Hladký proces

K bezchybné pleti nemusí vždy vést složitá cesta. Někdy se stačí těmi správnými prostředky propracovat přes jedinou vrstvičku kůže.
Martina Polachová
——
10. října 2022

Foto: Getty Images

Nejste-li fanynkou peelingu, pak jste jeho skutečné schopnosti pravděpodobně ještě neodhalila. Anebo nenarazila na ten pro vaši pleť ideální. Nic totiž nevykouzlí projasněný a hebký obličej rychleji než právě gommage. Odstranění odumřelých šupinek se zrovna tak vyplatí i v situaci, kdy potřebujete, aby pleť snáze přijímala ingredience z určitého pěsticího přípravku, popřípadě zaléčila některé nedokonalosti. Nedá se svítit, i přirozený proces obnovy pokožky se s přibývajícími léty znatelně zpomaluje a to, co dříve trvalo dvacet osm dní, se postupně prodlužuje téměř na dvojnásobek. Jakmile pleť působí mdle a není ochotná spolupracovat, je zkrátka načase ji „zbrousit“. Klidně dvakrát do týdne, během vaší večerní seance v koupelně, aby měla pokožka příležitost se zregenerovat.

Odhalená krás(k)a 

Peeling s brusnými částečkami (z jemně namleté kávy, meruňkových jader, z přírodních jílů či mořského písku) patří asi k nejznámějším. Citlivé nebo sušší pleti ale bohužel neprospívá. Mechanická abraze je vhodnější pro především zhrublou, normální či mastnou pokožku. I u té je ale potřeba mít se na pozoru, aby povrch nepodráždila nebo nezhoršila akné. Nejlépe se hodí na tělo. Ovocné kyseliny mají tu výhodu, že kromě zjemnění pleti, umí pomoct od pigmentových skvrn i pupínků, a to narušením a odloučením zdrsnělého povrchu. Podstatný je přitom obsažený druh kyseliny. Protože například kyselina salicylová sklízí největší úspěchy s aknózní pokožkou. Naproti tomu kyselina glykolová stimuluje tvorbu elastinu a kolagenu, a tak vyhlazuje jemné vrásky, případně jizvičky po akné. Kyselina citronová s bělicími schopnostmi zase cílí na nerovnoměrnou pigmentaci. Za nejjemnější druh scrubu je považován ten enzymatický, který využívá rostlinné enzymy, jakým je třeba bromelin (v ananasu) či papain (v papáji). V principu funguje tak, že nestahuje celou svrchní vrstvu, ale urychluje exfoliační procesy. Díky tomu se snese i s velmi citlivou pokožkou, jež má například sklony k červeným žilkám. Je třeba dbát jen na to, aby se veškeré zbytky přípravku po jeho použití smyly. Pokud totiž zůstanou na pleti, mohou ji podráždit.

Jděte pod povrch 

Další možností, pro kterou je ovšem nutné vydat se (většinou několikrát) do ordinace dermatologa, je chemický peeling. Bývá na bázi ovocných kyselin, avšak na rozdíl od těch „na doma“ je intenzivnější a odborně, bezpečně provedený. Dermatoložka a specialistka na korektivní, estetické a anti-age medicínu Zuzana Macková z Kliniky Yes Visage považuje ovocné kyseliny za malý zázrak, který dokáže vyřešit celou řadu komplikací, od známek stárnutí přes akné a jizvy po něm až po rozšířené póry či hyperpigmentace. „Důležitý je výběr vhodné koncentrace a typu účinné látky na míru konkrétní pleti,“ zdůrazňuje výhodu profesionálního přístupu lékařka. „Po ošetření může být pokožka lehce zarudlá, nebo se může olupovat. Tato reakce závisí na typu a hloubce použitého peelingu,“ upřesňuje možné vedlejší efekty. Mýtus, že by se dlouhodobým obrušováním pleť ztenčovala, však doktorka Macková rázně vyvrací: „Pokožka se vždy znovu zcela obnoví, takže k žádnému trvalému ztenčení nedochází.“ Nejen pro profesionální peeling, ale i pro ten domácí v každém případě platí, že po exfoliaci je pokožka vždy více či méně zcitlivělá. Je proto velmi namístě ji za každého počasí pečlivě chránit před slunečním zářením kvalitním krémem s vysokým UV filtrem.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu