6 nejlepších DIY wellness praktik

Které hojivé praktiky pro léčení těla i ducha budou v tomto roce nejvíce populární? Cirkadiánní výživa, terapie kreativitou nebo earthing.
Yelyzaveta Topukh
——
28. ledna 2023

Foto: Getty Images

Zdravý krk 

Tento wellness směr se objevil teprve před několika lety a má krycí název „Tech Neck“. V důsledku delšího sledování našich obrazovek aka „černých zrcadel“ dochází u dospělých i dětí k posunu krčních obratlů, což vytváří hrb a způsobuje řadu problémů od bolesti zad až po druhou bradu (a to v důsledku posunu čelistní a obličejové chrupavky). Karanténa proměnila dům v kancelář a zavedla nepřetržitý režim, což ještě umocnilo naši závislost na digitálním světě. Masáž límcové zóny tak můžeme označit za absolutně nezbytnou wellness proceduru pro rok 2023.

Objevování sebe sama prostřednictvím kreativity 

V posledních několika letech je duševní zdraví hlavním trendem v oblasti wellness. S rozvojem sebepoznání lidé nacházejí nové způsoby, jak dosáhnout duševní harmonie, které přesahují tradiční metody. Hlavním trendem, který se dnes těší velké oblibě, je zkoumání svého vnitřního světa prostřednictvím tvořivosti: od klasické arteterapie až po kontemplaci krásy. Podle Pinterestu bude tento wellness-trend dál rozvíjet generace Z a mileniálové, kteří hledají nové, kreativní způsoby, jak na sobě pracovat.

Work-life balance 

Více než kdy jindy se zamýšlíme nad tím, jakou hodnotu má trávení času v práci na úkor našich blízkých i nás samotných. Hlavní otázkou je, zda nás peníze, které nyní vyděláme za přesčasy, učiní šťastnými. Zajímavé je také to, jak se v profesním světě devalvoval status vysokého postavení a tvrdé práce. A jak se zvýšila hodnota efektivně stráveného času – a to jak v práci, tak v osobním životě. Podle studie provedené společností Bumble dává 54 % lidí přednost rovnováze mezi pracovním a soukromým životem před vysokými úspěchy v kariéře. Důležité je, že 13 % dotázaných by nechtělo navázat vztah s někým, kdo má náročný pracovní program.

Cirkadiánní výživa 

Stejně tak, jako existují cirkadiánní rytmy spánku a bdění, jsou tyto rytmy aplikovatelné i na výživu – tedy je třeba určit, ve kterých hodinách tělo potřebuje „dobít energii“. Chcete-li změnit své stravovací návyky, musíte sledovat několik věcí. Především pozorujte, jak vaše tělo reaguje na pozdní večeře či svačiny během pracovní doby; jak určité potraviny ovlivňují vaši náladu a bdělost; které potraviny máte rádi a které si nemůžete dovolit sníst bez nežádoucích účinků. Můžete na to přijít sami nebo požádat odborníka, aby vám pomohl sestavit ideální jídelníček na několik týdnů dopředu. Hlavním účelem takového wellness režimu je docílit komfortní váhy, naučit se využívat tělesnou energii správně a zlepšit celkový zdravotní stav.

Wellness turistika 

Zatímco v minulosti byla duševní harmonie či vyhýbání se pracovnímu a emočnímu vyhoření skoro utopií, dnes se jedná o zcela zásadní zdravotní trend. Navíc v rámci odpočinku už nestačí jen vyrazit do pětihvězdičkového hotelu v Itálii nebo Řecku, ale je třeba naplánovat wellness program. A je skvělé, když vám jej sestaví odborník. Během loňského průzkumu společnosti Accenture uvedlo 66 % dotázaných, že je v obtížné finanční situaci, ale nemá v úmyslu omezit wellness turistiku, protože je základem jejich blahobytu. A jaké jsou základní požadavky pro wellness cestování?  Lekce jógy nebo pilates, různé druhy meditace, procedury typu zvuková lázeň, práce na správném dýchání a další metody sjednocení těla a ducha s přírodou.

Earthing 

Harmonie s přírodou byla vždy základem wellness kultury, ale dnes se objevuje nový trend, a to tzv. „earthing“. Jedná se o chůzi naboso, což pomáhá obnovit psychické i fyzické zdraví. Existuje několik vědeckých studií, které potvrzují příznivé účinky vodivého kontaktu lidského těla se zemským povrchem. Jak vysvětluje doktorka Simone Laubscher: „Dotýkat se rukama země, sedět na trávě, plavat v moři – to vše zlepšuje náš vnitřní mikrobiom, což má následně příznivý vliv na celé tělo.“ Pakliže se tak chystáte do teplých krajin ještě v zimních měsících, nasajte energii z horkého písku a v létě si zas užívejte čerstvě posekané trávy pod nohama.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu