Muži stárnou jinak

Muži stárnou jinak

Beauty redaktorka Martina Polachová o pro-aging kráse mužů.
Martina Polachová
——
11. září 2023

Foto: Getty Images

Nejeden lamač srdcí z filmových pláten dokazuje, že s léty nabyl jeho vzhled nesrovnatelně větší šarm. A není ani nutné mířit mezi největší hvězdy typu Bradley Cooper či Mads Mikkelsen, protože podobně se dá zalovit i v českých vodách. Přiznejme si, že na Karla Rodena nebo Jiřího Bartošku se nyní dívá docela jinak než zamlada. Vyzrálost, vrásky a šedivé vlasy i vousy jejich sex-appeal navýšily o desítky procent.
To v ženském světě panuje zcela opačná tendence. Pokud totiž dámy nezdědily zázračné geny nebo šikovným úsilím neodsunuly hranici mizející přitažlivosti o pár let dále, jejich pozice na trhu krásy klesá, resp. nezhodnocuje se tolik jako u mužů. Bohužel. Příroda zkrátka není genderově vyvážená.

Aby však nevznikla mýlka, že pánové mají prodlouženou atraktivitu zadarmo – i oni mají co k řešení. A že jisté „časové ztráty“ nenechávají bez povšimnutí, naznačuje návštěvnost klinik plastické chirurgie či estetické dermatologie. Kromě oblíbených liposukčních technik a epilace, které vyhledávají, se nebojí přiznat k vyhlazení vrásek botulotoxinem či operaci očních víček, nosu nebo podbradku. A koneckonců, proč taky ne?
Nutno říct, že pokud se to s úpravami umí a odborník je soudný, může i razantnější zásah dopadnout tak, že nikdo nic nepozná, a přitom se vzhled příznivě promění. Tedy ne jako když své korekce „vykřičel“ do světa Mickey Rourke či Sylvester Stallone... Mužská pleť je přece jenom jiná, hrubší, s vousy, takže se na ní věk neprojevuje až tak zřetelně jako u něžného pohlaví. Ale podobně platí, že se pokožka vysušuje (nebo naopak více mastí), ztrácí elasticitu, ochabují kontury tváře a více vystupují kruhy a otoky pod očima.

Sáhnout při tom po partnerčiných krémech je absolutní omyl. Přece jen bývají hutnější, a tak by mohly způsobit ještě další komplikace a nedokonalosti. Nezbytné nejsou ihned ani anti-age přípravky, ale spíše ty, které primárně vyhoví typu pokožky a dodají hydrataci (klidně i ve formě gelové pleťové masky, která na tváři není vidět). To jedině ochrana před slunečním zářením platí plošně pro všechny, bez rozdílu pohlaví. Paprsky UV mají na stárnutí kůže lví podíl.
Samostatnou kapitolou jsou šediny, ke kterým se někteří pánové neradi hlásí. Většina z nich ovšem netuší, že návrat z prokvétajících skrání k výrazné tmavé, kterou na hlavě měli naposledy před deseti lety, nebude ani trochu přirozený. Zvlášť když po týdnu u kořínků opět odskočí šedivý odrost. Tento krok je zkrátka vhodné probrat s kadeřníkem, protože ten rovnou upozorní na možná úskalí, jako je časté opakování barvení nebo právě ona nepřirozenost. Navíc na prosvítající šediny je zdaleka nejefektivnější speciální barva (u L´Oréal Professionnel se jmenuje Cover 5), která je určena výhradně mužům, vyžaduje jen pětiminutovou dobu působení (podobá se šamponové lázni) a má jen přirozeně tónovací, osvěžující efekt. Bez odrostů či falešných teplých tónů.

Tak jako tak mají muži nespornou výhodu v tom, že když svůj věk okatě nekamuflují, ženy to vítají. Přiměřeně upravený vzhled s dobře zastřiženými vlasy, popřípadě i vousy a taky nehty, hezkými zuby, a to vše v dobře padnoucím oblečení a botách, stačí k tomu, aby i ne zrovna prvoplánový krasavec udělal skvělý první dojem. V jakémkoli věku. Připojí-li k tomu správně gentlemanský postoj a sem tam nějakou dobře načasovanou lichotku, má zájem a pozornost protějšku z velké části jistou.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu