Daniela Pilná: zorganizovaná šatna je klíč

#LetsGetPersonal
Daniela Pilná
——
5. srpna 2022

Foto: Filip Kartous & Anastassiya Vorobyeva

Šatna přetékající oblečením, obuví a doplňky není zárukou vytříbených módních rozhodnutí nebo garantovanou oázou osobního stylu. Ačkoliv nám byl v minulosti biflován konzum, spousta mých klientů je překvapená z toho, jak málo oblečení skutečně stačí. Než si sepíšeme tzv. cheat sheet oblečení, které definitivně potřebujeme, pojďme se prokousat položkami, které rozhodně mohou zůstat minulostí. Již od našeho prvního seznámení víte, že se specializuji na business style, red carpet eventy a black tie. Byť níže vypsaná pravidla nejsou plošným dogma, ze své zkušenosti vím, že fungují pro drtivou většinu.

Módní Mount Everest 

Pokud pročištění šatny myslíte vážně, doporučuji si pro celý proces vyhranit 2 až 3 dny. Je důležité dát veškeré oblečení ven na jednu hromadu. Prvním zjištěním je skutečnost, že určitě netrpíte nedostatkem. Dalším zjištěním nepochybně bude to, kolik let kumulujete oblečení, o jehož existenci nemáte ani tušení. 


YES: oblečení ve správné velikosti, nadčasové střihy, kvalitní materiály, tlumené tóny či vytříbená barevná paleta, kvalitní boty a šperky.

MAYBE: pestřejší oblečení na speciální příležitosti, kousky do kterých člověk dokáže kilo až dvě shodit, oblečení jako vzpomínka na neopakovatelné události (svatba, maturitní ples a jiné).

NO: oblečení z pofidérních materiálů, proporčně nepadnoucí kousky, oblečení vypadající již na první dojem lacině (ačkoliv může mít na sobě luxusní logo), oblečení které nelichotí vašemu věku, laciná bižuterie.

Sentiment stranou! 

Při pokládání nových stavebních kamenů není prostor na sentiment. Pokud je oblečení o dvě čísla menší či větší, nemá význam jej skladovat, – vždy nakupujeme pro svoji současnou velikost. Pakliže jsou kusy značně nošené nebo v nedostatečné kondici, nebudeme s ním dále pracovat. Móda let studentských do profesionálního pracovního prostředí nepatří, a tento přerod je důležité zavčas podchytit a reflektovat. Může se stát, že nás v minulosti někdo obdaroval kouskem, který nebyl zcela v souladu s naším stylem, v takovém případě za něj v duši poděkujeme a vyřadíme (nejsme Barrandovský fundus).

Ze zkušenosti vím, že je hora vyřazeného oblečení mentální prověrkou. Skutečně tolik utrácím? Skutečně své utracené peníze jen takto vyhodím? Nevyužiju některé kousky v budoucnu? Věřte, že nevyužijete. Pravidlo, které aplikuji sama na sobě zní: pokud jsem tento kousek neměla více jak dvě sezony na sobě a nejde o slavnostní kousky ale denní oděv, odchází do světa. Vyřazené oblečení rozdělíme na to levnější, které můžete darovat lidem v nouzi, a hodnotnější položky, které je vhodné pro věnování rodině a přátelům či pro přeprodej.

Dress for your age & the future 

Naše módní preference se napříč životem mění. Určitě se prezentujeme jinak ve svých 20, než je tomu je po 30 a dále. Co však vnímám jako častý nešvar je nevole opustit posedlost mladistvým vzhledem, který u dospělejších klientek po určitém věku přeroste v karikaturní zjev. Je naprosto v pořádku spolu s věkem volit oblečení konzervativnější a tuto magickou hranici považuji v nejkrajnějším případě 27 let. Speciálně po 30 není nikdo zvědavý na nezkrocené Divé Báry společnosti … give us a break, we are busy.

Co ponechat v minulosti svého „teen já”?

Infantilní potisky s šalamounskými moudry a životními motty, disco třpytky a až příliš odvážné střihy. Pokud si neumíte život bez některého ze zmíněných akcentů představit, vymyslíme, jak jej citlivě uchopit. Co se týče odívání s ohledem na svůj věk, nemusím chodit pro příklad daleko. Před narozením mého syna jsem si libovala v kombinacích street style oblečení, které jsem po jeho narození do posledního prodala. Bylo a je pro mě nemyslitelné při kontaktu s autoritami a klienty vypadat místo rodiče jako starší sestra či chůva.

Cheat sheet: Summer 2022

Pojďme si tedy sestavit seznam kousků, které je vhodné na léto či celoroční pohyb v teplejších krajinách vlastnit. Uvědomuji si, že šatna se u většiny klientů nenakoupí během jednoho odpoledne, díky cíleným nákupům však pořízené kousky vydrží se správnou péčí dlouhá léta.

Organizace na klíč

Poté co jsme oddělili zrno od plev je na čase zabydlet oblečení zpět v šatníku. Pokud jste pročištění šatny pojali od podlahy, odhaduji, že právě začínáte druhý den svého nového, „organizovaného já” . Osobně preferuji oblečení rozdělené na volnočasovou sekci, pracovní sekci dále řazení dle materiálů a barev. Zcela samostatně řeším boty, bundy a kabáty. Díky tomuto přístupu mám absolutní přehled o tom, co se v šatně nachází a co mi případně k pomyslnému štěstí chybí. Snažím se každou sezónu sobě i klientům předpřipravit variace jednoduchých denních kombinací, které hravě zvládnou dále skládat samostatně.

Když už víme, co v naší šatně a celkově osobním stylu nadále nepotřebujeme, pojďme si sestavit letní kapsulový šatník. Pojem kapsulový šatník nebo také „capsule wardrobe” jste v rámci svého života již několikrát slyšeli. Jedná se o regulované množství kvalitního oblečení, které je vzájemně snadno kombinovatelné jak na denní tak večerní příležitosti. Spíše než striktně minimalizovat počet kusů v šatníku kladu důraz na jejich bezprostřední kvalitu. Jsem ráda, když ji klienti pocítí (doslova) na vlastní kůži a následně již nemají zájem nakupovat oblečení utkané z polyesteru (a to ani toho upcyclovaného). Se vší úctou k nám i planetě, pet lahev na pokožku nepatří.

1)  bezešvé tělové prádlo v přesném odstínu vaší pokožky

2)  světlé tílko či tričko z větší gramáže bavlny, která neprosvítají, nevytajují se a drží tvar 

3)  volná košile z popelínu nebo lnu

4)  světlé sako z bavlny nebo lnu 

5)  světlé midi šortky nebo široké palazzo na denní nošení místo džín  

6)  denní maxi šaty

7) hedvábný monochromní set z košile a kalhot coby elegantnější look na semiformální příležitosti 

8)  sluneční brýle nejlépe s velkými skly 

9)  slaměná či jiná prostorná kabelka

10)  jednoduchý, minimalistický pásek v hnědé či tmavší barvě

11)  mules nebo mokasíny s otevřenou patou

12)  tělové sandálky či baleríny

#LETSGETPERSONAL

V oblasti módní produkce a stylingu se Daniela Pilná pohybuje více jak jednu dekádu. Během deseti let měla možnost vypilovat styling pro přední módní magazíny, stižejní komerční klienty a mezinárodní reklamy. V posledních letech se primárně věnuje individuálním klientům, kde oceňuje přenesení módních fantazií do nositelné praxe. Vstup do individuálních světů a šatníků klientů následně zvyšuje úroveň oblékání u nás, což považuje za dlouhodobé osobní poslání. 

MY JOB IS TRAINING OTHERS

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu