Kateřina Zbortková: Léčivé umění

Energická malířka Kateřina Zbortková tvoří obrazy, do kterých schovává své touhy i bolesti. Samotný proces je pro ni důležitou formou meditace, kdy na začátku je pouze prázdné plátno a na konci detox duše.
Kristýna Mazánková
——
21. března 2022

FOTO: HANA KNÍŽOVÁ

Co všechno stálo za tím, že jste se stala umělkyní? 

Neschopnost zapadnout, neúspěchy, smutky, bolest, vnitřní nutkání být přijata ve společnosti a podvědomá touha vyléčit vlastní nitro. 

Jak u vás probíhá tvůrčí proces? 

Můj tvůrčí proces vždy začíná úklidem pracovního prostoru, což je zároveň rituálem úklidu mé hlavy. Pak se ponořím do prázdna, uvolním se a maluji. Je to celkově moje forma meditace, channelingu, mentálního detoxu a sebepřijetí. 

Navzdory tomu, že tvořím v realistickém stylu, jsou mé obrazy poměrně strukturované. V průběhu malby často přicházím na nové nápady a obraz v průběhu přemalovávám. Tento přirozený vývoj je součástí malířského procesu, a textury spodních vrstev tak odkazují k akceptaci minulosti.  

Jaká témata ve svých obrazech nejčastěji zpracováváte? 

Snažím se v nich spojit mnoho témat, která mě v danou chvíli zajímají, a vytvořit hlubší obraz, který ve finále přiblíží můj vnitřní svět i svět kolem. Když obraz dokončím, dokážu si lépe uvědomit své podvědomí. 

Hodně se zaměřuji na aktuální trendy a tep doby. Dříve jsem se zabývala satirou a ve svých dílech často zpracovávala falešnou realitu. Inspirací mi byly nízkofrekvenční internetové fenomény a memy, které ve mně však vyvolávaly více a více nejistoty, a nakonec vedly ke katarzi. Tehdy jsem malovala Lil Miquelu, robotku a virtuální influencerku. U devátého obrazu s ní mi došlo, že moje pochroumaná mysl potřebuje změnu. Dala jsem si pár měsíců pauzu a začala malovat Britney Spears. 

Proč zrovna Britney?

Je skutečná, to v první řadě. Mám pocit, že jí rozumím. Ztělesňovala dokonalý prostředek k porozumění mé duši, a série čtyř obrazů, kterou s ní momentálně maluji, je pro mě doslova léčivá. Společně s Britney se učíme umění sebelásky.

V poslední době se při malbě soustředím na jisté prozření. Věřím, že negativní energie posiluje sama sebe a zavírá dveře k povznesení a vnitřní radosti. Od chvíle, kdy jsem se ve své tvorbě začala zaměřovat na zdraví, štěstí a přirozenou krásu, se můj duševní stav začal postupně zlepšovat. Věřím, že hodně věcí se dá vyléčit a třeba během jen jednoho roku můžeme být někde jinde, jako když had mění kůži. Asi budu pořád trochu rebel, ale s pozitivním přístupem k životu a s touhou vidět krásu. 

Co vás čeká? 

Chystám se do Vídně, Benátek a do Londýna, dokončit rozpracované obrazy. Připravuji se také na knižní zakázku, kterou budu moci ilustrovat odkudkoliv, a po dlouhé době se tak setkám se svými přáteli mimo Česko. Zajímá mě šlechta, jejich po staletí zachovalé tradice a rituály jsou inspirací pro moje nastávající obrazy. Chci v nich připomenout ducha šlechtické kultury, a tím manifestovat vznešenější Česko. Za svůj účel považuji inspiraci k vyrovnanosti a spojení s kreativitou, která se schovává v každém z nás.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu