Daniela Pilná: Shades of Sensuality

#LetsGetPersonal
Daniela Pilná
——
11. února 2023

FOTO: FILIP KARTOUS & ANASTASSIYA VOROBYEVA

Často by se mohlo zdát, že jsem advokátem proti smyslnosti, avšak opak je pravdou. Lacinost je to, co mi křiví úsměv víc než kyselý citron. Rafinovanost podobná estetice Saint Laurent či Maison ALAÏA ve mně vzbuzuje fantazie na úrovni – na rozdíl od prostého dekoltu, který na mě ve sdíleném společenském prostředí svítí na míle daleko. Vysoce postavení businessmani hru na „zahalenou“ chápou. Nahota láká chlapce, silueta muže. Nenechte se otupit dobou, která z nahoty udělala klišé, a v den sv. Valentýna rozehrajte své partie chytře.

GO SMART

Nestydatost nemá hranice, úroveň a intimita naopak neustále bruslí na tenkém ledu. Během mých umělecky orientovaných studií a čtvrtečních lekcí figurální kresby jsem se přistihla, že mě nejvíce naplňuje kreslení rukou, kotníků a klíčních kostí. Klouby v sobě nesou jisté mystérium a nikdy neuškodí vystavit právě (a pouze) je světu na obdiv. Mnozí si vzpomenou na slavnou scénu z kultovního filmu Ďáblův advokát, kde Al Pacino promlouvá na večírku k mladičké Charlize Theron. Apeluje na ni, aby si pozvedla a ostříhala vlasy. Zkrácený kučeravý bob by trvale odhalil její krk, fascinující část lidského těla, která je mostem mezi nekonečným soubojem mysli a těla.
Lodičkový výstřih odhalující krk a klíční kosti letos nabírá na oblibě. Pomyslný ideál krásy historicky žene určitou část těla do extrému. V letošním roce se přesune od objemných rtů a pozadí k přísně útlému pasu. Siluetu přesýpacích hodin nám dokáže vydefinovat široký pásek nebo korzet. To, od čeho nás osvobodila Coco Chanel, nám opět před lety přičarovala královna korzetů Vivienne Westwood. Její překrásná korzetová díla lze pořídit prostřednictvím QV ARCHIVE, kde mimo jiné najdete i archivní poklady od Johna Galliana, Thierry Muglera či Gianniho Versace.
Před nedávnem jsem si zadala ušít specificky střižený korzet na míru u talentované návrhářky Kláry Marie Bliss, kterou mnozí znají jako zakladatelku značky VONA. Klára vystudovala Royal Academy of Fine Arts v Antverpách a své zákazníky vedle korzetů těší i širokým sortimentem šperků z říčních perel a rafinovaným spodním prádlem. K tvorbě těchto originálních kousků vyhledává prvotřídní dead stock materiály podtrhující jejich jedinečnost.

… or GO BARE

Hit několika po sobě jdoucích sezón „oblečená-neoblečená“ postupně prosakuje do všech společenských spekter a událostí. Dámám s atletickou postavou, kterou by jim mohly nespoutané Amazonky závidět, je tento trend souzený. Naopak my, nositelky křivek a většího poprsí, můžeme popravdě jen tiše závidět. Můj zdravý úsudek ví, že neexistuje způsob, jak by snové šaty od Nensi Dojaka či Rat&Boa na mém přirozeně bujarém poprsí vyzněly s grácií. Pokud si přece jen chceme podmanit průhlednost, dámy obdařené křivkami budou vypadat božsky v závinu průsvitného plisé overalu, kalhot či šatů. Transparentnost jde řízeně korigovat tělovým body nebo nopak podtrhnout černým spodním prádlem.

BASIC INSTINCTs

Aura dne sv. Valentýna je spjata se spodní čakrou a ve většině případech neodmyslitelnou animalitou. Věřím, že projednou můžeme odložit přehnanou intelektuálnost a nechat se střídmě pohltit smysly.  Ideál FEMME FATALE zůstává po dekády stejný, čím je ódou pro mužské libido?

KŮŽE a KOŽEŠINA: Málokterý módní prvek tříští názory tak jako právě kůže a kožešina. V období art deco (ve 20. a 30. letech dvacátého století) byly kožešiny samozřejmostí. Hvězdy formátu Josephine Baker, Lídy Baarové či Marlene Dietrich jinak než v okázalých kožešinách nebo objetí boa z peří neznáme. Svého času se věřilo, že živočišný původ oblečení zvyšuje přitažlivost a sexuální atraktivitu ženy. Kožešiny se vděčně kombinují s lehkými a vzdušnými materiály, jako je hedvábný šifon, moiré nebo naopak bavlněný samet.

LATEX: Ze zcela jiného soudku přichází na scénu fascinující latex, který ve své čisté formě můžeme označit jako VEGAN. Mléčná tekutina, která se nachází pod kůrou brazilských stromů, ušla od své původní funkce – chránit strom před škůdci – dalekou cestu. První zmínky o latexu (kaučuku) najdeme už z dob Aztéků 1600 let před Kristem. Elasticita a nepromokavost dala v roce 1824 za vznik takzvanému „Mackintosh raincoat“ (dnes by se řeklo klasickému trench coatu), který se díky nově přidané vrstvě latexu stal vysoce funkčním a nepromokavým artiklem. Latex se nyní hojně nahrazuje vinylovou imitací, a může za to jeho „křehkost“. Lidská fantazie nezná mezí a zprvu čistě funkční využití latexu dalo během 19. a 20. století za vznik subkultuře, která s exponenciální rychlostí podléhala jeho fascinujícímu lesku.  „Thrill of macking“ na několik desítek let utlumilo válečné období a rozvolněnost 20's a 30's. Toto power vacuum přichystalo v 70. letech mocný comeback, který stál za zrodem latexového „catsuite“.
Dnes, v roce 2023, zní výše vypsaná historie „kaučuku“ a jeho dvousetleté cesty z inkognito sklepů do stěžejního námětu kolekce SAINT LAURENT FW/20 až neskutečně. Ze zaplivaných zákoutí do celosvětového módního spotlightu. Tento materiál je živoucí oxymoron, křehká „citlivka“ s neodmyslitelnou asociací power play a dominance.

VYSOKÉ PODPATKY

V momentě, kdy na mě na sociálních sítích vyskakují „throwback“ retrospektivy 2000s a 2010s (což jsou přesně léta mého aktivního randění), začínám zažívat první vlnu pocitu, že se ze mě pomalu, ale jistě stává módní pamětník. Jistě jste si všimli charakteristických prvků zmíněného období. Bavíme se o „fascinujícím“ přístupu k vrstvení, o tři odstíny tmavší make-up bázi a bokovkách lichotících postavě velikosti 0 (XS). Vedle diktátu očekávané až chlapecké postavy coby tehdejšího ideálu krásy jsme si taktéž musely naše randicí léta „vyšlápnout“ na opravdu vysokých podpatcích. Pochůzky na 100 mm podpatku byly naprostý standard a mým (dnes již splněným) snem bylo vlastnit lodičky Christian Louboutin. Jako high heels můžeme označit podpatek o minimální výšce 100 mm. 
Dnes vysoké podpatky, které v minulosti spolu s platformou dokázaly vyšplhat až na 150 mm, nahrazují výrazně elegantnější siluety s 85mm výškou. Tato střídmější varianta je dle etikety nejvyšším možným podpatkem, který splňuje definici elegance. Jádro dnešního textu, a celkově den sv. Valentýna, je společně s Halloweenem svátkem, při kterém strážci etikety raději přivřou oči.

Proč nám stiletto i přes viditelný diskomfort natolik imponují? Život „na vysoké noze“ (či podpatku) ženám opticky prodlužuje nohy, prohnutá pánev a hrudník jsou vystrčeny dopředu. Náš body language je jistější a muži bez zastírání podpatky milují. Podpatek od svého objevení ušel dlouhou cestu a dnes lodičky zdaleka nemusí být utrpením svatého Jeremiáše. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit svatou trojici nadčasových stilettos: Christian Louboutin (model SO KATE), lodičky Saint Laurent a Gianvito Rossi. Nepřehlédnutelné jsou poslední měsíce i „srdíčkové“ lodičky značky ALAÏA – sofistikovaná definice „rich sex“ současnosti.

POZOR (!) FAKE FAUX PAUX 

Jestli je cokoliv rychlou vstupenkou do pekla nevkusu, tak je to umělá kůže a kožešina. Rozumím snaze snížit násilí na zvířatech, ale dublovat tuto estetiku produkty z PVC? Popravdě nevím, co je menší zlo pro planetu a vaši osobní image než umělotiny. Z fotografií jde oko diváka oklamat, avšak při osobním setkání a na omak každý podprahově ví, že materiál působí lacině. Pokud toužíte po podobné estetice, ale vnitřně preferujete pocit, že kožinám dáváte nový život, směle zapátrejte po vintage pokladech. Možná budete překvapeni, kolik krásných kožíšků je k sehnání za skvělé ceny z druhé ruky, coby status symbol našich babiček, které dále ponesou jejich slávu a šarm napříč generacemi. Pokud je vám celkově toto téma eticky „proti srsti“, dle mého názoru byste po podobně laděném vzhledu raději neměli pátrat vůbec.

GOD IS IN THE DETAILS

U příprav valentýnského večera by se měl hrát vabank. Všechno, nebo nic. Zapojíte do outfitu silonky? Jaký zvolíte parfém nebo naladíte playlist? Toto všechno jsou detaily, které pravděpodobně v plném spektru zaznamenáte pouze vy, ale podvědomě spolu odehrají nezapomenutelný orchestr. Niche parfémy jsou má láska a již od roku 2019 má mé srdce parfém s názvem MURMUR. Parfumér Jakub F. Hiermann se při kompozici této vůně (v překladu šepot) vžil do milostného příběhu Napoleona Bonaparte a jeho manželky, císařovny Joséphine de Beauharnais. Napoleon údajně miloval vůni jejího těla natolik, že v jednom z dopisů stálo: za 8 dní budu doma, nemyj se.

Tento omamný parfém značky PIGMENTARIUM nešetřím, a k dnešnímu dni netuším, jaký mám aktuální „bottle count“. Pět, deset, patnáct lahviček? Pokud po sobě chcete zanechat „dojem“, aplikujte si parfém do dlaně — tak si vás váš protějšek odnese nevědomky s sebou.  Dalším podmanivým parfémem vhodným nejen na valentýnskou večeři považuji PARISIAN MUSK značky Matiere Premire, který mi představila jedna z mých vážených klientek. Králem tisíce a jedné noci je parfém THE NIGHT, který pro značku Frederic Malle namíchal parfumér Dominique Ropion. Vonnou kompozici s obsahem indického oudového oleje, šafránu, kadidla a santalu ocení skuteční milovníci orientálních vůní. Tento unikátní parfém dle mého názoru vystihuje následující věta: „Měli jsme tu harém, dali nám to darem.“
Parfém MURMUR se mi před lety stal inspirací ke vzniku série playlistů nesoucí název MURMUR SESH. Kompilaci 21 skladeb (vhodných jak při práci, tak intimních chvílích) doporučuji poslouchat vždy chronologicky bez náhodného řazení skladeb, tak přináší jedinečnou hodinovou flow.

CLASSY KOMFORT

Bonmot „coaches don’t play“ patří mezi mé oblíbené, a osobní plány ke dni sv. Valentýna jej plně vystihují. V úterý 14. února se vidím doma na sofa v krásném hedvábném županu OLIVIA von HALLE, u laptopu a s balíčkem oblíbených lanýžových brambůrků z DELMART. Rok má naštěstí 365 dní a římský kněz a mučedník sv. Valentýn mi můj plánovaný „celibát“ pro jednou jistě odpustí.

#LetsGetPersonal

V oblasti módní produkce a stylingu se Daniela Pilná pohybuje více než jednu dekádu. Během deseti let měla možnost vypilovat styling pro přední módní magazíny, stěžejní komerční klienty a mezinárodní reklamy. V posledních letech se primárně věnuje individuálním klientům, kde oceňuje přenesení módních fantazií do nositelné praxe. Vstup do individuálních světů a šatníků klientů následně zvyšuje úroveň oblékání u nás, což považuje za dlouhodobé osobní poslání.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu