Fexting jako novodobý způsob řešení konfliktů
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Na rozdíl od intimnějšího sextingu, „fexting“ označuje spojení slov fighting a texting, tj. akt hádky skrze textové zprávy, a to jak během konverzace s partnery či rodiči, tak i přáteli nebo například kolegy. Poprvé tento výraz uvedla první dáma USA Jill Biden, která přiznala, že občas „fextuje“ se svým manželem.
Komunikace skrze textové zprávy se totiž v dnešní době stala nutnou součástí našich životů, a to ve sdílení informací s našimi přáteli a rodinou, ale i v domlouvání věcí spojených s prací. Mnohdy se ovšem stává, že dojde k nedorozumění a zpráva se vyloží jiným způsobem, než jakým byla zamýšlena, čímž může vzniknout konflikt.
Existuje mnoho důvodů, proč se lidé uchylují k této formě hádek. Jedním z případů může být to, že se někteří partneři bojí konfrontace tváří tvář. I sebemenší konflikt může být totiž pro lidi, kteří nejsou zvyklí na projevy asertivity, zastrašující a nekomfortní. Tudíž zejména introvertní lidé nebo ti, kteří podle psychologického konceptu „velké osobnostní pětky“ inklinují k vstřícnosti a přívětivosti, mohou raději své hádky přenést na internet. Nemusí totiž čelit přímému kontaktu.
Často se tento problém také týká párů, které buď rozděluje geografická vzdálenost (tedy vztah na dálku) nebo různá „časová pásma“ – tedy když například jeden z páru pracuje ve dne a druhý v noci. Na komunikaci je pak velmi málo času, a o to víc pak probíhá digitálně. Fexting ale může být také výslednem banálního nedorozumění. To potvrzuje certifikovaná expertka na vztahy a seznamování Callisto Adams: „I dobře míněné zprávy mohou být snadno vnímány jako sarkastické nebo ironické.“ Psaný text totiž nemůže přenést všechny doprovodné znaky neverbální komunikace do psaného slova.
Podle Mykala Manswella, člena Sdružení licencovaných poradců pro klinické duševní zdraví, může mít fexting z dlouhodobého hlediska negativní vliv na komunikaci a může vést až k rozpadu vztahu, a to zejména u těch na dálku. „Komunikace má být srozumitelná a má poskytovat nadšení, osobní růst nebo vzdělávání. Páry praktikující vztah na dálku mají tendenci narážet na komunikační problémy, protože jim chybí příležitosti k osobnímu setkání, během kterých se mohou problémy řešit efektivněji,“ říká Manswell. Dodává, že tento druh komunikace může již existující napjatou situaci ještě zhoršit, a proto by i tato komunikace měla být brána vážně, a to i když neprobíhá naživo.
Manswell radí, aby se věnovala zvýšená pozornost slovům a tomu, jak je vkládáte do vět. „Už jen správný výběr slov může vaší zprávě nastavit přátelský, defenzivní nebo agresivní tón. Jedním z nejlepších způsobů, jak se pár může efektivně pohádat, je také vytvořit si základní pravidla nebo si nastavit (výstražné) znamení, které použijete v případech, kdy se hádka začne vymykat kontrole. To vám umožní zastavit se, přehodnotit váš postup a posunout se vpřed,“ dodává poradce. V osobní komunikaci ona výstražná znamení můžeme vnímat v reálném čase – tón, postoj těla, hlasitost komunikace, a hlavně i výraz dané osoby nám může napovědět jeho emoce a záměry. Už jen z tohoto důvodu Manswell doporučuje volit komunikaci, která bude doprovázena obrazem, tj. videohovor. Pakliže však tuto možnost nemáte, Callisto Adams radí, abyste k problému přistupovali s chladnou hlavou. Pokud se schyluje k hádce nebo cítíte, že je partner podrážděný, dejte si chvilku na rozmyšlenou a nereagujte hned. „Když si uděláte chvíli čas, tak budete mít zároveň šanci uklidnit se z ochromující emoční fáze, ve které se můžete nacházet a která může ovlivnit i vaše logické myšlení.“ Tento postup vám navíc pomůže i v rámci osobního řešení neshod – pokud budete opravdu vybírat správná slova pro tlumočení emocí a myšlenek, a přetvoříte tak konflikt na výměnu názorů, z osobní hádky se rázem může stát obyčejná konverzace.