Jak poznat „toho pravého“ během prvních týdnů vztahu

Hledáte lásku, která vydrží déle než pár povedených rande při svíčkách či nezávazných nocí vášně? Poradíme vám, na jaké aspekty se při prvních týdnech vztahu soustředit, abyste věděli, zda máte po boku toho pravého.
Oli Egler
——
3. srpna 2022

Foto: Profimedia

Schopnost otevřeně komunikovat 

Výměna vtipů, sladké komplimenty nebo sexting funguje na jedničku? Skvěle! Dokážete ale otevřeně mluvit i o „nudných“ tématech ze života? O tom, co jste do vztahu ochotni vložit a co očekáváte zpět, či o tom, jaké jsou vaše slabiny? To, zda jste schopni se stejně jednoduše bavit o složitých tématech i o hudbě, filmech nebo komických příbězích, je klíčový záchytný bod. Je důležité sledovat i to, jak partner naslouchá, jak tyto informace vnímá a jak aktivně se zapojuje – zda nejsou jeho reakce plné připomínek, cynických poznámek či snahy poučit vás o tom, „jak to v životě opravdu chodí“. Soustřeďte se na to, jak se v rámci vašich konverzací debata rozvíjí a do jaké míry jste schopni si navzájem zachovávat úctu.

Schopnost zvládat konflikty nebo rozepře

I v rámci fáze největší zamilovanosti nevyhnutelně nastane situace, při které se dostanete do neshody – může se jednat zatím o banální věci jako rozdílné názory na volnočasové aktivity nebo stravování. Podle psychologů jsou dokonce některé malé hádky pro vztah prospěšné, jelikož vás mohou o to více sblížit, avšak za předpokladu, že své názory budete komunikovat upřímně, objektivně a bez emocionálních extrémů. Nemusíte se proto konfliktům zcela vyhýbat a nechávat si svůj názor pro sebe, ale ani hádky bezpředmětně vyvolávat. Během těchto rozepří můžete také poznat jinou stránku partnera a zjistit, jak se chová v případě, kdy je jeho názor vystaven otázkám, a zda i on umí vyjadřovat názory objektivně, bez arogance a potřeby mermomocí zvítězit i za cenu urážky.

Sexuální kompatibilita

Intimní souhra je ve vztahu velmi důležitá. Představuje neodmyslitelnou součást vašeho společného fungování, kterou nejde jen tak odsunout na druhou kolej. Nejde zde pouze o složku potěšení, ale také o to, jak moc jste schopni se jeden druhému otevřít a důvěřovat si. Pakliže se vám nepodaří premiéra, neznamená to, že je se vztahem ámen. Chce to několik pokusů, abyste se naladili na stejnou vlnu a pochopili, co jeden od druhého chcete. Mnozí se navíc snaží maximálně vyjít vstříc svému protějšku, upozaďují vlastní potřeby a potěšení pouze předstírají. Nejedná se ale o dobrou strategii, jelikož čím déle budete své vlastní tužby ignorovat, tím hůře se budete z této pasti (nechtěně nastražené sami na sebe) dostávat. Nepodceňujte ani následnou komunikaci o intimních chvílích – oba byste měli zvládat otevřeně říci, zda něco nebylo v pořádku, nebo naopak co se vám líbilo.

Stresové chvíle 

Občas musí i romantika stranou, abyste zjistili, jak budete zvládat stresové chvíle, kterým se v životě zkrátka nevyhnete. Pokud se spolu dostanete do prekérní situace, pozorně vnímejte partnera i sami sebe. Rozpoutá tato situace hádku, nebo ji budete moci společně vyřešit jako tým? Například když jeden z vás zapomene vytisknout lístky na společnou akci – jak se v tu chvíli chová partner? Má nekontrolovatelné výbuchy vzteku, nebo se snaží situaci vyřešit konstruktivně a s chladnou hlavou? Jste schopni spolu vymyslet řešení, nebo se necháte pohltit stresem?  Čím dříve zjistíte, jak reagujete a společně fungujete pod tlakem, tím lépe.

Cíle, hodnoty a vize do budoucna 

Jestli máte jasno ve všem výše uvedeném a víte, že každodenní soužití bude bezproblémové, je čas zjistit, zda jsou vaše dlouhodobé vize v souhře. Pochopitelně se nejedná o jednoduchý dialog ihned v prvních týdnech vztahu – pokud vám ale partner mezi řečí řekne, že si nepřeje nikdy mít svatbu ani děti, zatímco vy po obou prahnete, je potřeba tento důležitý aspekt vyřešit. Upřímnost a otevřenost může oběma ušetřit čas a také zlomené srdce do budoucna. Když budete žít v tiché naději, že partner změní názor nebo jej časem přesvědčíte o opaku, dostanete se do fáze nedosažitelného snu. Anebo naopak zjistíte, že tajné touhy o odstěhování se do přímořské oblasti sdílí i váš partner, což vás o to více sblíží, a pomůže tak nastavit dlouhodobý cíl společné budoucnosti plné slunce a horkého písku pod nohama.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu