Seznamte se, Erika Palkovičová

#erikasuniverse
Tatiana Urbanová
——
25. února 2023

Erika Palkovičová, která se stala naší novou #HBlover a VIP přispěvatelkou, pochází ze Slovenska. Během studia na obchodní akademii se celkem náhodou ocitla na castingu Schwarzkopf Elite Model Look a její život se od základů změnil. Po absolvování školy se začala naplno věnovat modelingu a většinu svého kariérního života tak prožila mezi New Yorkem a Paříží. Zdá se to jako splněný sen – a není tu ani žádné „ale“!

Pracovala pro značky a časopisy, o kterých by se jí dříve ani nesnilo – Chanel beauty, La Roche-Posay, Garnier, Olay, Sephora, Vogue accessory, L’Officiel, Harper’s Bazaar, Elle a mnoho dalších.

Sama říká, že modeling a práce s kreativními lidmi ji hodně naučily. Většina její práce se pojí s kosmetickými značkami a právě zde, od nejlepších světových vizážistů, se naučila skvělé beauty triky, získala svůj osobitý módní styl a přišla na to, jak sladit náročný program a zdravý životní styl. Již mnoho let cvičí jógu, která jí pomáhá ve stresových situacích, a před několika lety začala boxovat – tento sport se stal nedílnou součástí jejího života.

Kromě cestování za prací cestuje i ve volném čase. Zamilovala si vzdálené země a kultury. Ovšem pouhé opalování na pláži a nicnedělání jí nic neříká. Čas na letištích a dlouhých letech si krátí četbou. Miluje příběhy, a to jak smyšlené, tak skutečné. V každé maličkosti nachází spoustu inspirace.

Z jakých drobností čerpáte v současné době největší inspiraci?

Když cestuji. Během letů čtu knihy a nevím, čím to je, ale vždy mám nejvíc nápadů, jakmile jsem v oblacích, a hodně píšu. Jinak nacházím inspiraci opravdu kdekoli – ráno v mé oblíbené kavárně při pozorování idylky, při poslechu starých písniček, miluji určitou dávku nostalgie. V deštivých dnech si vždycky koupím vstupenku do muzea nebo galerie. Mám opravdu štěstí, že se pohybuji mezi lidmi, kteří jsou pro něco zapálení, a není nic inspirativnějšího, než vidět někoho, kdo dělá věci s vášní.

Zdá se, že jste se k modelingu dostala víceméně náhodou. Kým byste byla dnes, nebýt onoho osudného castingu?

Začala jsem se soutěží Schwarzkopf Elite Model Look. Studovala jsem obchodní akademii, ale jen proto, že jsem měla dobré známky. Zpětně si myslím, že ve čtrnácti letech je velmi brzy na to, aby se člověk rozhodl, čím chce opravdu být. Byla to volba z rozumu a možná i vlivu mého okolí. Všichni, kdo měli ve škole dobrý prospěch, šli buď na gymnázium, nebo na obchodní školu. Ale nemyslím si, že to byl směr, kterým bych se vydala já. Vždycky mě víc zajímalo umění. Jakékoliv. A také jsem se hodně zabývala ekologií. Na základní škole naše třída vyhrála celosvětovou soutěž o nejlepší ekologický projekt za Slovensko a jako desetiletá jsem s dalšími třemi spolužáky letěla do Kanady, abych ho prezentovala na Dětském ekologickém summitu.

Díky své práci jste už procestovala svět, kam byste se ráda vrátila a proč?

Co se týče práce, vždycky jsem věděla, že chci žít v New Yorku, a to je zatím moje nejoblíbenější město. Ale je to takový vztah lásky a nenávisti. Chybí mi, když tam nejsem, a naopak někdy, když zůstanu déle, nemůžu se dočkat, až si dám pauzu a změním prostředí. Pro mě je to srdeční záležitost. Nechci být jednou z těch, kteří říkají „New York, nebo nikde“, ale vím, že mě to vystihuje. Vím, že nejde o město pro každého, ale právě to na něm miluji. Zkouší mé hranice a neustále mě inspiruje.

A jaká je vaše vysněná destinace, kterou byste chtěla navštívit?

No, těch je spousta. Ale první, která mě při této otázce napadla, je Patagonie. Celá Jižní Amerika je však na mém „wishlistu“ už dlouho, a proto jsem loni na své narozeniny letěla do Ria.

Jakou nejlepší radu jste kdy v oboru dostala?

Nikdy se nesrovnávejte s ostatními. Což je asi to nejtěžší, zvlášť pokud jde o modeling. V době, kdy jsem začínala, bylo poměrně vzácné vidět na molu malou modelku. A když ano, jednalo se o topmodelku. S tím jsem u sebe opravdu bojovala. Měla jsem pocit, že do toho světa nepatřím. Kdybych kolem sebe neměla tým lidí, kteří ve mně viděli potenciál, asi bych to zabalila hned na začátku. Dnes, o třináct let později, mohu s klidem říct, že jsem se svou kariérou nadmíru spokojená.

A která byla ta nejhorší?

Nechat si obarvit vlasy kvůli kampani v New Yorku. (smích) Byla to jen světlejší blond, ale stejně jsem se cítila velmi nepříjemně, dokud mi vlasy nedorostly a já se nenechala ostříhat.

Co jste se za ta léta v módním a kosmetickém průmyslu naučila?

Nepodléhat trendům. Vytvořit si vlastní styl, oblékat a líčit se tak, jak je to pro mě přirozené. Trendy se mění a já nechci, aby to ovlivnilo mou autenticitu. Neříkám, že si nebudu kupovat věci z nové kolekce. Ale většinou jsou to stále nadčasové kousky, které využiji klidně i za 10 let. A pokud jde o originalitu, mám ráda vintage obchody.

A co byste se chtěla naučit v budoucnu?

Jak se uvolnit a méně se stresovat. I když se v oboru pohybuji už 13 let, kdykoliv se stane něco neplánovaného (většinou tak 10krát týdně), tak alespoň na chvíli zpanikařím. (smích)

O čem budou vaše články na webu Harper's Bazaar?

Pro Harper's Bazaar budu psát hlavně o všech tipech, tricích a radách, které jsem se během své kariéry modelky naučila. Plánuji přinášet rozhovory s našimi nejlepšími návrháři, kadeřníky, vizážisty a obecně umělci, se kterými jsem měla tu čest pracovat. Těšit se můžete také na videa o všem, co mě inspiruje, ať už jde o umění, architekturu, nebo cestování.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu