Self-care a pracovní cesty

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
21. března 2023

@erikapalko

Pro lidi, kteří často cestují za prací, je péče o sebe velmi důležitá. Přelety z jedné strany zeměkoule na druhou, časový posun, hodiny na letištích a v letadlech, různá tradiční jídla v nových zemích a mnoho dalších elementů umí člověku pěkně zavařit.

Ať už letím na dovolenou, nebo za prací, praktikuji pár jednoduchých, neměnných rituálů, které jsem si vytvořila a které mi pomáhají zůstat v rovnováze, ať jsem kdekoliv.

1. Pitný režim
2. Beauty sleep
3. Vitamíny a elixíry
4. Pohyb
5. Meditace
6. Minimum alkoholu
7. Omezený čas na telefonu
8. Masáže a hydratace
9. Ovoce a zelenina
10. Alone time

Pitný režim

Dostatečný příjem tekutin nejen zajistí zdravou a zevnitř hydratovanou pokožku, ale také předchází únavě, bolesti hlavy nebo dehydrataci. Zejména při cestách do tropických zemí bychom si měli uvědomit, že vodu je třeba doplňovat pravidelně a často. Nezapomínejte, že alkohol, káva či energetické drinky do této kategorie nepatří.

Beauty sleep

Při časových posunech je tělo oslabeno a nedostatek spánku má za následek nejen únavu, ale také ovlivňuje naši náladu či imunitu. Pochopitelně se při dovolené často stává, že máme tendenci chtít vidět a zažít všechno hned, ale doporučuji se nejprve dobře vyspat. Já vždy nosím do letadla špunty do uší a masku na oči. Na hotelu vždy zatáhnu závěsy a vypnu veškerou elektroniku. Mobil mám už pár let v tichém režimu a notifikace různých aplikací vypnuté. 

Vitamíny a elixíry

Každé ráno po dobu deseti let začínám svůj den chlorellou a spirulinou. Právě tyto dvě „superpotraviny“ v podobě pilulek jsou v mém kufru vždy sbalené jako první. Chlorella je sladkovodní řasa, má tvrdou buněčnou stěnu, která je pro člověka nestravitelná, a proto se nejlépe konzumuje v podobě tablet nebo prášku. Je plná chlorofylu, antioxidantů a má vysoké detoxikační účinky. Během cest více než kdy jindy oceňuji její schopnost posílit imunitu. Spirulina je další tmavě zelená rostlina s vysokými antioxidačními účinky, a navíc je mnohými označována jako nejvýživnější potravina na planetě.

Mým nejnovějším krokem jsou Mint a Vanilla elixíry od české značky Malinna. Tak jako jejich řada kosmetiky napomáhá poškozené pleti, jejich elixíry pro vnitřní použití pomáhají chránit tělo a dodávají mu živiny, které se následně odráží i navenek v podobě zdravější pleti. Jsou vyrobeny fermentací z olejů bohatých na vitamíny a minerály a různé tělu prospěšné nutriční prvky.

Pohyb

Víme, že pohyb je důležitý pro zdraví, když jsme doma, a stejně tak bychom na něj neměli zapomínat ani během cest a dovolených. Osobně nutně nevyhledávám fitness centrum a spíše se snažím poslouchat své tělo. Pokud mám při krátkých pracovních cestách sílu zajet do fitka, udělám to, ale často si vystačím dlouhým strečinkem, procházkou po pláži nebo plaváním v moři.

Meditace

Nemusím u sebe mít meditační polštářek ani sedět v tureckém sedu s rukama na kolenou. Jednoduše si kolem sebe vytvořím imaginární bublinu, ve které budu sama se sebou. Zavřu oči a snažím se zapomenout na ruch kolem sebe. Takto vytvořený prostor mi pomáhá při stresu z častého cestování, hluku na letištích či úzkostech při silných turbulencích.

Minimum alkoholu

Nemusíte se zcela zbavit oblíbených koktejlů s kolegy či piva na pláži. Stačí si vytvořit vlastní hranici, při které víte, že máte dost, a kterou nepřekročíte. Když letím na místa s časovým posunem a během pracovních dnů s časným call-timem se alkoholu vyhýbám úplně. Skleničku vína s týmem si dopřeji až po práci.

Omezený čas na telefonu

Asi nejtěžším krokem v moderním světě je vzdát se nekonečného toku informací proudících v našich telefonech. Sociální sítě, zprávy, notifikace – tohle všechno nás nutí (častokrát nevědomky) sáhnout po mobilu, aniž bychom tam něco konkrétního hledali. Ani já nejsem výjimkou, ale stanovila jsem si nepsané pravidlo, že hodinu před spaním nesahám na telefon. V tom mi pomáhá kniha nebo večerní meditace. Ranní sprchu, kávu, vitamíny a psaní se také snažím stihnout před tím, než se poprvé podívám na mobil.

Masáže a hydratace

To, že se v letadlech a při nedostatečném pitném režimu naše pokožka vysušuje, je každému jasné. Kromě neperlivé vody mám vždy v kabelce miniverzi svého oblíbeného krému, se kterou můžu do letadla. Vozím s sebou také sheet masky na obličej, gelové oční masky a balzám na rty. Co se týče masáží, nemusíte platit za wellness v hotelu. Po příletu a před sprchou si vždy dělám lymfatickou suchou masáž pomocí kartáče. Po každé sprše (ať už na cestách, nebo doma) se vždy natírám krémem. Tento krok nikdy nevynechávám.

Ovoce a zelenina

Chápu, že při všech těch nových chutích během cestování jen málokdo myslí na vitamíny v podobě ovoce a zeleniny. Zkuste však nezapomenout na misku čerstvé zeleniny při každém hlavním jídle a na misku ovoce při snídani nebo čerstvě odšťavněné džusy během dne (u těch však dávejte pozor na přidaný cukr). Už jen takové malé množství vám zajistí dostatečnou dávku vlákniny a vitamíny.

Alone time

Pracovní cesty, které absolvujeme s kolegy, skupinou nebo týmem lidí jsou velmi obohacující, ale umí být také velmi únavné a vyčerpávající. Umět být sám se sebou a v tichu je na druhé straně velmi užitečné. Alone time nám dovoluje zpracovat všechny myšlenky, dohody a máme možnost v tichu slyšet svůj hlas a vlastní názor bez jakéhokoli vlivu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu