Daniela Pilná: Kdo šetří, má za tři?

Kdy jindy zasít semínko dokonalosti než s počátkem nového roku, který většinou hýří nadějí a optimismem pro nadcházejících 365 dní? Pokud jste našli pod stromečkem šek a hodláte jej proměnit v módu, doporučuji dočíst nadcházející řádky do konce. Nechcete přece v přívalu euforie zvýhodněných nabídek přehlédnout budoucí „GOLDEN NUGGETS“ svého šatníku. #letsgetpersonal
Daniela Pilná
——
7. ledna 2023

FOTO: FILIP KARTOUS & ANASTASSIYA VOROBYEVA

HEAVY DUTY COAT(S)

Věřím, že každý osobní stylista má artikl, na který nedá u klientů (ani u sebe) dopustit. Pro mě je to kvalitní kabát, který je korunou zimního outfitu. Tím, že tvoří v chladných měsících značnou část naší identity, je důležité, aby byl z prvotřídního materiálu (zaručujícího dlouhou životnost), precizně ušitý a v nadčasové barvě. Tato trojčlenka očekávaných parametrů nám v konečném důsledku vychází jako jedna z nejzásadnějších investic šatníku vůbec, která se majiteli odmění až léty šťastného nošení. Kdy jindy tedy využít „svátečních cen“ než právě nyní. Možná vás napadne: zima je v podstatě v polovině, co budu s novým kabátem dělat? Berme ho jako částečnou přípravu na nadcházející sezonu FW23/24, kdy budete ještě rádi, že ho máte zavčas po ruce.

KAŠMÍR is KING

Zimní garderoba nám opravdu nedá nic zadarmo a kašmír je po kabátech druhým adeptem, na kterého si v případě zvýhodněných nabídek pořádně posvítit. Módní značky jsou si vědomy oblíbenosti podobných artiklů, takže je většinou drží za plné ceny do poslední chvíle. I kdyby bylo třeba počkat, až vykvete první sněženka, nezoufejte a nakupujte. Taktéž si přečtěte předešlý článek o prvotřídních materiálech a jejich péči – kašmír nepatří do pračky. Nikdy!

TAILORED TERRITORY

Zatímco dva výše zmíněné poklady obchody drží v pevných cenách do posledního dechu, u „oblekových“ kalhot i kalhot všeobecně je tomu naopak. Tím, že se lidé většinou bojí nakupovat spodní části outfitů online, zůstávájí jejich zásoby na skladech nejdéle. V momentě, kdy u své oblíbené značky zjistíte svoji ideální velikost, můžete se po variaci kalhot vrhnout jako lačná piraňa.

Myslete na následující tři body: 

1) Online objednávky je možné vrátit

Pokud si zamilujeme některé z kalhot a skutečně netušíte, kam velikostně patříte, objednejte dva rozdílné kusy a následně si ponechejte ten, co vám padne jako ulitý. U nákupů je důležité neodtrhávat cedulky, pokud si nejste 100% jistí vítěznou selekcí. 


2) Zvažujete-li nákup střihově širokých kalhot, můžete si vybrat i o číslo menší velikost

Vydefinovaný pas dodá celkové siluetě patřičné drama. Pokud naopak hledáte naprosto „normální“, cigaretový střih, nebojte se koupit kalhoty o číslo větší. V případě potřeby můžete nechat onen přebytečný centimetr upravit u zručné švadleny.


3) Vysoký sed kalhot vás nebude stát nic navíc

Navíc vám naopak opticky přidá několik centimetrů, které dle mého názoru většina žen ocení.

S KŮŽÍ NA TRH

Ačkoliv kůže a kožešiny za poslední léta rozdělují (nejen módní) společnost na dva neustále se vzdalující ostrovy, pro mě zůstávají stále jediným udržitelným zdrojem ve svém žánru. Kožené boty, pásky a kabelky vydrží dlouhá léta, a pokud se pohybujeme v prémiovějších úrovních, hrstka kožených produktů časem pouze nabírá na hodnotě. Jistě poznáte rozdíl při každodenním nošení kožených bot a bot ze syntetických materiálů, které minimálně mě vždy dají co proto. Pokud víte, že chelsea boots, cowboy boots či vysoké kozačky vynesete i nadcházející zimu, neváhejte a nakupujte. Právě nyní jsou k dispozici až s 50% slevou u všech prodejců a ve většině obvyklých velikostí. 

DÉJÁ VU SECTION

Nezatracuji experimentovaní, avšak doporučuji objevovat své nepoznané já v období po svátcích, kdy řada výraznějších kousků vhodných na večírky míří do slev. Experimentovat nemusíte pouze s flitry a halenkami nevšedních střihů – nyní je dokonalá šance propustit do šatníku ověřené kousky v nevšedních barvách pro okázalejší příležitosti.

LOUNGE in LUXURY

Vyhledávat spodní prádlo v zimě asi není na denním pořádku většiny z nás, avšak speciálně v této sekci můžeme jen získat. Kvalitní prádlo je základ, a pokud si chcete povánoční slevy ospravedlnit, sveďme tento typ nákupu na nadcházející den sv. Valentýna. Pokud přece jen oželíte novou podprsenku od LA PERLA, můžete se podívat po krásném hedvábném setu na doma nebo po pyžamku na spaní, které by určitě nemělo být pouhým vytahaným tričkem – a to hlavně u dam, které si samy sebe alespoň trochu váží. V domácím oblečení trávíme častokrát až 8 hodin denně, a navíc je to nejčastěji oblečení, v němž nás vidí každý den náš partner. Dopřejte mu krásnou verzi sama sebe například v mušelínovém kimonku gruzínské návrhářky CIURI nebo hedvábné fantazii od značky Pilō.

NO GO ZONE

Zdá se, že v nadcházejících týdnech není nic, co by nás mohlo zastavit od dosažení osobní (stylingové) vize pro rok 2023. Mám pro vás závěrem několik manter, které je dobré ctít v případě, že si nevíte rady a nemáte k dispozici osobního stylistu pro konzultaci:

Kolikrát mám podobný kousek v šatníku? 

Většina z nás má tendenci nakupovat určitý artikl opakovaně a mnohdy zbytečně. Pro mě bylo v minulosti podobným „repeat purchase“ strašákem černé sako. Dobře padnoucích sak není v mém světě nikdy dost, ale kolik je moc? Zkuste si podobné opakující položky rozřadit na: denní nošení, večerní nošení, sváteční příležitost a experimentální variace. 

Čti etikety, čti etikety nebo se z toho zblázníš 

Období slev umí očarovat nízkou cenou jako podmanivá siréna v moři i ty nejotřelejší. Ať už se mi líbí cokoliv, vždy čtu složení použitých materiálů. Možná byste se divili, kolik prémiových značek servíruje načančaný polyester skrytý pod „blend“ cedulkou. Polyester přitahuje bakterie a vlákna jsou velmi náchylná k odéru. V zimě nás polyester chladí, škrábe a jednoduše nemá v kvalitním šatníku místo. Nebuďme v roce 2023 otroci polyesteru, we can do better than that. 

TIMELESS over TREND

Využijte zvýhodněné nabídky chytře – než abyste nakoupili 15 menších kousků „za pár korun“, vyberte si jeden z výše doporučených, které vás budou těšit několik sezon a díky své kvalitě mohou být reálnou cestou k udržitelnosti a niterné střídmosti.

#LetsGetPersonal


V oblasti módní produkce a stylingu se Daniela Pilná pohybuje více než jednu dekádu. Během deseti let měla možnost vypilovat styling pro přední módní magazíny, stěžejní komerční klienty a mezinárodní reklamy. V posledních letech se primárně věnuje individuálním klientům, kde oceňuje přenesení módních fantazií do nositelné praxe. Vstup do individuálních světů a šatníků klientů následně zvyšuje úroveň oblékání u nás, což považuje za dlouhodobé osobní poslání.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu