Jak poznat „toho pravého“ během prvních týdnů vztahu
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Výměna vtipů, sladké komplimenty nebo sexting funguje na jedničku? Skvěle! Dokážete ale otevřeně mluvit i o „nudných“ tématech ze života? O tom, co jste do vztahu ochotni vložit a co očekáváte zpět, či o tom, jaké jsou vaše slabiny? To, zda jste schopni se stejně jednoduše bavit o složitých tématech i o hudbě, filmech nebo komických příbězích, je klíčový záchytný bod. Je důležité sledovat i to, jak partner naslouchá, jak tyto informace vnímá a jak aktivně se zapojuje – zda nejsou jeho reakce plné připomínek, cynických poznámek či snahy poučit vás o tom, „jak to v životě opravdu chodí“. Soustřeďte se na to, jak se v rámci vašich konverzací debata rozvíjí a do jaké míry jste schopni si navzájem zachovávat úctu.
I v rámci fáze největší zamilovanosti nevyhnutelně nastane situace, při které se dostanete do neshody – může se jednat zatím o banální věci jako rozdílné názory na volnočasové aktivity nebo stravování. Podle psychologů jsou dokonce některé malé hádky pro vztah prospěšné, jelikož vás mohou o to více sblížit, avšak za předpokladu, že své názory budete komunikovat upřímně, objektivně a bez emocionálních extrémů. Nemusíte se proto konfliktům zcela vyhýbat a nechávat si svůj názor pro sebe, ale ani hádky bezpředmětně vyvolávat. Během těchto rozepří můžete také poznat jinou stránku partnera a zjistit, jak se chová v případě, kdy je jeho názor vystaven otázkám, a zda i on umí vyjadřovat názory objektivně, bez arogance a potřeby mermomocí zvítězit i za cenu urážky.
Intimní souhra je ve vztahu velmi důležitá. Představuje neodmyslitelnou součást vašeho společného fungování, kterou nejde jen tak odsunout na druhou kolej. Nejde zde pouze o složku potěšení, ale také o to, jak moc jste schopni se jeden druhému otevřít a důvěřovat si. Pakliže se vám nepodaří premiéra, neznamená to, že je se vztahem ámen. Chce to několik pokusů, abyste se naladili na stejnou vlnu a pochopili, co jeden od druhého chcete. Mnozí se navíc snaží maximálně vyjít vstříc svému protějšku, upozaďují vlastní potřeby a potěšení pouze předstírají. Nejedná se ale o dobrou strategii, jelikož čím déle budete své vlastní tužby ignorovat, tím hůře se budete z této pasti (nechtěně nastražené sami na sebe) dostávat. Nepodceňujte ani následnou komunikaci o intimních chvílích – oba byste měli zvládat otevřeně říci, zda něco nebylo v pořádku, nebo naopak co se vám líbilo.
Občas musí i romantika stranou, abyste zjistili, jak budete zvládat stresové chvíle, kterým se v životě zkrátka nevyhnete. Pokud se spolu dostanete do prekérní situace, pozorně vnímejte partnera i sami sebe. Rozpoutá tato situace hádku, nebo ji budete moci společně vyřešit jako tým? Například když jeden z vás zapomene vytisknout lístky na společnou akci – jak se v tu chvíli chová partner? Má nekontrolovatelné výbuchy vzteku, nebo se snaží situaci vyřešit konstruktivně a s chladnou hlavou? Jste schopni spolu vymyslet řešení, nebo se necháte pohltit stresem? Čím dříve zjistíte, jak reagujete a společně fungujete pod tlakem, tím lépe.
Jestli máte jasno ve všem výše uvedeném a víte, že každodenní soužití bude bezproblémové, je čas zjistit, zda jsou vaše dlouhodobé vize v souhře. Pochopitelně se nejedná o jednoduchý dialog ihned v prvních týdnech vztahu – pokud vám ale partner mezi řečí řekne, že si nepřeje nikdy mít svatbu ani děti, zatímco vy po obou prahnete, je potřeba tento důležitý aspekt vyřešit. Upřímnost a otevřenost může oběma ušetřit čas a také zlomené srdce do budoucna. Když budete žít v tiché naději, že partner změní názor nebo jej časem přesvědčíte o opaku, dostanete se do fáze nedosažitelného snu. Anebo naopak zjistíte, že tajné touhy o odstěhování se do přímořské oblasti sdílí i váš partner, což vás o to více sblíží, a pomůže tak nastavit dlouhodobý cíl společné budoucnosti plné slunce a horkého písku pod nohama.