Pleťové desatero: Squalane – hydratuje, chrání a regeneruje

Na rozdíl od jiných hydratačních látek je squalane zcela přirozený, a pleť tedy ví, jak s ním zacházet. Je lehký a nemastný, a tak může být používán na jakýkoliv druh pleti. Přináší benefity jak pro aknózní pleť, tak pro tu trpící ekzémem.
Alice Filatova
——
3. listopadu 2022

Foto: Getty Images

S příchodem chladných dnů a rychlých přechodů z vyhřátých a suchých prostor do vlhkého a větrného prostředí podzimu naše pleť dostává silný šok. Začíná nám proto posílat signály, že je třeba se o ni začít starat výrazně pečlivěji nežli v létě, kdy nepotřebovala krom ochrany před UV zářením takřka nic. Konkrétně udržení vlhkosti v pleti se stává složitějším, a proto je potřeba se na tento krok během naší ranní i večerní rutiny soustředit o něco více. Za pozornost stojí relativně nová ingredience, která rychlostí světla nabírá na popularitě – squalane neboli skvalan. Krom toho, že je schopen pokožku skvěle hydratovat, je také přírodním antioxidantem a má protinádorové vlastnosti, a proto chrání pokožku před karcinogenními látkami.

Není squalene jako squalane

Mezi těmito dvěma názvy je sice rozdíl jen v jednom písmenku, ale jedná se o dvě různé formy této látky. Squalene (skvalen) s „e“ je lipid přirozeně produkovaný našimi kožními buňkami. Jeho přirozeně vyprodukované množství s věkem klesá stejně tak jako například u kolagenu – a to nejčastěji nastává kolem třicátého roku. Důsledkem je, že se naše pleť stává hrubší a sušší. Tato látka se vyskytuje nejen u lidí. Získává se například ze žraločích jater – žraloci mají totiž v játrech odložený extra tuk, který jim umožňuje udržet si vztlak v hlubokých vodách. Najdeme ho ale i v říši rostlinné – veganská verze se nachází třeba v olivách, rýžových otrubách, některých houbách, datlových palmách anebo cukrové třtině. Nicméně ani jeden druh není v čisté podobě dostatečně stabilní na to, aby mohl být součástí výrobků pro péči o pleť. Při vystavení kyslíku může zoxidovat a rychle se kazit. Musí se proto tzv. hydrogenovat, tedy proměnit na stabilnější molekulu – a tím vznikne squalane (skvalan) s „a“. Velkou zastánkyní veganské verze je Catherine Gore, bývalá ředitelka vývoje Marc Jacobs Beauty: „Molekulárně se rostlinný squalene shoduje s vlhkostí naší vlastní pokožky, vstřebává se desetkrát rychleji než jiné oleje rostlinného původu a dobře se kombinuje s dalšími složkami.“

Jak funguje?

Nejvýznamnější funkcí squalenu je hydratace, ale je také skvělou složkou pro zklidnění pleti i ochranu kožní bariéry. Pleť jednoduše ví, jak s ním nakládat, a proto může být používán v jakémkoliv věku a na jakýkoliv typ pleti. Velkou výhodou je právě to, že má lehkou a nemastnou strukturu – je nekomedogenní, což znamená, že neucpává póry, a je tedy vhodný i pro problematickou pleť náchylnou k akné. Navíc má podle výzkumů protizánětlivé vlastnosti, které mohou snížit zarudnutí a otoky.

Skvalan má také protizánětlivé vlastnosti, a může tedy zklidnit různé kožní problémy, mezi které patří ekzém, lupénka, dermatitida nebo růžovka. I přesto se však vždy doporučuje otestovat nejdříve každý přípravek tzv. patch testem, kdy jej nanesete jen na část pleti (nejlépe bradu), abyste zjistili, zda konkrétně na vaší pleti nevyvolá alergickou reakci. Přírodní totiž ještě autmaticky neznamená šetrné nebo bezpečné.

Mezi další benefity patří i jeho antioxidační vlastnosti, tedy to, že bojuje proti poškození pokožky a potlačuje destrukci způsobenou volnými radikály. Bohatý přísun antioxidantů působí proti toxinům a také zvyšuje hladinu kolagenu v pokožce, díky čemuž je pleť pevnější a vypnutější. 

Přípravky se squalanem však nejsou určeny pouze pro obličej a tělo. Squalanový olej můžete použít i na vlasy k jejich ochraně před poškozením způsobeným UV zářením, teplem nebo nepříznivým počasím. V tomto případě je ideální aplikovat během sprchy – nanesete pár kapek do dlaní, vmasírujete do vlasů a následně opláchnete vodou.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu