New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Why Would You: Přestaneme se někdy ohlížet za Sexem ve městě?

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
6. srpna 2022

Foto: Profimedia

Seriál Sex ve městě je jako první velká láska. Taky na ni myslíte ještě roky poté, co skončí. Občas se za ní ohlížíte skrz prsty, protože ne všechny volby stárnou dobře, jindy si ji idealizujete, v horším případě s ní srovnáváte lásky následující. Je-li to tak a máte-li to štěstí, osud vám sešle comeback. Máte-li tu smůlu, vypadá jako And Just Like That…

Příští rok přinese premiéru druhé řady. Nejvyšší čas přiznat si, že původní seriál má s pokračováním společného asi jako jamón ibérico se španělským ptáčkem.

Pokud jste také posledních 15 let strávili hledáním alternativy a porovnáváním seriálů, jen abyste se nakonec vrátili ke starému, ale dobrému... ale starému, nejste sami. Seriál tak autentický, tak relevantní a provokativní, s lehkostí zachycující ducha své doby a zároveň překonávající její hranice, se hledá obtížněji než pan Božský.

Ale co když Sex ve městě nikdy tak docela neskončil? Co když pokračuje, jen daleko volněji? Chvíli jako Girls, chvíli jako Looking. A teď třeba jako Uncoupled – novinka Netflixu, za níž (mimochodem a mimo jiné) stojí Darren Star, autor jak Sexu ve městě, tak And Just Like That…

Uncoupled je místy zbytečně moc americký: Ne všechno je potřeba divákovi vysvětlit třikrát a ne všechno musí zářit novotou, tím spíš v New Yorku. Možná se Manhattan od mé poslední návštěvy radikálně změnil. A možná je to CGI. Jinak ale seriálu není moc co vytknout. Na rozdíl od And Just Like That… v něm z každé věty neprýští urputná snaha o politickou korektnost. Působí současně, a to právě s tou lehkostí příznačnou pro původní Sex ve městě. Humor v něm je zkrátka… No zkrátka v něm je.

Příběh se točí okolo realitního makléře Michaela ve skvělém podání Neila Patricka Harrise. Michaela po 17 letech opouští jeho muž a on ve svých čtyřiceti začíná znovu randit. A že se toho za těch 17 let hodně změnilo. (Spoiler alert!) Mladší generace, která už ani neví, kdo je Annie Hall, nahradila kondomy za prep, starší zase poppers za botox do zadku. („Kdy by to vyprchalo? Jak dlouho bych chodil s p*delí, co by byla jako volnej rolák?“)

Sex ve městě může být jen jeden. Tak proč s hrůzou očekávat jeho pokračování v podobě And Just Like That…, když na nás ve skutečnosti možná čeká úplně jinde – rozmělněné do zbrusu nových seriálů?

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu