Care & repair: pravidla zimní beauty rutiny

Co v zimě ovlivňuje stav vaší pleti a jak ji dopřát tu nejlepší péči.
Oli Egler
——
7. prosince 2022

Foto: Getty Images

Změny počasí, kdy teploměr skáče mezi pozitivními a negativními číslicemi kolem nuly, představují zátěž pro jakoukoliv pleť. Vnější podmínky jsou však pouze jedním z faktorů mající na pleť vliv – mnozí se snížujícími teplotami zapomínají dodržovat správný pitný režim a stejně tak podléhají i svým „chutím“. V zimě totiž podle hned několika studií konzumujeme přibližně o 90–200 kalorií denně více než v létě. 

A to ať už kvůli stresu, špatné náladě, nebo i hormonálním změnám spojeným s nedostatkem vitaminu D, tedy slunečních paprsků. S nedostatkem slunce (i kvůli kratším dnům) se následně snižuje hladina serotoninu (hormonu štěstí), čímž se zvyšuje sklon k depresím a sezónní afektivní poruše (SAD). Jelikož sacharidy podporují produkci serotoninu, je přirozené, že sáhneme po škrobových nebo sladkých potravinách pro rychlé zlepšení nálady. S nedostatkem slunce a kratšími dny je také spojena zvýšená produkce melatoninu (hormon spánku) – je tedy přirozené cítit větší únavu a ospalost. Ve spojení se sníženou hladinou dobré nálady proto častěji saháme po rychlých cukrech – potravinách obsahujících větší množství uhlovodanů a umělých sladidel.

Kombinace nepříznivých vnitřních a vnějších faktorů tak dokáže zdraví naší pleti snadno oslabit – způsobit zpomalení regenerace buněk, ztrátu glow efektu a také snížení odolnosti. Zimní péče proto vyžaduje speciální „boost“ a také dodržování určitých kroků. Které to jsou?

Nezacházejte do extrémů

Prvním a zřejmě nejdůležitějším pravidlem je si pamatovat, že není třeba ihned měnit celou svou rutinu – to poslední, co chcete pleti způsobit, je šok. Pakliže zaznamenáte byť i nepatrnou změnu své pleti během zimních měsíců, neznamená to, že z celé rutiny nefunguje vůbec nic. Pleť nejspíš potřebuje pouze „něco navíc“ – může to být dávka vitamínů, antioxidantů, exfoliantů nebo hydratace. Neznamená to, že je ale potřeba pleti všechny tyto ingredience představovat naráz.

Perfektní čas na kosmetiku a/nebo proceduru v klinice 

Zimní měsíce jsou dokonalou dobou na exfoliaci pleti, a to jak tu domácí, tak i  profesionální. To se týká pleti, která je mdlá a jejíž tón je třeba sjednotit. Kyselinové peelingy a retinoidy pomáhají slupovat horní vrstvu pleti (většinou tvořenou již odumřelými buňkami), která zpravidla  brání pečujícím složkám pronikat hlouběji a mít na pleť jakýkoliv efekt. Navíc tento peeling stimuluje produkci kolagenu, zrychluje regeneraci, pomáhá k udržení hydratace a také maximalizuje každodenní péči.

Hydratace, hydratace, hydratace

Narozdíl od letního vedra jsme nyní vystaveni suchému teplu/horku proudícímu z centrálního topení, čímž se pleť vysušuje. Je proto třeba dbát na to, abyste byli neustále hydratovaní – zevnitř i zvenku. Sušší pleť může být náchylnější k narušení bariéry, a proto je třeba dát si pozor, abyste se do této situace nedostali. Dodržujte pitný režim, nepřehánějte to s kávou a čaji, které odvodňují. Vsaďte na vodu a na jemné, avšak účinné krémy, které budou dostatečně dobře hydratovat, aniž by zároveň pleť silně zatěžovaly.

Vrstvěte

V zimě můžete vrstvit nejen oblečení, ale i pleťovou péči – pakliže vás trápí sušší pleť, ale zároveň ji nechcete každý den zatěžovat příliš mastným krémem, který vám naopak ucpe póry, zkuste si jednou týdně udělat DIY masku na spaní. Tu buď můžete pořídit jako samostatný produkt, nebo místo ní použít výrazně silnější vrstvu nočního krému (dvojnásobek toho, co jste zvyklí nanášet před spaním). Pleť je velmi chytrý orgán a vezme si přesně tolik, kolik potřebuje – můžete si tak tuto večerní masku nechat na 30 minut před spaním, a podle toho, kolik pleť absorbovala, zjistíte, zda vám stačí tato extra péče jednou týdně, nebo je potřeba častěji.

Ano, SPF potřebujete i v zimě  

To, že nás sluneční paprsky nepálí do očí, neznamená, že jsou s nimi pryč i škodlivé UV paprsky. „V zimě je sice méně UVB záření, ale množství UVA záření (nebo jak se v dermatologii říká UV-Ageing) je stále dostatečně vysoké na to, aby přispělo ke stárnutí naší pleti,“ říká Dr. Justine Hextall, konzultantka z The Harley Medical Group. Dodává také, že je navíc vhodné v zimních měsících zvýšit příjem vitamínu B3, kterého se s menším množství slunce pleti nedostává. Krém s ochranným faktorem je speciálně důležitý pro ty, kteří v zimě podstupují laserové nebo jiné invazivní kosmetické procedury a ty, kteří nasazují kyseliny a retinoidy. Peelingy zbavují svrchní vrstvu pokožky všech mrtvých buněk a nečistot. Tato vrstva se na povrchu udržuje z jednoho prostého důvodu – má ji chránit od UV záření a vnějších faktorů. Její olupování proto sice aktivuje buňky k tomu, aby se rychleji obnovovaly (a aby se rychleji tvořila nová vrstva k ochraně pleti), ale zároveň to naši pokožku nechává o to více citlivou vůči škodlivému efektu UV paprsků. Proto je třeba ji o to více chránit, a to alespoň dávkou o síle SPF30. Vaše pleť vám za to poděkuje.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu