Zdravé hádky jako klíč ke šťastnějšímu vztahu

„My se vůbec nehádáme a nemáme žádné neshody.“ I přesto, že by to o svém vztahu prohlásil rád každý, těžko by se hledal pár nemající žádné rozepře. To ale nemusí být špatně. Zdravé hádky totiž mohou být dokonce klíčem ke šťastnějšímu vztahu.
Linda Svobodová
——
16. října 2022

Foto: Profimedia

Pokud se někoho zeptáte, co by měl splňovat jeho potenciální partner, většinou do jeho požadavků spadají podobné názory, koníčky a především schopnost s tím druhým otevřeně komunikovat. Nikdo nechce být ve vztahu s člověkem, který problémy odsouvá na druhou kolej a nechce o nich vůbec diskutovat. Tento přístup totiž vede ke stále eskalujícím konfliktům, které se mohou v jednu chvíli zcela vymknout kontrole a vytvořit trhlinu, která už nepůjde jen tak zacelit.

Mnohým se může zdát, že jakákoliv rozepře či konflikt ve vztahu vede pouze k potížím. Pokud ovšem protějšek s názorem nesouhlasí, nemusí to být nutně špatně. Hádky mohou z dlouhodobého hlediska váš vztah udělat zdravějším a spokojenějším. „Hádky umožňují oběma stranám ve vztahu odhalit své hodnoty, preference a potřeby. Neshody jsou tedy zcela normální,“ vysvětluje psychoterapeutka a vztahová poradkyně Lucy Beresford.

Žádní lidé totiž nezpracovávají život úplně stejným způsobem – řídíme se odlišnými myšlenkovými vzorci a máme i jiné emocionální reakce. I přesto, že může být hádka v danou chvíli bolestivá a nepříjemná, je pro vztah přínosná, jelikož oběma stranám umožní podělit se o své pocity a vlastní pohled na věc.

Klidný vztah – spokojený vztah? 

Najdou se samozřejmě i vztahy, kde se partneři nehádají vůbec. Může to být známkou toho, že jsou oba dostatečně zralí a nedělají, jak se s oblibou říká, z komára velblouda. V druhém případě se ale může jednat pouze o krásnou fasádu, pod kterou se bude skrývat řada nevyřešených problémů, nevyřčených slov a utajených pocitů. „Pokud se nikdy nehádáte, tak to může znamenat, že se jeden nebo oba bojíte konfliktu – ve zkratce máte strach z odmítnutí, pokud prosazujete vlastní názor,“ dodává Beresford.

Zdravé vs. nezdravé neshody

Jak tedy docílit toho, aby se z neshod stala přednost vašeho vztahu? V první řadě je potřeba si uvědomit, jaký je rozdíl mezi „zdravou“ a „nezdravou“ hádkou. Hádky se stávají nezdravými v případech, kdy jsou jednostranné, partnera pouze obviňují a nepředkládají žádná řešení. Mezi ty „zdravé“ naopak patří konstruktivní kritika – odlišný názor na určitou problematiku či nesouhlas s určitou věcí. Zdravé hádky slouží k tomu se společně podívat na problém nebo jej alespoň identifikovat, a následně se domluvit na jeho řešení tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Řekněme, že vám vadí, že váš partner jde každý večer po práci s přáteli „na jedno“, a vy tak přicházíte o dvě potenciální hodiny času strávené spolu. Partner si nemusí uvědomovat, že je něco špatně, a je proto potřeba mu jasně dát najevo, že byste nejraději našli alternativu, která by vyhovovala oběma. Zdravý konflikt v tomto případě znamená nalezení kompromisu – vy můžete trvat na redukci večerních schůzek s přáteli na jednu týdně a partner bude požadovat alespoň dvě. Oba tak budete muset představit argumenty, na základě kterých dojdete ke společnému řešení. Ano, ona hádka nemusí být příjemná, ale ušetří vám mnohonásobně větší konflikt do budoucna, kdy v sobě budete onen nesouhlas dusit, až jednou doslova vybuchnete vzteky a vytasíte na partnera vše, co se ve vás dlouhou dobu hromadilo. Včasným řešením navíc pročistíte atmosféru a budete se cítit lépe, že jste s partnerem věc probrali ještě v počátku.

„Pokud se ovšem přistihnete, že se točíte stále v kruzích týkajících se stejných témat, může to znamenat, že jeden nebo oba ve skutečnosti nevyjadřujete své pocity a nebavíte se o hlubších problémech,“ doplňuje psychoterapeutka Beresford.

Důležitá témata by se tedy neměla odkládat či maskovat jinými problémy a měla by se řešit hned. Hádky totiž nemusí být zaškatulkovány jako špatná věc, mohou být naopak jedním z dalších nástrojů pro komunikaci s partnerem – a pokud jsou prováděny správným a důstojným způsobem s respektem jeden k druhému, tak z dlouhodobého hlediska mohou jen prospět vašemu vztahu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu