V dobrém i ve zlém aneb jak poznat opravdového přítele
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Nebylo by však lepší mít tuto informaci ještě předtím, než dojde na lámání chleba? Přinášíme vám šest jednoduchých způsobů, jak poznáte, že máte po svém boku věrného přítele.
Skoro každou konverzaci s přáteli zahajujeme otázkou „jak se máš” – už tady můžete poznat, jestli se daná osoba ptá ze zájmu, nebo se jedná jen o prázdnou zdvořilost. Zpozorněte, zda vás protějšek opravdu poslouchá, případně se doptává na informace, nebo vám nedočkavě skáče do řeči s vlastními novinkami. Ani to, že se kamarád vždy snaží obrátit konverzaci na vlastní osobu, nesvědčí o ničem dobrém, jelikož to mnohdy může znamenat, že jen potřebuje jedno velké ucho, kterému se může vyzpovídat a nebrat ohled na druhou stranu. Přátelství by mělo fungovat na vzájemném zájmu obou stran – a je pouze na vás, jak jej vyvážíte.
Důvěra je esencí a absolutním základem jak partnerských vztahů, tak i dlouhodobých přátelství. Pokud dané osobě nemůžete sdělit své autentické pocity, názory nebo tajemství, tak je tento vztah odsouzen k tomu zůstat pouze povrchní známostí. Tento aspekt se dá velmi jednoduše otestovat – stačí dotyčné osobě sdělit „přísně tajnou” informaci, která nemusí být ani pravdivá, a pak jen sledovat, jestli se rychlostí blesku stane veřejnou informací ve vašich společných kruzích.
Podle klinického psychologa Dr. Jordana Petersona je relativně jednoduché s někým sdílet jeho smutek, jelikož lidé dokáží být velmi empatičtí ke špatným zprávám. Podle něj se však pravý přítel pozná podle toho, zda se dokáže z vašich úspěchů radovat s vámi. Dobré zprávy jako povýšení nebo svatba totiž v přátelích mohou vzbuzovat závist a pocit vlastní nedokonalosti – ty by ale neměly přehlušit radost z vašich úspěchů. Pokud se váš kamarád dokáže radovat s vámi, máte po svém boku opravdového přítele.
Společně s důvěrou by měla jít ruku v ruce i upřímnost, která je důležitá v jakémkoliv vztahu – přátelském i partnerském. Opravdový přítel se vám nebude zdráhat říct pravdu, i když je to možná něco, co nechcete slyšet. Schopnost otevřeně mluvit o důležitých tématech, nechodit kolem horké kaše nebo snaha vyvarovat se lhaní i za cenu malého konfliktu je velmi cenný element přátelství.
Ne vždy se budete moci se svými přáteli shodnout absolutně na všem. Ať už se jedná o styl života, politiku, nebo o to, která písnička Davida Bowieho je největším hitem 20. století. Je však velmi důležité i v případě rozdílnosti názorů zachovávat vzájemný respekt, dokázat vyslechnout jeden druhého, umět si vyměnit názory a vést otevřený dialog a také akceptovat to, že zkrátka na některé věci pohlížíte oba jinak. I schopnost držet své vlastní emoce na uzdě je známkou toho, že na vás vašemu příteli záleží více než na osobním „vítězství” v debatě.
Je velmi cenné mít po svém boku někoho, kdo je schopen vám obětovat svůj čas a energii, a to i za cenu vlastního pohodlí či zájmů. Může se jednat pouze o maličkosti, jako například doporučení vaší osoby kamarádovi, který hledá zaměstnance, nebo i o jednorázovou participaci na akci, která je pro vás důležitá. Když se pak tyto malé nezištné štědrosti nakupí, zjistíte, že je na vašeho přítele opravdový spoleh v jakýchkoliv situacích.
Nenechte se však unést jednorázovými případy, podle kterých budete posuzovat celou podstatu společného přátelství. To, že si na vás někdo jednou neudělal čas kvůli pracovnímu vytížení nebo že se omylem s někým podělil informaci, o které nevěděl, že je tajná, proto neznamená, že je s přátelstvím konec. Stejně jako vše ostatní i tento vztah potřebuje péči a čas…