Timothée Chalamet: Sexsymbol, módní ikona a nový Willy Wonka

Herec se nám představí hned ve dvou dlouho očekávaných velkofilmech – čeká nás premiéra druhé části filmu Dune a také snímek Wonka, kde si Chalamet zahraje mladého (a trochu šíleného) čokolatiéra.
Petra Štepánková
——
15. března 2023

Foto: Getty Images

Timothée Hal Chalamet se narodil 27. prosince 1995 v New Yorku na Manhattanu americké tanečnici Nicole Flender a francouzskému editoru UNICEF Marcu Chalametovi. Vyrůstal v umělecké rodině – jeho matka účinkovala na Broadwayi, dědeček Harold Flender byl známým spisovatelem a scenáristou, a proto byl Timothée herectvím fascinován od útlého mládí.

Studijní léta strávil na prestižní umělecké škole Fiollero H. LaGuardia High School of Music, kterou před ním navštěvovaly hvězdy jako Jennifer Aniston, Nicki Minaj nebo Al Pacino. Poté se zapsal na Columbijskou Univerzitu, kde studoval kulturní antropologii, avšak po roce se přesunul na newyorskou Univerzitu, kde se díky individuálnímu plánu mohl více věnovat své herecké kariéře, kterou oficiálně zahájil ve třinácti letech.

A star is born

Jeho velký hollywoodský debut přišel v roce 2014 díky snímkům Men, Women & Children (Ženy, muži a děti) režiséra Jasona Reitmana a Interstellar, který byl režírovaný Christopherem Nolanem. Tam si Chalamet zahrál roli dospívajícího syna po boku Matthewa McConaugheyho, zároveň se ale také na place setkal s hvězdami jako Anne Hathaway, Jessicou Chastain, Caseym Affleckem či Mattem Damonem.
Osudným se však pro Chalameta stalo romantické drama Call Me Be Your Name italského režiséra Lucy Guadagnina, kde vytvořil romantický pár s další vycházející hvězdou Hollywoodu, Armiem Hammerem. Chalamet coby mladý Elio předvedl na plátně svůj herecký talent i mladistvý šarm, kterým okouzlil diváky i filmovou akademii – v pouhých 22 letech byl totiž nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Není proto divu, že když přišel čas vybrat nového charismatického představitele Theodora Laurence pro nový remake slavného snímku Little Women (Malé ženy), role připadla právě jemu. Tuto klíčovou roli ze stejnojmenného románu Louisy May Alcott totiž v minulosti ztvárnil Christian Bale, a proto byla laťka nastavena velmi vysoko. Stejná herecká výzva jej čekala v rámci remaku kultovního dobrodružného dramatu Duna, natočeného tentokrát Denisem Villeneuvem. Zde převzal Chalamet štafetu po Kyle MacLachlanovi, který postavu Paula Atreidese ztvárnil v roce 1984 – snímek časem získal kultovní status a MacLachlanovi přinesl slávu a světové uznání.

Nový Willy Wonka

Tím ale ikonické role pro tohoto mladého herce nekončí. V letošním roce bude mít premiéru dlouho očekávaný (a také utajovaný) film Wonka režiséra Paula Kinga (režisér pohádek o anglickém medvídkovi Paddingtonovi). V tomto novém filmu si Chalamet zahraje slavného, trochu šíleného čokolatiéra Willyho Wonku. Převezme tak symbolický klobouk po Johnnym Deppovi či slavném komediálním herci Genu Wilderovi, který měl tu čest ztvárnit Wonku jako první, a to v roce 1971. Příběh se zaměří na mládí Willyho Wonky a jeho první setkání s Umpa Lumpy. Wonka je prequelem k románu Karlík a továrna na čokoládu, který se natáčel podle předlohy britského románu Roalda Dahleho z roku 1964.

Chalamet jako fashion ikona

Opomenout nemůžeme ani to, jak rychle se herec stal fashion ikonou, o kterou se nyní přetahují módní domy. Vedle Harryho Stylese a Jareda Leta se Chalamet díky svému androgynnímu vzhledu s jiskrou francouzského bad boye stal novým sex symbolem. Mezi jeho nejpozoruhodnější looky patří třpytivé černé popruhy od Louis Vuitton na předávání Golden Globes 2019 nebo pastelově růžový oblek Thom Browne na premiéře filmu Little Women. Není to však tak dávno, kdy všem utkvěl v paměti další hercův outfit, a to červený overal s odhalenými zády od návrháře Heidera Ackermanna, který herec oblékl na červený koberec v rámci Filmového festivalu v Benátkách. 

Jednalo se zatím o nejodvážnější look, který herec v rámci premiéry Bones and All doplnil o šperky módního domu Cartier a sluneční brýle Ray Ban. Navzdory své popularitě si Chalamet velmi pečlivě vybírá, s kým spolupracuje – mezi jeho favority a „spřátelené“ domy či návrháře patří například Jean Paul Gaultier, Raf Simons, Cartier či Louis Vuitton, v jehož saku na nahé tělo strhl pozornost publika na loňských Oscarech. Jednalo se o třpytivé sako navržené Nicolasem Ghesquièrem, který je kreativním ředitelem dámské sekce domu.

Fun (love) fact: V roce 2013 tvořil herec pár s dcerou popové královny Madonny, Lourdes Leon. Také tvořil část rodiny Deppů, jelikož jeho partnerkou byla Lily-Rose Depp, a to po dva roky.

Ještě jeden fun fact: Díky kořenům z otcovy strany a tomu, že část svého dětství strávil s prarodiči ve vesničce Le Chambon-sur-Lignon, mluví Chalamant plynně francouzsky – to již několikrát potvrdil v rámci interview s francouzskými novináři a filmových premiér.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu