Průvodce peelingy: pro jemnou obnovu buněk i razantní redukci nedokonalostí

Průvodce peelingy: pro jemnou obnovu buněk i razantní redukci nedokonalostí

Vše, co jste chtěli vědět o domácích a salónních zákrocích, ale báli jste se zeptat.
Yelyzaveta Topukh
——
16. září 2023

Foto: Getty Images

Výraz „peeling“ pochází z anglického „to peel“ – oloupat, tedy zbavit se odumřelých kožních buněk a urychlit obnovu těch nových. Dnes je peeling nejstudovanější metodou omlazení a stimulace podpory obnovy buněk pleti a existují desítky druhů. Nejoblíbenější jsou však tři – mechanický, chemický a laserový.

Hlavní účinky peelingu: 

  • vyhlazení a sjednocení textury a barvy pleti,
  • vyčištění pórů,
  • regulace keratinizace, kdy povrchové buňky postupně odumírají, rohovatí a odlupují se,
  • stimulace obnovujících procesů v pokožce. 

Další účinky peelingu: 

  • stimulace syntézy elastinu a kolagenu,
  • lifting pokožky,
  • zlepšení mikrocirkulace,
  • lymfatická drenáž.

Povrchový peeling

Při povrchovém peelingu se odlupují pouze odumřelé buňky epidermis (svrchní vrstvy kůže). Nejčastěji se tento peeling provádí jemnými kyselinami – mléčnou, glykolovou nebo salycilovou. Jedná se o nejrychlejší a nejbezpečnější zákrok, který nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Můžete jej provést ve své koupelně jednou týdně v rámci své pečující rutiny nebo v kosmetickém salonu.

Střední peeling

Střední peeling není tak silný jako hloubkový, ale je účinnější než ten povrchový. Jedná se o bezpečný a účinný zákrok, který má výrazný omlazující účinek – zvyšuje pružnost a pevnost pokožky. Provádí se pomocí kyseliny trichloroctové a salicylové. Tento druh je určen pro salóny a kosmetičky – byť je tento zákrok bezpečný, musí se provádět specialistou. Přípravky jsou totiž koncentrovanější a nejsou vhodné na domácí (ani časté) použití.

Hloubkový peeling

Hloubkový chemický peeling působí na úrovni všech vrstev pokožky – jedná se o invazivnější zákrok, avšak je bezpečný a jeho efekt je trvalý. Hlavní účinnou látkou je fenol. Tato metoda je určená pro ty, které trápí již pokročilé stádium pigmentových skvrn, vrásky a známky fotostárnutí, které již nevyřeší pouze krémy a séra.

Mechanický peeling

Jedná se o manuální, tj. fyzický druh obnovení povrchu pokožky. Čistí a prokrvuje pokožku obličeje, dodává jí pružnost, vyhlazuje jizvy po akné, neštovicích a léčí popáleniny. K domácím procedurám mechanického peelingu patří například používání mikrokrystalických peelingů. V kosmetických salonech se provádí mikrodermabraze nebo dermabraze. 

Mikrodermabraze se provádí pomocí speciálního přístroje. Pod silným uměle vytvořeným tlakem se rozprašují mikroskopické krystalky účinné látky, které se zařezávají do pokožky. V moderních přístrojích lze použít krystalky oxidu hlinitého nebo oxidu hořečnatého, sůl, jedlou sodu, prášek z ovocných semen. Zákrok je provázen nepříjemnými pocity, proto vyžaduje lokální anestezii. Metoda je vhodná pro problematickou pleť nebo pro nerovnou texturu (většinou po cystickém akné). 

Dermabraze
je vrstvu po vrstvě prováděné obrušování pokožky pomocí diamantových koncovek. Provádí se pouze v zimním období na specializovaných klinikách. Zákrok vyžaduje lokální nebo celkovou anestezii, doba rekonvalescence je 7 až 10 dní.

Chemický peeling

Provádí se roztoky různých kyselin (AHA, BHA, PHA aj.) v různých koncentracích. Obsah chemických složek se vypočítává individuálně v závislosti na typu pleti a tom, jakého výsledku chcete dosáhnout. Na předem připravenou (vyčištěnou a ošetřenou) pokožku se nanese peeling, který se následně neutralizuje. Rozbíjí vazby zrohovatělých buněk epidermis, dochází ke stimulaci tvorby nových zdravých buněk, elastinu a kolagenu.

Laserový peeling

Laserový peeling nebo laserový resurfacing je nejúčinnějším pomocníkem, pokud je vaším hlavním cílem omlazení pleti. Během zákroku působí proud laserového světla na vodu v buňkách epidermis, přivádí ji k varu a buňky se vrstvu po vrstvě odpařují. Účinek je obvykle ohromující. Připravte se však na dlouhou dobu rehabilitace, která trvá jeden a půl až dva měsíce.

Příprava na zákrok a rehabilitace

Povrchový peeling nevyžaduje zvláštní přípravu – můžete jej aplikovat doma s produkty běžně dostupnými v drogeriích nebo salonech. Před středním peelingem je žádoucí provést 1–2 povrchové procedury a/nebo používat přípravky vyrovnávající rohovou vrstvu. Pacienti s vysokým rizikem hyperpigmentace by měli používat krémy blokující syntézu melaninu nejméně dva týdny před navrhovaným peelingovým zákrokem. Pochopitelně se doporučuje dělat všechny razantnější zákroky po konci léta, kdy již slunce není tak aktivní a nehrozí tak větší nebezpečí od UV záření. Právě péči o kůži po peelingu je třeba věnovat zvláštní pozornost. Vzhledem k fotosenzitivitě se doporučuje zůstat na dobu rekonvalescence doma a nevystavovat pleť sluníčku. Pokud se však jedná o zákroky neinvazivní, doporučuje se používat SPF (nejlépe 50 +) a minimalizovat pobyt na slunci. Po čase se pleť v závislosti na zákroku bude vracet do normálu – začervenání se bude redukovat a zpod odumřelých, suchých buněk, které budou připomínat suchou kůži hada, se bude lesknout nová, hladká pokožka. Je navíc velmi důležité nesnažit se urychlit proces olupování oné suché kůže – tím si naopak způsobíte poranění. Pleť je velmi chytrý orgán – dejte jí čas. Sama vám dá vědět, kdy je připravena opět zářit.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu