#JustDont: KOSMETICKÉ DIY RADY, KTERÉ nám ničí pleť

#JustDont: KOSMETICKÉ DIY RADY, KTERÉ nám ničí pleť

Máte v plánu vylepšit svou skincare rutinu o pár užitečných tipů z internetu? Jakmile je příprava beauty produktů jen ve vaší režii, buďte opatrní. Na vaší pleti se mohou negativně, a co hůř – nenávratně podepsat.
Tereza Zajíčková
——
14. září 2023

Foto: Profimedia

S oblibou přírodní kosmetiky vzrůstá také zájem o home-made kosmetické produkty a babské rady. Nejlépe takové, které si vytvoříte během minuty z kuchyňských ingrediencí, jež se vám bez využití povalují ve spíži. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že vše, co jíte, nemusí nutně sednout i vaší pleti? Přestože existují DIY triky s určitým přínosem pro vaši krásu, těchto 5 mezi ně rozhodně nepatří.

Zesvětlení pomocí citronu

Používáte citronovou šťávu jen do čaje proti nachlazení? Tento vitamínem C nabitý elixír má ohromné využití i v kosmetickém průmyslu, extrakt z citronu se totiž přidává do přípravků k zesvětlení jizev a kožních skvrn, ale i stažení pórů a osvěžení pleti. Problém nastává ve chvíli, kdy byste měli neředěnou citronovou šťávu použít přímo na kůži. Touto radou se nikdy neřiďte, citron má totiž velmi kyselé pH (okolo 2), což může na přirozeném pH pokožky (4–5) nadělat skutečné škody. Kromě podráždění, svědění a chemických popálenin si koledujete také o zvýšenou citlivost na sluneční záření. Pokud navíc nekupujete citrony v bio kvalitě, může vaše pleť negativně reagovat i na zbytky pesticidů v citronové kůře.

Domácí pleťový peeling

Ano, peeling na obličej by měl mít své pevné místo ve vaší skincare rutině. A ne, nikdy si ho nevyrábějte doma. Velmi často narazíte na home-made receptury s rozemletými skořápkami z vlašských ořechů, cukrem nebo kávou, které jsou však pro jemnou a citlivou kůži obličeje příliš drsné. Tření pleti peelingem z těchto ingrediencí povede jen k podráždění, vzniku stroupků, jizviček a rozvoji infekce. Místo toho si radši pořiďte peeling určený přímo na pleť nebo používejte exfoliační houbičku či kartáček z hygienického silikonu, které budou k vašemu obličeji maximálně šetrné. 

Zpevnění pleti syrovými vejci

Představa syrového vejce na obličeji není zrovna lákavá, i tak se ale mnoho žen tímto trikem snaží zpevnit pokožku a vybělit skvrny na svém obličeji. Proteiny obsažené ve vaječných bílcích sice zlepšují pružnost i tón pleti, nebezpečím jsou však bakterie (například salmonela), které se v syrových vejcích mohou nacházet. Pokud byste při nanášení masky kousek kontaminovaného vejce spolkli, riskujete otravu.

Zubní pasta na pupínky

Kultovní babská rada, kterou v dospívání (a čirém zoufalství) vyzkoušel snad každý. A proč tento od pohledu jednoduchý a efektivní trik nefunguje? Většina zubních past obsahuje ve svém základu silně abrazivní látky (jako je například hydroxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý), fluorid a chemické složky, které už tak podrážděné pokožce ještě víc uškodí. Velmi často je obsažen i mentol, jenž sice příjemně chladí, na druhou stranu ale může podpořit vznik zánětu a při odstraňování i prasknutí pupínku. Namísto vytouženého vysušení tak dochází jen k podráždění a dalšímu rozvoji akné.

Koření pro plnější rty

Skořice nebo kajenský pepř jsou skvělé ingredience při vaření, v koupelně se jim ale radši vyhněte. Na TikToku se v posledních letech objevil beauty hack, který (stejně jako výzva pro plnější rty Kylie Jenner) může skončit pohromou. Nanesení koření – ať už samotného, nebo smíchaného s leskem na rty – sice na první pohled způsobuje přirozené „nafouknutí“ rtů, ale ve skutečnosti jde pouze o vedlejší efekt podráždění. Rty se navíc brzy po setření koření vrátí do původní velikosti, zbytkové zarudnutí ale vydrží o něco déle.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu