Odlišný jazyk lásky jako překážka? Udělejte z toho přednost svého vztahu

Chemické výpočty, partnerský horoskop a vztahové kalkulačky – to většina z nás bez přiznání využívá ke zjištění kompatibility s naším (potenciálním) partnerem. Pokud jste však nohama na zemi, tak se můžete spolehnout na všudypřítomný ukazatel, který tu byl odjakživa, a tím je jazyk lásky.
Linda Svobodová
——
5. září 2022

Foto: Profimedia

Poprvé teoretizoval tento jev manželský poradce a autor knih o vztazích Gary Chapman ve své knize s názvem „The 5 Love Languages: The Secret To Love That Lasts“ (1992). Interpretoval v ní pět odlišných „jazyků lásky“ jakožto způsobů, kterými sdělujeme naši náklonnost jinému člověku. Podle Chapmana má každý z nás jeden primární a jeden sekundární jazyk lásky – ty definují, jaký druh lásky očekáváme od svých partnerů a jak naopak sami vyjadřujeme sympatie ostatním.

Mezi těchto pět podob patří: skutky, darování, fyzický kontakt, strávený kvalitní čas a komplimenty.


Výsledky nedávné studie zkoumající shody těchto jazyků ukázaly, že lidé, kteří vyjadřovali lásku a náklonnost způsobem, který jejich partner preferoval, byli ve šťastnějším a kvalitnějším vztahu. V opačném případě, kdy byl nesoulad ve způsobech, docházelo podle výzkumu k nižšímu uspokojení, a to jak ze strany dávajícího, tak příjemce. Naznačuje to, že kromě naplnění vlastních potřeb je nezbytné i naplnění potřeb partnera.  „Naše studie poskytuje nové důkazy na podporu Chapmanovy myšlenky, že mluvit jazykem lásky partnera vede k vyšší kvalitě vztahů a vytváří pozitivní emocionální klima v páru,“ uvedli vědci.  

Tyto odlišné způsoby vyjádření našich citů nemusí ovlivnit pouze partnerské vztahy, ale i jakékoli přátelství, rodinné vazby nebo i vztahy na pracovišti. Nemusíte ale být žádní odborníci, abyste dokázali určit, jaký ze způsobů u vás a vašich blízkých dominuje. Poznáte to velmi snadno podle reakcí a toho, jak se k sobě lidé chovají. Pokud jste romantická duše a svou lásku vyjadřujete skutky, tak například vašeho partnera budete chtít potěšit přípravou jeho oblíbeného jídla. Vám se to bude jevit jako smysluplné gesto, jelikož by to potěšilo i vás samotné. Ovšem v interpretování řeči lásky vašeho partnera jsou jisté odlišnosti a bude to tedy vnímat jinak, jelikož on dokazuje lásku například komplimenty.

V tomto případě může dojít ke konfrontaci názorů na to, jak má láska vypadat a jak se má vyjadřovat. Není se ovšem čemu divit, naše vzorce jsou nastaveny na jeden z pěti způsobů a je náročné pochopit, že naše polovička to nemá stejně. Lidé mají totiž tendenci přirozeně dávat lásku způsobem, kterým preferují lásku přijímat.   V ideálním světě by se naše jazyky lásky shodovaly, avšak realita je jiná. Pokud je ale každý ve vztahu ochoten naučit se chápat toho druhého, můžete dosáhnout pokroku. „Je důležité, abychom poznali jazyk lásky našeho partnera, protože špatná komunikace v této oblasti vztahu může způsobit zbytečné konflikty a pocity odmítnutí. Klíčem k úspěchu je uznat, že všichni projevujeme lásku různými způsoby, ale pamatujte, že každý z těchto způsobů má hodnotu,“ souhlasí mentorka Rachael Lloyd.

Co se tedy stane, když je jazyk lásky odlišný?  

Odlišné způsoby se nemusí rovnat zániku vztahu. Chapman navrhuje, že jako první věc musíme identifikovat vlastní preference, což je klíčem k respektování preferencí jiné osoby.   Pokud tento bod splníte, zkuste vypozorovat způsob, jakým váš partner či vaši nejbližší vyjadřují lásku k ostatním. Pokuste se analyzovat, na co si nejčastěji u ostatních stěžují a co by od svého partnera požadovali. Lepší komunikace dosáhnete ve chvíli, kdy jeden z vás projeví zájem o zjištění jazyka lásky toho druhého.    A jak to uvést do praxe? Pokud jsou manželovým jazykem lásky činy, zkuste mu vyjádřit lásku jeho způsobem – masáží nebo třeba přípravou romantické večeře (a následným umytí nádobí!). On to bude vnímat jako vyjádření lásky a oplatí to způsobem, který je naopak přirozený pro vás – například komplimenty nebo časem stráveným spolu. To vám pomůže vyhnout se plýtvání energií a potenciálnímu rozhořčení způsobenému nedorozuměním nebo nesouladem. Vaše úsilí tak nebude bez odezvy, když si navzájem porozumíte a přijmete svůj preferovaný jazyk.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu