5 důvodů, proč máte stále suchou pleť (a jak to změnit)

Nasadili jste zimní rutinu, a přesto se vám nedaří dosáhnout glow efektu, který vás provázel celé léto? Možná pokožku čistíte nebo hydratujete ve špatnou dobu – i to má totiž svá pravidla.
Oli Egler
——
24. listopadu 2022

S příchodem zimy nastává stejný problém jako každý rok  – pokožka na celém těle začíná zničehonic být přecitlivělá, podrážděná a svědivá. Ani pleť na tom není o nic lépe a s klesající teplotou přichází sezónní suchost, šupinatění a mnohdy i pnutí. Zvlhčovače vzduchu, sprchování vlažnou vodou (namísto horké) ani neustálá aplikace balzámů nepomáhá? Je možné, že se v rámci své rutiny dopouštíte malých chyb, které bojkotují veškeré snahy udržet si dostatečnou míru hydratace v pokožce.  Kde tedy nejčastěji chybujete?

Hydratujete ve špatnou dobu 

I hydratace musí mít svá pravidla, aby byla efektivní. Podle dermatologa Joshua Zeichnera je absolutně klíčové nanášet hydratační krém nebo mléko ihned po koupání, a to ještě předtím, než tělo otřete ručníku. Doporučuje proto mít hydratační mléko vždy ve sprše na poličce a aplikovat jej po řádné exfoliaci, ještě předtím, než se z těla odpaří kapky vody. Pokožka totiž v tu chvíli absorbuje nejvíce živin, a udrží proto hydratační složky déle.

Používáte až příliš lehký krém 

Pokud v létě preferujeme co nejlehčí krémy, které dopřejí pleti jen nezbytné minimum, v zimě je tomu naopak. I když tak používáte silnější vrstvu nebo jste z verze „light“ přešli na tu normální, dává vám pleť stále najevo, že jí to nestačí a že potřebuje něco více. „Hledejte ceramidy, které obnovují pokožku, vyplňují trhlinky mezi kožními buňkami a pomáhají pokožce se hojit,“ říká doktor Zeichner. Glycerin pomáhá uzavřít v pleti vlhkost a squalane (skvalan) přispívá k obnově kožní bariéry, která je převážně v zimních měsících vystavena výrazné zátěži.

Nesprávné čištění 

V první řadě je důležité zmínit, že hlavně v zimě mají mnozí tendence čistit pleť ve sprše – je to příjemné a zároveň to šetří čas. Nejznámější skincare guru, Caroline Hirons, však právě tento aspekt uvádí jako nejčastější příčinu vysušené pleti, a to proto, že pleť na obličeji je výrazně citlivější než pokožka, kterou máme na těle, a vyžaduje proto zcela samostatnou péči. Teplota vody ve sprše může být sice příjemná pro naše tělo, ale pro pleť může být příliš horká (i když se nám to na první pohled nezdá). Základem je proto mít dvě oddělené rutiny. Dalším důvodem může být i čisticí prostředek – pakliže používáte příliš agresivní cleansery (které vám v létě pomáhaly smýt veškeré nečistoty a pot), neznamená to, že vám budou vyhovovat i v zimě. „Vyhněte se zásaditému pH, které může pokožku dráždit a bránit v udržení hydratace. Používejte hydratační čisticí prostředky, které jsou šetrnější ke kožní bariéře,“ říká Zeichner. Je lepší vsadit na kvalitní a šetrné kyseliny jednou za několik dní.

A co maska na spaní? 

V zimních měsících nezbytnost. Je to sice jen malý krok (a na první pohled bezvýznamný), ale ve skutečnosti jej vaše pleť nesmírně ocení. Účelem nočních masek je totiž vytvořit na pokožce propustné těsnění, díky kterému vše, co se pod ní nachází, lépe pronikne dovnitř. Noční masku ale nemusíte aplikovat každý den – začněte jednou týdně se silnější vrstvou krému nebo séra před spaním a četnost navyšujte do té doby, dokud se vaše pleť nebude citit dokonale komfortně.

Nepoužíváte SPF

Se zkracujícími se dny a výrazným odlivem slunečních paprsků se nám zdá, že i krém s ochranným faktorem můžeme bez výčitek odložit stranou. Není to však vůbec správné řešení. Byť jsou dny výrazně šedivější, což v nás vyvolává domněnku, že je slunce někde v nedohlednu, může i v takovémto počasí na naší pleti napáchat mnoho škody. I v zimních měsících totiž škodlivé UV paprsky atakují kožní bariéru, která zodpovídá za udržení zdraví a hladiny hydratace. Ráno proto nikdy nezapomínejte aplikovat dostatečnou vrstvu ochranného krému s SPF faktorem (místo 50 můžete v zimě zvolit 30). A kolik je tedy ono dostačující množství? Takové, kterým z tuby pokryjete ukazováček a prostředníček (aneb ¼ čajové lžičky). A nezapomínejte na krk!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu