Podzimní rutina: ochrana a posílení kožní bariéry

Malé, neústupné pupínky a zčervenání nemusí být akné a důvodem pálení a svědění pleti nemusí být alergická reakce. Můžete mít jednoduše poškozenou kožní bariéru, která hlavně na podzim dostává zabrat kvůli změnám teplot. Jak ji vyléčit a čím ji posilovat v rámci prevence?
Alice Filatova
——
21. října 2022

Foto: Getty Images

S příchodem podzimu si mnozí z nás velmi rychle všímají, že se jejich pleť a její chování radikálně mění. Přechod z chladných venkovních teplot rychle do příjemného vnitřního prostředí s horkým (nebo alespoň teplým) vzduchem se na naší pleti bezpochyby odráží. O mnoho výrazněji si těchto změn všímá citlivá pleť, a to především snížením funkce kožní bariéry, jejíž obnova a posílení se s příchodem podzimu stává tématem č. 1.

Co je kožní bariéra a proč ji potřebujeme posilovat? 

Naše kůže se skládá z několika vrstev a kožní bariéra (neboli také hydratační bariéra) je tou nejsvrchnější z nich. Dermatologové ji přirovnávají k cihlové zdi, která má chránit spodní vrstvy – její hlavní funkcí je tedy pouštět dovnitř (a udržovat uvnitř) vše přínosné, jako je hydratace, vitamíny a živiny, a naopak bránit průchodu všeho škodlivého, tedy například bakterií a dráždivých látek. Co se ale stane, když ona bariéra přestane dobře fungovat? Zde je příhodné ono přirovnání s cihlovou zdí – představte si, že se v ní udělá mezera nebo že se uvolní jedna cihla. Ta začne propouštět ven hydrataci, a zároveň dovolí bakteriím pronikat do hlubších vrstev.  Nejenže tak v případě jejího poškození nebo narušení může pleť ztratit hydrataci a elasticitu, ale také tento problém dokáže často nastartovat akutní potíže jako atopické ekzémy nebo dermatitidu, kterou si sami můžeme chybně diagnostikovat jako akné.

Jednoduché poškodit, složitější obnovit

Míra toho, co kožní bariéra zvládne, je velmi individuální. Hrají zde totiž roli jak externí faktory, tak i ty interní. Poškodit kožní bariéru může být velmi jednoduché – mnoho z těch, kteří mají potřebu mít „dokonalou pleť“ bez pupínků, jizviček a pórů, má tendenci používat příliš silné čističe nebo mnoho přípravků naráz. Ty by nejspíš samy o sobě měly na pleť pozitivní vliv, avšak když zvolíte příliš agresivní koktejl, jež pak aplikujte několik týdnů v kuse, kožní bariéra to už nemusí udržet. Ano, pochopitelně se dá bariéra obnovit a konzistentně posilovat, ale přichází tu na řadu ony interní faktory. Jakákoliv hormonální změna, stres, nedostatek spánku nebo pokles imunity (který je právě v těchto měsících velmi aktuálním tématem) může být spouštěčem.

Jak poznáte, že máte poškozenou bariéru? 

Pokud patříte k těm, co mají rádi manuální a chemickou exfoliaci, zpozorněte. Nejčastější příčinou poškození kožní bariéry je právě ono nadměrné čištění, které ve výsledku zbavuje pleť jejích vlastních olejů, a tedy i přirozené obranyschopnosti. Může se jednat o časté mytí příliš agresivními přípravky a/nebo každodenní používání aktivních kyselin redukujících akné či obnovujících pleťové buňky. V podstatě se jedná o překročení zdravé míry exfoliace. Na vině může být také časté používání domácích masek s agresivními ingrediencemi, jako je citron nebo ocet, ale také holení nebo vosk. Projevy na sebe nenechají dlouho čekat – viditelné podráždění může vypadat jako zarudnutí nebo shluk pupínků (ať už s hnisem, nebo bez) a nezřídka je doprovázeno nepříjemnými pocity pnutí nebo svědění. Poznáte to i pocitově, když vaši pleť začnou zničehonic pálit (nikoliv pouze štípat) i produkty s neaktivními látkami, jako jsou hydratační séra. Může to dokonce vypadat, že se zesiluje vaše akné s tím, jak pupínků v některých oblastech rapidně přibývá, což bude vyvolávat potřebu přidat na intenzitě čištění a exfoliace – a bludný kruh začíná.

Jak opravit poškozenou kožní bariéru?

V první řadě nepanikařte. Mnozí mají tendenci zvýšit své nároky na péči o pleť, což rozhodně není potřeba. V tomto případě i podle beauty guru Caroline Hirons platí pravidlo „méně je více“. Své pleti musíte dát prostor, aby se zahojila. Jako první je třeba vysadit veškeré agresivní čističe a nasadit péči pro citlivou pleť – co nejjemnější čištění, které nebude vysušovat, a co nejlehčí hydrataci, která nebude dráždit ani přetěžovat. Na chvíli si proto dejte pohov od silných kyselin a retinolu. V ideálním případě se také doporučuje nenosit make-up. Ten bude pleť totiž zatěžovat a dostávat do ní více nečistot – vy ji pak o to častěji budete čistit, čímž se proces hojení anuluje.

Jaké ingredience v krémech vyhledávat?

Biotin
Ceramidy
Kyselinu hyaluronovou
Niacinamidy
Panthenol
Glycerin
Cantela Asiatica
MP lipidy
Některé nenasycené mastné kyseliny (například kyselina linolová)
Zinek
Měď

Silná kožní bariéra = méně vrásek 

Pakliže vám kožní bariéra nevypověděla službu a s žádným takovým problémem jste se v minulosti nesetkali, neznamená to, že ji není třeba hýčkat. S věkem totiž stejně jako všechny jiné funkce pleti oslabuje i kožní bariéra, a proto je třeba o ni pečovat i v rámci prevence. Už jenom kvůli tomu, aby z pleti neunikala hydratace, a byla tak uchována její pružnost co nejdéle. Silná bariéra navíc nedovolí vnějším agresorům, prokazatelně přispívajícím předčasnému stárnutí, pronikat hluboko do pleti (např. znečištění a UV záření). 

Nebuďte na svou pokožku proto v těchto měsících drsní a naopak zvolte jemnější péči. Kůže je velmi vděčný orgán, takže pokud zvolíte správnou péči, vrátí vám to.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu