Voulez-vous coucher avec moi?

Kvalitní spánek je důležitější než sex. A ne každý je schopný sdílet své lůžko nebo ložnici s někým jiným. Je to ale vůbec ve vztahu důležité?
Oli Egler
——
10. srpna 2022

Foto: Profimedia

I když pro mnohé z nás neexistuje romantičtější představa než usínat v náruči svého partnera, nejedná se o záruku sladkých snů a nerušené noci.  Podle neziskové americké organizace National Sleep Foundation (NSF) spí čtvrtina párů dobrovolně v oddělených postelích, a to i přesto, že spolu sdílí domácnost, a 10 procent z nich má dokonce i oddělené ložnice. Proč? Protože je to pro mnohé pohodlnější.   Podle ředitelky Centra pro poruchy spánku v nemocnici Northwestern Memorial Hospital, Phyllis Zee, je zdravý spánek totiž důležitější než sex. Při jeho nedostatku hrozí deprese, srdeční choroby, ba i cukrovka. Kvalitní spánek je také zárukou dostatku energie a dobré nálady, dostatečně silného srdce a imunitního systému, a podle výzkumu NSF může navíc probudit větší sexuální touhu.

S oddělenými postelemi či dokonce ložnicemi je ale spojeno sociální stigma, které v páru může vyvolávat pochybnosti o dostatečné pevnosti svazku, způsobit nejistoty a někdy i hádky. Mnozí tak setrvávají na jednom lůžku a raději si pouze stanovují demarkační čáru nekompromisně oddělující osobní prostor. To sice neřeší nekompatibilitu cirkadiánních rytmů, chrápání ani nechtěné doteky ledových nohou pod peřinou, ale zato přináší jiný, velmi významný benefit.

Fyzický kontakt s tělem milované osoby totiž spouští produkci oxytocinu, neboli hormonu lásky. Byť jeho nejdůležitější rolí je tvořit pouto mezi novorozeným dítětem a matkou, je velmi důležitý i pro páry, kdy dokáže zmírnit stres, navodit euforii, a navíc přispět k lepšímu usínání. Navíc i minimální kontakt během spánku může posílit partnerský vztah, což potvrdil i průzkum Hertfordshirské Univerzity.

Jak tedy nastavit ty nejlepší podmínky pro nerušený spánek vás i vašeho partnera?

Na velikosti záleží

Pakliže jste s partnerem byli zvyklí spát odděleně nebo občas prostě potřebujete svůj vlastní „kout“, velká postel vám dokáže pomoct. Čím větší rozměr se vám do ložnice vejde, tím lépe. Vybírejte také s ohledem na to, jaké matrace preferujete. Shodnete-li se s partnerem na jedné, je to výhra. V opačném případě si můžete každý vybrat svou vlastní. 

Teplota v ložnici

Velice častý problém, na kterém se mnoho párů nemůže shodnout. Někdo preferuje chladný vánek a někdo naopak může usnout jen v případě, že je strop orosen kapkami vody jako v tropickém pralese. I tady existuje možnost kompromisu. Pomoci vám v tom mohou malé přenosné větráky, které můžete umístit na jednu stranu postele, nebo přikrývky navíc, které si libovolně budete regulovat v podle potřeby. 

Malé pomůcky

Je partner zvyklý usínat se zapnutou televizí? Není nic jednoduššího, než zkusit efekt hedvábné masky na spaní. Využívá ji spousta lidí, jelikož krom redukce světla z televize vás navíc ochrání od pichlavých ranních paprsků slunce. Ne každý je totiž zvyklý vstávat s kohouty. Pakliže vás trápí partnerovo noční chrápání, i na to existují speciální klipsy nebo přípravky, které pomohou problém vyřešit nebo alespoň zmírnit.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu