Big Questions: I beznadějný vztah se může nakopnout

Odbornice v oblasti partnerství a intimity Denisa Říha Palečková už mnohým poskytla záchranný kruh vztahům, které se hroutí a rozpadají. „Jsem přesvědčená o tom, že osmdesát procent vztahů, které skončily rozchodem, skončilo zbytečně. K rozchodu nemuselo dojít, kdyby lidé v partnerství věděli, že k němu zcela přirozeně patří i různorodá škála emocí,“ říká.
Redakce Harper's Bazaar
——
26. ledna 2023

Foto: Petr Kozlík

Lektorka vztahů si všímá, že mnohé páry těžce procházejí zátěžovými obdobími, ať už jde o dobu, kdy se narodí dítě, kdy kooperují náročnou rekonstrukci, kdy jeden nebo druhý řeší potíže v práci… „K tomu často podléháme romantické pasti, že láska by měla být jednoduchá jako v pohádce. Navíc kolem sebe nemáme moc pozitivních vzorců, když se na kurzech zeptám, koho rodiče žijí v harmonickém vztahu a jsou tak vzorem spokojené lásky, většinou se ze stovky přihlásí jen jednotlivci,“ všímá si Denisa Říha Palečková, která pro případy vztahové krize vytvořila KPZ – krabičku první vztahové záchrany, která na konceptu tří klíčů pro naplněný vztah dokáže rychle pomoci k pozitivním vztahovým změnám. Ten nejdůležitější klíč se skrývá v přijetí vlastních emocí – i těch negativních.

„Když si totiž řekneme, že nás tohle sice bolí, ale raději to vydržíme, spolkneme to a prostě to dáme, tak se postupem času začneme uzavírat. Uzavírání způsobuje odcizování. A tak ve výsledku skončíme ve vztahu, kde je hodně emocí a citů, ale jsou schované pod citovými hradbami,“ říká Denisa Říha Palečková. V podcastu promluví o tom, jak potlačené emoce vyléčit a jak se to, když si dovolíme ukázat i svou křehkost dokáže v dobrém slova smyslu projevit v naší sexualitě.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu