Mikrobiom jsou miliardy bakterií, virů, plísní a hub, které vytvářejí vlastní ekosystém, žijí v našem a na našem těle, jsou jeho strážci. V našich střevech i na kůži to doslova žije, mikroorganismy z různých míst mezi sebou komunikují a v případě, že s námi není něco v pořádku, jsou okamžitě v pozoru a začínají jednat. Aby byl mikrobiom spokojený a v případě potřeby pro nás dobře pracoval, potřebuje správnou péči, a to i pleťovými přípravky, které používáme. Nikdy totiž nechceme narušit jeho rovnováhu, nebo jej dokonce úplně odstranit. Nepohodu mikrobiomu přitom poznáme snadno – na kůži se projeví zánětem, pupínky anebo ekzémy, kožní mikrobiom se totiž naruší, když se na pokožku dostane patogenní bakterie. Obecně pleti neprospívají cleansery s vysokým pH kolem 9 nebo 10 a další nešetrné produkty, Barbara Paldus proto doporučuje pečlivě číst složení přípravků. „Za poslední rok se zevrubně věnuji zkoumání akné a jeho příčin. Společně s mým týmem vědců, dermatologů a dalších odborníků jsme tak přišli na to, že s rostlinami se dá dosáhnout stejného cíle jako se syntetickými produkty. Ale víc než 30 % pleťových potíží se nevylepší, pokud se neuzdraví střevní mikrobiom. Kožní systém je úzce propojen se střevy,“ říká Barbara Paldus. Ke kosmetice se dostala před lety, když měla malého syna, kterého trápily kožní potíže. Došlo jí, že za nimi bude stát alergie na konzervant phenoxyethanol.
Základní přikázání
„Základ péče je zajistit pleti hydrataci. Dehydratovaná pleť trpí iritací, z ní se může stát zánět, a ten pak může přispívat k rozpadu kolagenu v kůži. Pleť tak mnohem rychleji stárne,“ vysvětluje Barbara Paldus. Hydrataci doporučuje zevnitř i zvenčí, pít vodu a vláhu dodat i produkty – nezapomínat na skutečně hydratační sérum či krém na noc. „Velké téma jsou i polštáře. Zrovna zkoumáme efekt polštářů pro lidi trpící akné. Zjišťujeme, jak vhodný je hedvábný povlak nebo z bambusových vláken. Základ je však mít polštář stále čistý a prát jen v jemných čisticích pracích prostředcích,“ dodává vědkyně Paldus. Doporučuje přistupovat k pleti s jemností v každém kroku, ať už jde o praní špinavého prádla, nebo časté střídání kosmetických produktů. A také k exfoliaci. „Zatímco ještě před pár lety byly peelingy velmi doporučovanou metodou, jak se zbavit odumřelých buněk, dnes už víme, že musíme být spíš opatrní. Jednou za měsíc je exfoliace zdravá. V našem portfoliu máme masku Shaant, která to umí skvěle, ale tak šetrně, že ji můžou lidi používat klidně párkrát týdně, pokud to jejich pokožka potřebuje,“ doporučuje Barbara.
Jak může psychický stav ovlivnit to, jak pleť vypadá? Na který produkt by přísahala? Které doplňky stravy jsou vhodné pro každého? A jaká vůně může pomoci, abychom se cítili víc sebevědomě a spokojeně? Dozvíte se v podcastu Big Questions.

Vytvořeno ve spoluprácí CODEX LABS.
