatňovat i ve vztahu vůči svým blízkým. Máte navíc pocit, že ačkoliv se ještě ani neznáte, jste už tak trochu na vedlejší koleji kvůli jeho neustálemu kontrolování mobilu? Červená kontrolka by se měla opět rozsvítit. Ten jediný a důležitý člověk, se kterým by měl udržovat kontakt, jste v danou chvíli vy. Pokud tomu tak není, je nejspíše zbytečné investovat do takového potenciálního vztahu energii a čas.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu