Big Questions: Proč je móda důležitá

O symbolice módy s Janou Máchalovou, Janjou Prokić a Simonou Rybákovou.
Redakce Harper's Bazaar
——
2. března 2023

Foto: Tomas Thurzo

V nové sérii podcastů Big Questions: Móda jako symbol přinášíme tři rozhovory s osobnostmi, které se ve svém profesním životě zabývají stylem a kreativitou. Šperkařka Janja Prokić, která patří mezi nejlepší tvůrkyně u nás, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková a teoretička módy Jana Máchalová – ty všechny vám prozradí, jak nahlížejí na módu a trendy a proč je móda důležitá.

Co přichází do módy? „Móda bude optimistická a elegantní. Je to určitá obrana. I móda reaguje na krize – i když mnohdy ironicky. Třeba když byla finanční krize v roce 1929, na molo vyšly modelky v šatech dlouhých až ke kotníkům, na které byla velká spotřeba materiálu. V duchu hesla, že přemýšlíme pesimisticky, ale jednáme optimisticky,“ říká Jana Máchalová. Zrovna se vrátila z veletrhu módy v Paříži a prozradí nejen to, co viděla, ale současné trendy a směřování módy vloží do historického kontextu.


O symbolice, která je důležitější než trendy, se rozpovídá šperkařka Janja Prokić. „Moje šperky jsou svým způsobem mým deníkem, témata kolekcí souvisí s tím, co prožívám a nad čím přemýšlím. Šperk je intimní věc, kterou nosíme na těle, a je v pořádku vybírat nejen podle estetiky, ale i podle významu,“ říká designérka šperků Janja Prokić, která si na dnešní den vzala šperky s drahými kameny, jež dovedou podpořit intuici a ženskost. Nejen ve své tvorbě, ale i v životě se snaží posouvat hranice.

Nové začátky letos čekají kostýmní výtvarnici Simonu Rybákovou. Stala se vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a nahradí tak končící Liběnu Rochovou. Promluví i o tom, jaký je rozdíl mezi oděvem a kostýmem: „Při tvorbě kostýmů se snažím otisknout charakter postavy do oděvu. Ale myslím, že se tohle děje i v módě,“ říká Simona Rybáková. O tom, s jakou misí bude učit nové módní naděje, promluví v podcastu Big Questions.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu