Čekáte na prince na bílém koni jako z romantického filmu? Realita může být jiná

Romantika jako ve filmu – pozorná gesta od partnerů, piknik u západu slunce a především happyendy. Kdo z nás nikdy netoužil po tom mít vztah jako z milostného příběhu, který jsme viděli nedávno v televizi. Nezískáváme však sledováním dokonalých příběhů zkreslené představy o partnerství, které nás vedou k nereálným očekáváním od našich vztahů?
Linda Svobodová
——
14. září 2022

Foto: Getty Images

Romantickými projevy lásky jsme obklopeni každý den, a to jak ve společnosti, tak v seriálech či na sociálních sítích. Díky tomu si dokážeme utvořit naše vlastní vnímání a představu o tom, co láska je a jak ji druhému člověku projevit. V tom může být ovšem háček.  Zkreslené scény dvou zamilovaných partnerů v luxusním apartmá s výhledem na osvětlenou Paříž či do detailu promyšlené požádání o ruku může zanechat špetku pochybnosti, proč se k tomuto vyjádření nepřiklání i váš partner, když ve filmu je to zcela běžné a pochopitelné.

Tento projev smyšleného očekávání lásky, které je podnícené právě sledováním romantických filmů, potvrdili i psychologové. Doktor Bjarne Holmes, který vedl výzkum na toto téma, věří, že hollywoodské filmy vytvářejí falešnou představu o tom, jaká láska ve skutečnosti je. Nikoho pak tedy nepřekvapilo zjištění, že filmy zobrazují její nedosažitelné projevy. Studované filmy ukázaly, že láska byla projevována prostřednictvím malé nebo žádné interakce mezi dvěma lidmi, kteří se údajně „milují“. Bez komunikace toto ovšem není reálné.

Láska na první pohled? 

I přesto, že se nás snaží romantické filmy přesvědčit o tom, že na ulici můžeme potkat našeho potenciálního partnera, u kterého to bude láska na první pohled a dokonalý vztah, není to až tak lehké. Na partnerském poutu je nutné dlouhodobě pracovat, a to především komunikací a společnými chvílemi a různými aktivitami. Silný vztah si tedy žádá především čas, aby se mohl vůbec rozvinout.  Filmy v nás navíc evokují, že je možné dosáhnout lásky bez boje a jakéhokoliv úsilí. Nic nám ovšem nespadne bez snahy do náruče a každý vztah doprovází i potíže, které je nutné překonat. Toto nastolení fiktivní reality může v lidech vzbudit falešná očekávání. To pak povede k nepříjemnému zjištění, když bude jejich vztah jiný, než od něj čekali. Romantické snímky jsou zkrátka příjemným rozptýlením a fantazírováním nad idylickým vztahem, ale je důležité neopomenout, že realita dnešního světa je jiná a bez komunikace žádného pokroku ve vztahu nedosáhneme.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu