Keep it cool: jak studená sprcha přispívá k hubnutí i lepší imunitě

Efektivnější než ranní káva a lepší než jakýkoliv krém – studená sprcha naše tělo nejen naboostuje energií a uvolní svalové napětí, ale také dodá naší pleti lepší barvu a postará se o rovnoměrnou distribuci živin i zmírnění otoků.
Yelyzaveta Topukh
——
8. ledna 2023

Foto: Profimedia

Rituál studené sprchy po ránu se může zpočátku zdát jako naprosto šílený. Tato specialisty často doporučovaná procedura má však mnoho pozitivních účinků na naše tělo i nervový systém – od zmírnění svalové únavy přes posílení imunitního systému až po zlepšení nálady. Pár minut nepohodlí za ten dlouhý seznam benefitů rozhodně stojí.

Bílý a hnědý tuk 

Tělo obsahuje dva typy tuku: hnědý a bílý. První je zodpovědný za výměnu tepla a chrání vnitřní orgány. Odborníci z Joslin Diabetes Center, pobočky Harvard Medical School, tvrdí, že hnědý tuk při vystavení nízkým teplotám zvyšuje produkci tepla téměř 15krát, což vede ke spálení více kalorií a redukci množství bílého tuku v těle. 

Dává nám energický boost 

Dave Asprey, který je považován za otce biohackingu, v podcastu The Doctor's Farmacy řekl, že každé ráno začíná minutovou sprchou pod studenou vodou. Faktem je, že když se naše tělo ochladí, dostane nouzový signál a aktivuje všechny své zdroje, aby se zachránilo. Všechny buňky jsou proto zapojeny, aby nás zahřály – tyto „šokové“ otřesy jsou velmi užitečné a dodávají nám energii. Jak říká Asprey, první čtyři dny bude těžké přinutit se do takového diskomfortu, ale pak už bez tohoto ranního rituálu nebudete moci žít.

Posiluje imunitu a vůli

Čím více se otužujete, tím jste odolnější vůči chladu – nějaký malý průvan vás tedy nepoloží na lopatky. Psychologové se zase domnívají, že sílu vůle lze trénovat stejně jako sval. Čím častěji se fyzicky otužujete, tím jste psychicky stabilnější. Otužování je druh sebekázně, takže když si zvyknete na každodenní studenou sprchu, budete brzy schopni přenést sílu vůle i do jiných oblastí života.

Pomáhá v boji proti stresu

Studená voda vám pomůže zlepšit náladu – jakkoli zvláštně to může znít. Aktivuje sympatické nervy (aka „nervy života“) a zvyšuje hladinu beta-endorfinu a noradrenalinu v krvi. V praxi to znamená, že tyto hladiny odbourávají pocity úzkosti a pomáhají v boji proti depresi. Chlad navíc způsobuje, že naše tělo vysílá více elektrických impulsů do mozku, což může mít také antidepresivní účinek. Pro dobrou náladu stačí strávit dvě minuty denně pod studenou vodou.

Zotavuje svaly

Studená voda vám pomůže zotavit se z intenzivního tréninku a oddálit svalové bolesti o dva až tři dny. Tato metoda je vhodná nejen pro profesionální sportovce, ale i pro začátečníky: po návštěvě posilovny nebo cvičení doma si dejte chladnou sprchu. Předejdete tak bolestem svalů následující den. Nízké teploty navíc snižují záněty tím, že odstraňují přebytečnou kyselinu mléčnou, která vzniká při cvičení.

Zlepšuje zdraví a krásu pokožky a vlasů

Podle chicagské dermatoložky Jessie Cheung chlad vyrovná zničené kutikuly a uzamyká vlhkost, aby se zabránilo lámání vlasů. Dodává, že studená voda zpočátku pomůže stáhnout cévy v pokožce, čímž se dočasně stáhnou póry a sníží zarudnutí a otoky. Chladná teplota navíc podporuje krevní oběh, což dodává více živin do pokožky těla i pleti a zaručuje tak její lesk a krásu.

Ekologie a rozpočet

Průměrná spotřeba vody při desetiminutovém sprchování je přibližně 35 litrů. Ti, kteří mají rádi horkou vodu po delší dobu, vydají až 100 litrů. Pokud vynecháte dlouhé horké sprchy a omezíte je na pár minut, přičemž následně přepnete vodu na studenou, ušetříte několik litrů. To se projeví nejen na vašem rozpočtu, ale také na životním prostředí, zejména pokud budete pravidelně využívat primárně studenou vodu a zařadíte to mezi své pravidelné ekologické návyky.

Bodré ráno

Chladná nebo kombinovaná sprcha je jedním z nejúčinnějších způsobů ranního probuzení. Šoková terapie zvyšuje srdeční frekvenci, zrychluje průtok krve a dodává tělu kyslík potřebný k aktivaci vnitřních procesů. Díky tomu se budete moci soustředit na úkoly, které vás čekají, a budete se cítit bděle a vyrovnaně. A funguje lépe než káva.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu