Leden je měsíc jako každý jiný

Začátek roku vnímá mnoho z nás jako znamení začít něco dělat se svým tělem, aneb často přichází klasické novoroční předsevzetí – hubnutí. Je ale zrovna leden ta pravá doba k tomuto rozhodnutí a víte, jak správným způsobem na úbytek váhy a zdravější životní styl? Nejen na to vám odpoví osobní trenérka Barbora Voštová.
Barbora Voštová
——
26. ledna 2022

Foto: archiv Barbora Voštová

Začátek roku se pro mnohé z nás již řadu let nese ve znamení předsevzetí. Nový rok, nové začátky a výzvy a s nimi spojená očekávání a představy o tom, co bychom pro své tělo mohli udělat jinak a lépe. Chci ploché břicho, každé ráno se budu věnovat meditaci, budu snídat 100% celerovou šťávu a všechny možné další varianty, které znáte určitě všichni.

Novoroční předsevzetí jsou bezedná studna, do které spadne minimálně jednou za život každý z nás. Sociální sítě jsou plné doporučení a zaručených rad, díky kterým se vám to rozhodně povede. A tak se vám může po poměrně krátké době stát, že přijdete o motivaci, jelikož kýžené výsledky nevidíte. Pro ty z vás, kteří to se svým tělem myslí opravdu vážně, máme několik doporučení, která je dobré mít na paměti.

Zdravé tělo, zdravý duch... Je však leden ta správná doba? 

Leden je první měsíc v roce, ale ve výsledku to není zase tak ideální měsíc na změnu týkající se zdravého životního stylu a stravovacích návyků. Začít jíst zdravěji můžete kdykoliv, ale v zimě nás může limitovat dostupnost lokální zeleniny, ovoce a bylinek. A to může být ve výsledku překážkou, kvůli které nemusíte některý ze svých plánů dodržet. Obecně platí, že se zvyšujícím se počtem hodin denního světla tělo lépe reaguje na změny, a jestli nám něco v lednu chybí, je to právě světlo a slunce. V zimě potřebujeme tělo spíše zahřát a dodat mu bílkoviny, aby nám správně fungoval imunitní systém.

Změna životního stylu je dlouhodobá soustavná práce na sobě samé, která zahrnuje učení se řádu, pozornosti a žití v přítomném okamžiku. Což v překladu znamená; nic není hned! Všichni určitě znáte pravidlo 21 dní, tři týdny jsou minimální doba, kdy musíte nějaký nový zvyk dodržovat, aby si vaše tělo vůbec všimlo, že to myslíte opravdu vážně. Proto zkuste odhodit obavy ze zklamání, že váš nový návyk za týden nebo dva necítíte nebo to na vás není vidět. Dejte si načas, dejte svému tělu čas a prostor. Překonejte 21 dní a probuďte v sobě touhu naučit se žít skutečně zdravý život.

Drastický detox není odpověď

Po svátcích může přijít pocit plnosti, proto mnozí z vás chtějí tělo co nejrychleji a nejefektivněji napravit. Týdenní drastický detox nezvrátí měsíce nezdravé stravy a nedostatku pohybu. Vytáhnout ze skříně odšťavňovač, nakoupit spoustu ovoce a zeleniny, zázračné čaje a okamžitě se vrhnout na očistnou kůru vede pouze k tomu, že lidé často hladoví, mají nedostatek bílkovin a tuků a po pár dnech či týdnech skončí zpět u starého stravovacího režimu.

Proto začněte malými krůčky, abyste mohli jednou udělat jeden velký krok, který vás dovede k vytouženému cíli. Myslete na to, že člověk není tvor bezchybný, a pokud uděláte ve svém plánu chybu, oklepejte se a jděte dál. Neříkejte si „Začnu znovu“, prostě pokračujte dál.

Krok za krokem a hlavně pozitivně

Pro začátek si například zkuste hlídat v jaké pozici jíte. Zkuste se naučit jíst vždy v sedě a pokud možno co nejvíce v klidu. V případě, že jíte ve společnosti dalších lidí, omezte konverzaci a věnujte se vědomě tomu, co jíte. Vybírejte si své myšlenky, protože vše, na co myslíme, se jednou stane. Tak funguje zákon přitažlivosti. Tělo a naše mysl jsou dvě propojené nádoby, které se navzájem ovlivňují. I když třeba aktuálně nemáte náladu na sebe koukat do zrcadla, nechte stranou negativní myšlení plné urážek sebe sama. Zkuste se chválit, zaměřit se na dobré věci a pouštět k sobě jen pozitivní myšlenky. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že optimismus podpoří proces hubnutí.

Co vám tím vším chceme říci? Nikdy není pozdě začít! Převezměte kontrolu nad svým zdravím, žijte šťastný, zábavný a zdravý život.

Jak na zdravý životní styl zde postupně přijdete s osobní trenérkou Barborou Voštovou. V pravidelných článcích zjistíte, jak docílit svého vysněného těla pomocí správného přístupu i účinnými cílenými cviky. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu